Atklāts ceturtais Plutona pavadonis.

Astronomiem ar Habla kosmisko teleskopu izdevies atklāt jaunu, ceturto pundurplanētas Plutona pavadoni, informē ASV kosmosa aģentūra NASA.

Jaunais pavadonis, kam piešķirts apzīmējums P4, ir vismazākais Plutona pavadonis – tā diametrs varētu būt 13 līdz 34 kilometri. Lielākā Plutona pavadoņa Hārona diametrs ir 1,04 tūkstoši kilometru, bet pats Plutons ir tikai divas reizes lielāks – 2,3 tūkstoši kilometru diametrā. "RIA Novosti" atgādina, ka nelielā izmēra dēļ Plutonu 2006.gadā no planētas "pazemināja" par pundurplanētu, un dažkārt zinātnieki runā par Plutona – Hārona dubultplanētu sistēmu.

 

 

Divi pārējie pavadoņi Nikte un Hidra, ko ar Habla teleskopu atklāja 2005.gadā, ir ievērojami mazāki – to diametrs ir attiecīgi 32 un 113 kilometri.

Ceturto Plutona pavadoni atklāja plašos pētījumos, kuru laikā zinātnieki meklē planētas gredzenus. "Tas ir brīnišķīgi, ka Habla teleskops mums ir devis iespēju tik skaidri saskatīt tik sīku objektu vairāk nekā trīs miljardu jūdžu (pieci miljardi kilometru) attālumā," paudis programmas vadītājs Marks Šoulters.

Astronomisko telegrammu centrālais birojs (Central Bureau for Astronomical Telegrams, CBAT) informē, ka jaunatklātais debess ķermenis pirmo reizi Habla teleskopa attēlos pamanīts 28.jūnijā. Pēc tam tā eksistenci apliecināja 3. un 8.jūlijā uzņemti attēli.

Pavadoņa zvaigžņlielums (debess ķermeņa redzamā spožuma mērvienība, kas raksturo apgaismojumu, kurš no debess ķermeņa nonāk vietā, kur atrodas novērotājs) ir 26 vienības, un tas spīd aptuveni desmit reizes vājāk nekā Nikte. Pavadonis apriņķo Plutonu aptuveni aptuveni 60 000 kilometru attālumā, un tā orbīta atrodas starp Niktes un Hidras orbītām.

Birojs norāda, ka zinātnieki izpētījuši arī Habla teleskopa arhīva attēlus un 2006. un 2010.gada uzņēmumos konstatējuši "aizdomīgu objektu, kas varētu būt tolaik neidentificētais pavadonis".

Jaunais atklājums ir nozīmīgs zondes "New Horizons" darbam, kura sāks pētīt Plutonu 2015.gadā. "Tagad, kad mēs zinām, ka Plutona sistēmā ir vēl viens mēness, mēs varam plānot tā novērošanu tiešā tuvumā zondes lidojuma laikā," NASA citē Dienvidaustrumu pētniecības institūta zinātnieku Alanu Šternu.

http://forte.delfi.lv/zinatne/atklats-ceturtais-plutona-pavadonis.d?id=39680371

Raksts par pundurplanētām Vikipēdijā.

http://en.wikipedia.org/wiki/Dwarf_planet

Pundurplanētu kandidāti.

http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_dwarf-planet_candidates

Un beigās raksts par planētu dabiskajiem pavadoņiem, kas ir lielāki par dažu labu pundurplanētu.

http://en.wikipedia.org/wiki/Natural_satellite