Daži jautājumi Arnim Voitkānam

Arnis_2012Tu esi viens no biedrības dibinātāju saimes. Tavs ceļš līdz fantastikai un biedrībai?

Par zinātnisko fantastiku un fantāziju esmu interesējies jau kopš pusaudža gadiem, lasīju tēva savākto padomju laikā izdoto fantastikas literatūru un pamazām iegādājos jaunākas grāmatas arī pats. Kad jau biju students un studēju Latvijas Universitātē, kaut kur padzirdēju par Fantāzijas un fantastikas e-pastu listi, un pierakstījos tajā. Šīs e-pastu listes dalībnieki faktiski bija Latvijas Fantāzijas un Fantastikas biedrības pirmais kodols. Atceros, ka šajā listē kāreiz tika apspriesta LFFB dibināšanas ideja, viena no aktīvākajām diskutētājām bija Gunta Deģe. Parasti starplaikos starp lekcijām vai pēc lekcijām devos uz fakultātes datorklasi, kur pie vecajiem SUN datoriem ar melnbaltiem ekrāniem (jo visi jaunākie datori parasti bija aizņemti) pārbaudīju savu e-pasta kasti, lai nepalaistu garām kādus jaunumus par topošo biedrību. Kad diskusijas vainagojās ar reālo biedrības dibināšanu, biju tajā klāt.

Es biedrības logo „tēvs”. Kā radās ideja tieši šim logo variantam?

 

 

Līdz pašreizējam logo variantam es nonācu pamazām. Pirmkārt, es jau biju kādu laiku iepazinies ar tajā laikā izplatītajiem fantāzijas un fantastika žanra zīmējumiem, gleznām. Atceros, ka kādā brīdī man bija kā atklāsme fakts, ka varu internetā atrast mani tik ļoti interesējošos fantāzijas un fantastikas zīmējumus. Mēģināju dažādus interneta meklētājus, līdz sāku izmantot tajā laikā maz pazīstamo google.com, kas, kā izrādījās, sniedza labus rezultātus. Universitātē bija arī ļoti labs internets, tā ātrums bija daži kilobaiti sekundē (ja ātrums kādā brīdī bija 10kb/s, man tas jau likās ļoti ātri), nebija ļoti ilgi jāgaida līdz zīmējumi atvērsies.

Kad topošajā biedrībā tika apspriesti biedrības logo varianti, es nolēmu pamēģināt piedalīties ar saviem zīmējumiem. Es nekad neesmu profesionāli mācījies zīmēt, bet man ļoti patika eksperimentēt un skicēt dažādas ar fantastiku un fantāziju saistītas ainas. Mana sākotnējā ideja bija, ka vajag kaut kādā veidā apvienot fantāzijas un fantastikas elementus, tāpēc, piemēram, dažās no manām skicēm bija pūķis, kas apvij, sargā raķeti, kur pūķis simbolizētu fantāzijas pasauli, savukārt raķete zinātnisko fantastiku. Šo ideju gan nokritizēja, daži pat raķeti nosauca par fallisko simbolu. Tomēr man šķita, ka biedrības logo ir jābūt pūķim, un es turpināju ar to eksperimentēt. Es biju ļoti iedvesmojies no Ursulas Le Gvinas Jūrzemes burvja grāmatām, kurās pūķi priekš manis pirmo reizi tika attēloti kā transcendentas, viņsaules gudrību nesošas būtnes, nevis tikai episki nezvēri, kuri domāti, lai viņus uzvar drošsirdīgi bruņinieki. Galu galā viena no manām skicēm, kurā biju pūķi (kas šoreiz gan bija vairāk austrumniecisks) apvijis apkārt stilizētiem LFFB burtiem, tika akceptēta kā biedrības logo.

Tava pieslēgšanās LFFB lapas esībai ir ļoti jūtams pozitīvs lielums. Ko lapā atradi sev pirms pieslēdzies lapas komandai?

LFFB lapa laika gaitā bija vairākas reizes transformēta un pārcelta no viena servera uz citu. Es biedrības tīmekļa vietnes uzturēšanai pieslēdzos relatīvi nesen, kad konstatēju, ka tās darbībā no tehniskā viedokļa bija vērojamas problēmas, lapas vērās lēni, citreiz neatvērās vispār. LFFB lapā tika regulāri ievietota interesanta informācija, raksti, bet to atvēršana un izlasīšana bija apgrūtināta. Tāpat es konstatēju, ka lapa neizmanto biedrības domēnu lffb.lv, zem kura, manuprāt, tai ir jāstrādā. Tā kā man nu jau bija uzkrāta samērā liela pieredze tīmekļa lapu hostēšanā, nolēmu palīdzēt sakārtot šo jautājumu, lai lapa būtu pareizajā adresē un pietiekami stabili strādātu.

Ko sagaidi no LFFB turpmākajā un kā redzi savu vietu šajā turpmākajā?

Tas, ko no LFFB sagaidu, iespējams, laika gaitā pamazām ir mainījies. LFFB (un, plašāk skatoties, fantāzijas un fantastikas žanra cienītāju) sabiedrība ir visai interesanta un īpatnēja. Gadu laikā man ir radies iespaids, ka šie cilvēki bieži ir labi izglītoti brīvdomātāji, kuriem patīk lasīt grāmatas svešvalodās, jo liela daļa no labākās zinātniskās fantastikas literatūras nemaz nav iztulkota latviski, kuriem patīk spēlēt sarežģītas galda un datorspēles, kā arī piedalīties LARPos (Live Action Role Playing, dzīvās piedalīšanās lomu spēles), kuriem ir savs bieži diametrāli pretējs viedoklis, un ar kuriem ir vienkārši interesanti sazināties, pavadīt laiku, apmainīties ar viedokļiem. Domāju, ka šis ir pats svarīgākais, ko sagaidu no biedrības – brīvu un nepiespiestu domu un viedokļu apmaiņu par izlasītajām grāmatām, izspēlētajām spēlēm, gudru un interesantu cilvēku kompāniju.