Brāļu Strugacku pasaules.

Brāļi Strugacki, kuri tiek atzīti par labākajiem padomju laiku pēdējo desmitgadu rakstniekiem-fantastiem, ir daudzu fantastisku pasauļu autori. Internets dod iespēju iepazīties ar labākajiem no tiem, jāsaka gan, ka saraksta beigu daļā autoru darbi kļūst arvien filozofiskāki, bet piedzīvojumu tajos - arvien mazāk. Jo abi rakstnieki pievēršas galvenokārt totalitāru sabiedrību kritikai un antiutopijām.

Arkādijs Natanovičs (dzimis 1925. gada 28. augustā, Batumi - miris 1991. gada 12. oktobrī, Maskavā) un Boriss Natanovičs (dzimis 1933. gada 15. aprīlī, Ļeņingradā - miris 2012. gada 19. novembrī, Sanktpēterburgā) Strugacki ir tikuši tulkoti daudzās valodās: starp tām arī japāņu un angļu. Viņu darbi tulkoti arī latviešu valodā. Daudzas viņu grāmatas ir ekranizētas. Pirmā no tām - "Pirmdiena sākas sestdienā", 1965. gadā un, protams, visiem pazīstamais un daudzu iemīļotais "Stalkers", 1979. gadā. "Stalkers" balstās uz garstāstu "Pikniks ceļa malā", taču autori ir desmitiem reižu pārstrādājuši to, līdz nonākuši līdz filmas sižetam. Pēc brāļa nāves Boriss Strugackis vairs nav tik ražīgs autors, taču ar pseidonīmu S. Vitickis ir sarakstījis divus romānus: "Jēgas meklēšana jeb Ētikas divdesmit septītā teorēma" (1994-95) un "Šīs pasaules bezspēcīgie" (2003). Brāļi Strugaciki krievu valodā tulkojuši Andrē Nortones, Hala Klementa un Džona Vindema darbus, izmantojot pseidonīmus: S. Berežkovs, S. Vitins, S. Pobedins.

 

 

Brāļi izdzīvo Ļeņingradas blokādē kara laikā, taču zaudē tēvu, kurš jau evakuācijā mirst no pārciestajām mokām. Neapšaubāmi, ka rakstnieku daiļradi ir ietekmējušas 1937. gada represijas, jo viņu tēvam Natanam Strugackim tikai laimīga gadījuma dēļ izdodas palikt dzīvam, bet viņa jaunāko brāli Aleksandru 1938. gadā nošauj.

"Pikniks ceļa malā".

Iespējams, ka pats zināmakais Strugacku darbs. "Pikniks ceļa malā" ir stalkera Šuharta dzīvesstāsts, viņš pelna iztiku, nesot un pārdodot artefaktus no Zonas. Zonas ir anomāli rajoni uz Zemes, pavisam seši un izsvaidīti pa visu Zemeslodi. Ir zināms, ka zonās cilvēki un dzīvnieki nevar uzturēties ilgi, viņu organismi sāk mutēt un visiem zināmie fizikas likumi tur nedarbojas. Drīz kļūst zināms, ka zonās parādās tā saucamie artefakti, daži no tiem - visai derīgi, piemēram, var ārstēt slimības, daži ir tikai dīvainas rotaļlietas, daži - ārkārtīgi bīstami.

"Pirmdiena sākas sestdienā".

Pasakas ir visādas un arī šis garstāsts ir pasaka. Sarakstīta "jaunāka vecuma zinātniskajiem darbiniekiem". Kopā ar tūristu Sašu Privalovu jūs nokļūstat Zinātņu Akadēmijas Brīnumdarīšanas un Burvestību Zinātniski pētnieciskajā institūtā (krieviski saīsināti - НИИЧАВО). Autori ironizē par pseidozinātniekiem, birokrātiju, kas valda ZPI un simpatizē aizrautīgiem prātiem, kuriem patiesi "pirmdiena sākas sestdienā".

"Grūti būt dievam".

Zinātniski-fantastiskā romāna "Grūti būt dievam" galvenais varonis no Zemes ierodas uz tālas planētas, kas attīstības līmenī atrodas kā Zeme Viduslaikos. Varonim aizliegts iejaukties vēstures gaitā. Taču viņa uzdevums ir glābt zinātniekus, dzejniekus, lai tos neiznīcinātu planētas sabiedrības tumšie laiki, pārvietojot viņus uz drošiem rajoniem.

"Miljards gadu pirms pasaules gala".

Brāļu Strugacku fantastiskā garstāsta galvenais varonis, zinātnieks-astrofiziķis Dmitrijs Maļanovs stāv grandioza atklājuma priekšā, taču ar šo brīdi ar viņu sāk notikt dīvainas lietas. Viņa panākumi noteikti kādam traucē.

Tādā pašā situācijā nokļūst arī viņa paziņas un draugi, lai gan viņi strādā pavisam citās zinātnes nozarēs. Dmitrija drauga, matemātiķa Večerovska hipotēze, ka tā ir Dabas pirmā reakcija, lai nepieļautu cilvēcei pārvērsties par supercivilizāciju, nav bez pamata.

"Apdzīvotā sala".

Garstāsta darbība notiek 2157. gadā. Jauns cilvēks no Zemes kosmosa pētniecības lidojumā cieš katastrofu un nonāk uz nepazīstamas planētas, kad mēģina uz tās nosēdināt kuģi. Tā nu Maksims Kammerers viens pats nonāk sev svešā un naidīgā pasaulē, kur valda totalitārs režīms. Planētas iemītnieki tiek apstaroti, starojuma ir jāizsauc cilvēkos eiforiju un sajūsmas pilnu varas dievināšanu. Tikai neliela iedzīvotāju daļa, ko sauc par "izdzimteņiem", eiforiju nejūt, taču tās vietā - šausmīgas sāpes. Maksimam ir jāiztur pārbaudījumi, jāatrod draugi un jāsaprot, kas viņš tāds ir šajā sabiedrībā.

"Vabole skudru pūznī".

Garstāsta "Apdzīvotā sala" turpinājums. Pēc "Salas" ir pagājuši gandrīz divdesmit gadi, ārā jau 2178. gads. Maksims jau ir 45 gadus vecs, viņš strādā uz Zemes varenā iestādījumā KOMKON (Kontaktu komisijā).

"Viļņi dzēš vēju".

Garstāsts, kas pabeidz vēstījumu - triloģiju par Maksimu Kammereru, turpinot progresoru tēmu, kas iesākta "Apzīvotajā salā"un turpināta "Vabolē skudru pūznī". Rakstnieki nonāk pie secinājuma, ka mākslīgi palīdzēt sabiedrībai progresēt nav iespējams. Hronoloģiski tā ir pēdējā grāmata autoru lielākajā ciklā par Pusdienas pasauli (pirmais darbs "Pusdiena, XXII gadsimts"). Pamatā - 10 garstāsti un romāni (plus vēl saistīti 4 garāki sacerējumi un trīs stāsti). Ciklu vajadzēja noslēgt romānam "Baltā Dāma" («Белый Ферзь»), taču pēc brāļa nāves Boriss Strugackis neriskēja to pabeigt. Kā zināms, viens no viņiem dzīvoja Maskavā, otrs Ļeņingradā un pārsvarā strādāja sarakstoties vai izmantojot telefonu.

"Gliemezis uz nogāzes".

Zinātniski-fantastiskais garstāsts iedalīts divās pa daļai saistītās daļās: "Mežs" ar galveno varoni Kandidu un "Pārvalde" ar galveno varoni Percu. Daļas apvieno mežs, nesaprotams, noslēpumains, domāšanu bremzējošs un briesmu pilns.

"Klibais liktenis".

Strugacku ramāna varonis ir pietiekami pazīstams un vairs ne jauns rakstnieks Fēlikss Sorokins. Dzīve ir iemācījusi viņu rakstīt "pareizus" sacerējumus, lai par tiem kritika būtu labvēlīga. Taču Sorokinam ir "Zilā mape", kur viņš slepeni no visiem glabā visas savas dzīves galveno darbu.

"Nolemtā pilsēta".

Romāns stāsta par to, kā mainās cilvēka pasaules uzskats dzīves apstākļu spiediena rezultātā. Visi darba varoņi nonāk Pilsētā no dažādām valstīm un dažāda laika. Labprātīgas "pārbraukšanas" nosacījums uz Pilsētu - ir cilvēka nokļūšana sarežģītā dzīves situācijā, kamdēļ viņš ir novests līdz izmisumam.