Cits Harisons - M. Džons Harisons (M. John Harrison) _1

Biogrāfija. Nobeigums. Iepriekšējo lasiet šeit.

Rakstnieks nopietni aizrāvās ar alpīnismu, kas arī atrada vietu viņa daiļradē. Nefantastiskais romāns «Climbers» (1989) stāsta par cilvēku, kurš, vīlies dzīvē, atrod sevi klinšu kāpšanā. Tajā pašā gadā grāmata iegūst Boardman Tasker Prize for Mountain Literature, kas bija nodibināta Pītera Bordmana un Džo Taskera piemiņai, kuri gāja bojā 1982. gadā, kāpjot Everestā, un tiek piešķirta „oriģināliem, literāriem darbiem, kas izcili papildina literatūru par kalniem”. Harisons arī literāri apstrādā (pēc būtības esot grāmatas autors cita cilvēka vietā) slavenā britu alpīnista Rona Favseta autobiogrāfiju «Fawcett on Rock» (1987; te rakstnieks figurē ar vārdu Maiks Harisons.

Kā līdzautors angļu rakstniecei Džeinai Džonsonei (viņa publicējas arī ar pseidonīmu Džūda Fišere) Harisons saraksta trīs grāmatas, kas sastāda kopēju ciklu (divas no tām tiek izdalītas kā «Tag, the Cat»), un izdotas zem kopēja pseidonīma Gebriēls Kings «The Wild Road» (1997), «The Golden Cat» (1998), «The Knot Garden» (2000). Džeinas Džonsones mājaslapā tie tiek aprakstīti kā „episki romāni par kaķiem un viņu mītu pilno dzīvi plecu pie pleca ar cilvēkiem”. Mazliet vēlāk autoriem iznāk atsevišķs romāns mistikas žanrā «Nonesuch» (2002), kur dažas epizodes arī tiek rādītas no kaķu dzimtas pārstāvju redzes viedokļa.

 

 

Bez tā, rakstniekam ir iznākuši vairāki ārpus ciklu stāstu krājumi, daudzi no tiem ir ārkārtīgi interesanti kā no valodas un stila, tā arī neparastas fantāzijas viedokļa: «The Machine in Shaft Ten» (1975), «The Ice Monkey» (1985), «Travel Arrangements» (2000; nominēts World Fantasy Award-2001 un Locus-2001). 2002. gadā pēdējos divus apvieno ar dažiem agrāk krājumos nepublicētiem tekstiem un izdod vienā sējumā ar nosaukumu «Things That Never Happen» (2002; nominēts Locus-2004 (12 vieta), British Fantasy Award-2004 un British Fantasy Award-2005).

No vēlīnajiem M. Džona Harisona stāstiem var pievērst uzmanību «The East» (1996; nominēts British SF Award-1997), «Suicide Coast» (1999; iekļuvis īsajā sarakstā Theodore Sturgeon Award-2000, nominēts Locus-2000) un «The Neon Heart Murders» (2000; izvirzīts Locus-2001). Daži lasītāji izdala autoram agrīno daiļrades periodu (slavējot tādus stāstus kā: «The Ice Monkey», «Running Down», «The New Rays», «The Incalling» un citus, uzskatot, ka vēlāk Harisons kļūst pārāk izplūdis un abstrakts), citi uzskata, ka ar gadiem viņš tikai aug meistarībā...

1999. gadā rakstnieka daiļrade tiek novērtēta ar balvu - The Richard Evans Memorial Prize, ko pasniedz „ļoti cienījamiem, taču nepietiekami atzītiem” autoriem, kuri raksta šausmu žanrā.

M. Džona Harisona literārie apskati un recenzijas regulāri iespiež «Times» literatūras pielikums, kā arī «The Guardian» un «Daily Telegraph». 2005. gadā iznāk grāmata «Parietal Games» (sastādītāji Marks Boulds un Mišels Reids), kurā izdotas Harisona recenziju izlase un daži raksti, kas publicēti laika periodā no 1968. līdz 2004. gadam, astoņu citu autoru raksti par rakstnieka daiļradi, kā arī intervija ar rakstnieku.

© Vorčuna apraksti.

Blogs:    https://ambientehotel.wordpress.com/

Viena no autora daiļrades virsotnēm ir cikls "Gaisma".

Light (2002)

Stāsts romānā sadalās trīs sižeta līnijās.

Pirmās līnijas darbība notiek 1999. gadā un stāsta par fiziķi Maiklu Kerniju, kurš kopā ar savu partneri Braianu Teiitu veic pētījumus kvantu fizikā.

Otrā sižeta līnija, kur darbība notiek mūsu ēras 2400. gadā, mēs sekojam saprātīga kuģa „Baltais kaķis” piedzīvojumiem, tā pilots – meitene Serija Mau Genlihera atsacījusies no normālas dzīves, lai kļūtu par šī kuģa piloti. „Baltais kaķis” ir veidots, pateicoties noslēpumainai K-tehnoloģijai, medī artefaktus un dārgumus Pludmalē – telpas daļā, kas atrodas pie noslēpumaina kosmiska veidojuma – Kefahuči trakta.

Trešā sižeta līnija, kur darbība arī notiek nākotnē, runa ir par Edu Čitaicu, bijušo pilotu, kas pēta Kefahuči traktu un kuru tagad uz planētas Splendido Motelis vajā māsas-gangsteres.

Visur redzami un neredzami ir klāt Kefahuči trakts, ko atklāja 1999. gadā, noslēpumains kosmiskais veidojums dziļajā kosmosā, kas izmainīja, ne tikai cilvēces, bet arī visu citplanētiešu rasu, kas ar to saskārās, nākotni...

https://fantlab.ru/work53165

Nova Swing (2006)

Ir pagājis diezgan ilgs laiks pēc Eda :Citaica ceļojuma Kefahuči traktā. Svarīga Galo industrija tagad ir tūrisms. Trakts sāk izplesties un mainīties, taču, kas ir problemātiskāk, tā daļas pa gabaliem sāk krist uz Pludmales planētām. Mēs esam pilsētā, iespējams Jaunajā Veneroportā vai Splendido Motelī. Blakus pilsētai ir zona, vieta, no kurienes straumē list jauni, neizskaidrojami artefakti, organismi un dzīvu algoritmu noplūde – nepareiza fizika izkļuvusi brīvībā, Visumā. Tie var izraisīt mēri un izmaiņas. Vesels vietējās policijas departaments eksistē, lai nepieļautu to ievešanu pilsētā. To cenšas darīt piedzīvojumu meklētāji un ļaudis, ko dēvē par “tūristu aģentūru aģentiem”, darboņi, kuri var vadīt vai domā, ka var, slikto fiziku, izkropļotu ģeogrāfiju un zonas psihiskos uzbrukumus. Taču tagad jauna pusbioloģisku artefaktu klase atrod ceļu ārā no zonas, un diezin vai kāds ar to varēs tikt galā…

https://fantlab.ru/work53166

Emty Space (2012)

“Tukšums” ir noslēdzošais Kefauču trakta triloģijas romans, kur sākumā ietilpa žilbinošā “Gaisma” un satriecošā “Nova Svinga”. Kopā tie veido krāšņu, stulistiski valdzinošu vēstījumu, kas spēj apmierināt visizsmalcinātākā lasītāja gaumi, malā nenoliekot veikli sagriezto sižetu. Netālā nākotnē vecas attraitnes dzīvi izjauc sirreālistiskas zīmes un vizītes. Pēc daudziem gadsimtiem kravas kuģis “Nova Svinga” paņem uz borta nelegālu kravu un maksa par tā aizvešanu pārsniedz visu, ko vien var iedomāties. Tajā pašā laikā uz tālas planētas, zonā, kur parastā fizika nav pat nakšņojusi, bezvārda sieviete-policiste mēģina ieviest kārtību un pie reizes atrast sevi.

http://www.ozon.ru/context/detail/id/135674861/