Busted! Raidījums "MythBusters"

Alekseja Jonova raksts no "Mir fantastiki", 2016. gada 1. numura.

Kanāls "Discovery" slēdz savu pašu sekmīgāko raidījumu - "MythBusters". Pusotra desmita gadu laikā tā vadītāji Ādams Sevidžs un Džeimijs Hainemans ir izveidojuši divus ar pusi simtus epizožu, veikuši gandrīz trīs tūkstošus eksperimentu, apstiprinājuši vai apgāzuši ap tūkstoti maldu un pilsētas leģendu, un iztaisījuši apmēram 900 sprādzienus. "Mir fantastiki" godina raidījumu, pēta tā vēsturi, domā par popularitātes noslēpumu, min slēgšanas iemeslus, iepazīstina ar vadītājiem un atceras labākos raidījumus.

Koncepcijas rašanās.

Izklaidējoša, populārzinātniska šova ideja, kur eksperimentāli pārbaudītu populārākos maldus, pilsētas leģendas un ainas no Holivudas filmām, pieder producentam Pīteram Risam. Kad viņš piedāvāja savu ieceri kanāla "Discovery" vadībai, tā sākumā pret to izturējās skeptiski, tāpēc ka nesen jau bija pateikuši "jā" pēc formāta līdzīgai programmai. Riss pārstrādāja koncepciju, nolēmis neatkārtot visu leģendu kopumā, bet testēt tikai tās svarīgākos elementus.

Jaunā koncepcija apmierināja vadību, un kanāls pasūtīja trīs pilotsērijas. Riss sāka meklēt vadītājus. Viņš jau agrāk bija nolēmis, ka raidījumu nevadīs aktieris vai zinātnieks, bet vadīs specefektu meistars. Riss piedāvāju šo darbu Džeimijam Hainemanam, vienam no telešova "Robotu kaujas" radītājiem. Hainemans pieņēma piedāvājumu, taču brīdināja, ka, pēc dabas viņš ir noslēgts, nopietns cilvēks un nespēs vadīt raidījumu vienatnē - publika sāks garlaikoties.

Džeimijs aicināja palīgos savu kolēģi Ādamu Sevidžu. Pirms "Grāvējiem" viņi kopā strādāja pie dažādiem projektiem - tajā skaitā pie jaunās "Zvaigžņu karu" triloģijas. Pazīšanās gados Ādams un Džeimijs bija labi sastrādājušies, iemācījušies sadzīvot un paciest viens otru, kas raksturīgi, par draugiem viņi tomēr nekļuva, jo bija pārāk dažādi.

Sevidžs ir pilnīgs pretstats Hainemanam.  Džeimijs ir ieinteresēts gala rezultātam un meklē vienkāršus ceļus, lai to sasniegtu. Sevidžam ir svarīgs pats process.  Salīdzinājumā ar savu pārinieku Ādams ir pilnīgi nenopietns un nebaidās rādīt, cik ļoti viņam patīk spridzināt un lauzt visu pēc kārtas "zinātnes dēļ". Izdoma nostrādāja uz visiem simts: mierīgais, līdzsvarotais Hainemans un emocionālais Sevidžs ieveidoja uz ekrāna tādu "ķīmiju", ka tikai tās dēļ vien varēja skatīties šovu.

Bez tam pārraidei bija izvēlēts ļoti sekmīgs formāts. Kā likums katrā izlaidumā Sevidžs un Hainemans izvēlējās pārbaudei vienu centrālo leģendu, bet gatavošanas procesā veica vēl vairākus mazāk darbietilpīgus eksperimentus. Katram mītam pēc pārbaudes rezultātiem tika piešķirts viens no trim statusiem: "Apstiprināts", "Iespējams" (ja neizdevās, ne apgāzt, ne apstiprināt) un "Sagrauts". Turklāt pēdējā gadījumā Ādams un Džeimijs intereses pēc dažreiz mainīja eksperimenta noteikumus, lai noskaidrotu, kā rezultātu tomēr varētu iegūt.

Ar otro sezonu bez Ādama un Džeimija pārraidē sāka parādīties "zeļļi" jeb "komanda". Ar gadiem tās sastāvs mainījās, taču visilgāk noturējās lieliskais trio - Torijs Beleči, Kerija Bairona un Grānts Imahara. Palīgi parādījās katrā epizodē un veica eksperimentus atsevišķi no galvenajiem vadītājiem.

Popularitātes noslēpumi.

"Grāvēju" panākumu lauvas tiesa sastās ar vadītāju harizmu. Hainemans un Sevidžs ir ļoti kolorīti - ko vien vērts viņu ārējais izskats, īpaši Džeimija valzirga ūsas berete. Turklāt viņu pieeja darbam kardināli atšķiras. Vadītāju atšķirības bieži ir kļuvušas par iemeslu jokiem, dažreiz izpaudušās komiskā sacensībā, kad Sevidžs un Hainemans pārbauda mītu, katrs ar savu metodi.

Turklāt pārraide ir ļoti skatāma. Jā, "Grāvēji" izmato zinātnisku pieeju un ilgi konsultējas ar profila speciālistiem. Taču pēc profesijas gan Ādams, gan Džeimijs ir specefektu meistari. Tāpēc sprādzieni, graušana, šaušana un citi vīru prieki ir pastāvīgi pārraides elementi.

Samaisīsim sprādzienus, sacīkstes un manekenu saraušanu ar Ādama emocionalitāti, kurš par katru iznākumu priecājās kā bērns, un iegūsim vēstījumu auditorijai: "Zinātne ir ļoti jautra un aizraujoša". Nav brīnums, ka ":Adams un Džeimijs bieži saņem vēstules no jauniem zinātniekiem, kuri ienākuši zinātnē, pateicoties "Grāvējiem".

"Grāvēji" rūpīgi strādā ar auditoriju, atbild uz skatītāju jautājumiem, dažreiz pat ņemas pārbaudīt viņu ietektās tēmas, vai pēc lūgumiem vēlreiz pārbauda izpētītos mītus. Uz tikšanos ar vadītājiem atnāk visdažādākā publika, no astoņus gadus veciem puikām līdz sirmiem pensionāriem. "Grāvējus" skatās pat Baltajā namā: vienreiz pie Džeimija un Ādama ar lūgumu pārbaudīt mītu par Arhimeda nāves stariem vērsās prezidents Obama.

Hainemans un Sevidžs bieži izvēlas pārbaudei slavenus un skaļus mītus, piemēram, interneta mēmus un ainas no Holivudas filmām, bet atsevišās epizodes tika veltītas tādiem populāriem projektiem kā "Zvaigžņu kari" un "Pārkāpt robežu". Taču tā nav parazitēšana uz svešu slavu. Kā minimums Ādams patiešām fano no šīm visām lietām. Neskaitot mūsdienu filmas, viņš bieži pievēršas klasikai, teiksim, astoņdesmito gadu seriāliem - "A komandai" un "Slepenajam aģentam Makgaiveram".

"Grāvēji" tēmu izvēlei pieiet atbildīgi. Kaut arī daži mīti, liekas kā absurda triumfs (vai var ganīt kaķus? Nopietni?), vadītāji piezīmē, ka nesāktu pētīt leģendas par spokiem un cilvēkiem, ko nolaupījuši citplanētieši. Turklāt pašus bīstamākos eksperimentus nākas saskaņot ar vietējām varas iestādēm un apdrošināšanas kompāniju, kurai ir tiesības uz veto.

Slēgšana.

Faniem ziņa par „Grāvēju” slēgšanu izskanēja kā pērkons no skaidrām debesīm. Reiz, pēc Ādama vārdiem, paši vadītāji iedomājās par šādu iespēju vēl pirms vairākiem gadiem. Pirmās pazīmes, ka „Discovery” nav apmierināti ar „Grāvēju” reitingiem, parādījās pirms gada: kanāls atteicās no „zeļļiem” un visu uzmanību pievērsa duetam Ādams un Džeimijs. „Discovery” bosi savu lēmumu skaidroja ar „atgriešanos pie saknēm”, taču tas ir absurds – Torijs un Kerija pārraidē parādījās jau otrajā sezonā.

Taču, ja runa bija tikai par reitingiem, „Grāvēji” varētu noturēties vēl vairākas sezonas. Skarbā dzīves patiesība bija apstāklī, ka divpadsmit gadu laikā Ādams un Džeimijs jau bija noguruši no eksperimentiem un viens no otra. Hainemans ne reizi vien paziņoja, ka, kaut arī ir apmierināts ar savu telekarjeru, tomēr ideālā viņš vēlētos nodarboties vēl ar ko citu, vairāk laika veltīt savai darbnīcai un citiem projektiem. Arī Sevidžs ir noguris un uzskata, ka „Discovery” ir izvēlējusies ideālu laiku, lai slēgtu projektu – „Grāvēji” aizies slavas zenītā.

Jau iepriekš paziņojis, ka sezona kļūs par pēdējo, kanāls ir nošāvis reizē divus zaķus. Abi vadītāji apliecina, ka lēks vai no biksēm laukā, lai fināla sezonu padarītu par pašu interesantāko un skatāmāko šova vēsturē. Bet skatītāji nepalaidīs garām iespēju pēdējo reizi redzēt kopā Ādamu un Džeimiju. Hainemans paziņoja, ja arī atgriezīsies televīzijā, tad noteikti ne kā vadītājs. Bet Sevidžs grib turpināt telekarjeru, tā kā vismaz daļu no slavenā dueta mēs uz ekrāniem vēl redzēsim.

Pagaidām mūs gada „Leģendu grāvēju” pēdējās sezona.