ASUS TUF Gaming AX4200 spēlēm paredzētā bezvadu maršrutētāja apskats

24.05.2024

Esmu liels ASUS TUF Gaming ierīču sērijas fans, pašam ir bijis TUF Gaming klēpjdators un jau vairāk nekā divus gadus ikdienā izmantoju TUF Gaming AX5400 bezvadu maršrutētāju, kas nekad nav pievīlis. ASUS ar TUF Gaming sēriju mēģina samērot ieguvumu un cenu, TUF Gaming sērijai parasti iet secen dažādi jaunie RGB LED izgaismojumi un kādi veiksmīgāki dizaini, bet tiek saglabāta veiktspēja.

ASUS TUF Gaming AX4200 ir visai saprātīgs bezvadu maršrutētājs tiem, kuri ikdienā uzspēlē kādu spēli, kā arī šo maršrutētāju varētu izvēlēties tie, kuriem pieejamais interneta pieslēgums ir virs 1 Gbit/s. Tādu vietu pie mums nav daudz, bet šur tur ātrāks internets ir pieejams.

Vienlaikus gan man būtu jānorāda, ka TUF Gaming AX4200 ir mazāk universāls, kad runājam par lokāli ātriem datu slēgumiem, jo lokālā vadu tīklā šis ir parasts gigabita maršrutētājs. Šajā disciplīnā jūtami labāk veicas TP-Link, jo TP-Link parasti 2.5 Gbit/s pieslēgvietu taisa universālu WAN/LAN, kamēr ASUS izvēlējies 2.5 Gbit/s pieslēgvietu piešķirt tikai pasaules interneta (WAN) vajadzībām. Attiecīgi ātrāki NAS tipa diski vai datori ar 2.5 Gbit/s pieslēgvietu paliek ar garu degunu. Šī man šķiet nedaudz dīvaina pieeja, jo vismaz pie mums ļoti reti ir pieeja pie interneta pieslēguma virs 1 gigabita, bet mājoklī gan var atrast pa kādam 2.5 Gbit/s NAS un datoram ar ātrāku tīkla karti.

Tehniskā specifikācija

  • Produkta kategorija: dual-band, AX4200 (574 + 3603 Mbit/s)
  • Procesors: 2.0 GHz četru kodolu
  • Atmiņas: 512 MB RAM, 256 MB iebūvētā atmiņa
  • Antenas: četras, 4×4 MU-MIMO, Beamforming, 1024-QAM high data rate, 20/40/80/160 MHz
  • Izmantotie savienojumu standarti: IEEE 802.11a, IEEE 802.11b, IEEE 802.11g, IEEE 802.11n, IEEE 802.11ac, IEEE 802.11ax
  • Pieslēgvietas: RJ45 2.5 Gigabit WAN, 4x RJ45 1 Gigabit LAN, USB 3.2 Gen 1×1
  • LED indikatori: Power, Wi-Fi, LAN
  • Pogas: Reset, On/Off, WPS
  • Izmēri un svars: 256 x 178 x 186 mm
  • Papildus: QoS, Parental Control, Beamforming, ASUS AI Mesh Technology
  • Cena: apskata tapšanas laikā ir ap 150 eiro

Izskats un uzbūve

ASUS šoreiz izvēlējies TUF Gaming AX4200 bezvadu maršrutētāju veidot līdzīgu citiem TUF un ASUS ROG geiminga maršrutētājiem – tam ir forma, kas nedaudz atgādina kosmosa kuģi, taču te neatradīsi nekādus RGB LED izgaismojumus. Toties TUF Gaming AX4200 ir ļoti saprātīgas LED gaismiņas, kas parāda bezvadu maršrutētāja darbību.

Visa ierīce veidota no ļoti kvalitatīvas plastmasas, te ir četras antenas, kas nav noņemamas. Tāpat aizmugurē ir ierastās LAN un WAN pieslēgvietas, USB pieslēgvieta (var izmantot 4G/5G USB modemiem vai var pieslēgt kādu zibatmiņu vai ārējo HDD, lai izveidotu datu serveri). Divas no LAN pieslēgvietām izmantojamas tā dēvētai LAN Aggregation (daudzviet to dēvē par Link Aggregation) iespējai, kas nozīmē, ka, piemēram, saderīgu NAS ierīci vari savienot ar diviem tīkla vadiem, nodrošinot teju dubultus (tuvāk uz 2 Gbit/s) datu pārraides ātrumus. Link Aggregation ir arī citas priekšrocības – ja viens tīkla vads pārstāj darboties, paliek otrs.

TUF Gaming AX4200 bezvadu maršrutētāja apakšdaļā ir pamatīgas dzesēšanas atveres, kā arī iespēja maršrutētāju pieskrūvēt pie sienas. Kopumā TUF Gaming AX4200 ir saprātīga izmēra bezvadu maršrutētājs, ja neskaita formas, tad šis noteikti nav pats agresīvākā izskata maršrutētājs.

Programmatūra un iestatīšana

TUF Gaming AX4200 apskata laikā izmantoju ASUS Router lietotni tā iestatīšanai un pārvaldīšanai, bet ASUS piedāvā arī tīmekļa pārlūka saskarni, kurā ir vēl papildu iespējas, kas nav pieejamas lietotnē.

Šoreiz atkal varu uzteikt ASUS par lieliski paveiktu darbu, jo maršrutētāja iestatīšana neizvērtās par tīmekļa resursu pārlūkošanu – viss darbojas tieši, kā tiek solīts. Iestatīšana ir gludi nostrādāta, maršrutētājs no kastes izņemts jau saņēmis stabilu programmatūras versiju, kas kādreiz ASUS bija visai liels klupšanas akmens.

TUF Gaming AX4200 bezvadu maršrutētāju var ieteikt jebkuram iesācējam, jo tā pirmreizējā iestatīšana kopā ar Windows 11 datoru ir vienkārši ekselenta. Atliek vien ieslēgt TUF Gaming AX4200, ar datoru pieslēgties maršrutētāja izveidotajam bezvadu tīklam, lai Windows 11 pats atvērtu TUF Gaming AX4200 konfigurācijas lapu tīmekļa pārlūkā. Arī tālākie soļi ir elementāri, viss ir paskaidrots, maršrutētāja programmatūra atjauninās pati. Nevienā mirklī neradās šaubas par darāmo, arī maršrutētājs uzvedās kā pieklājas.

Tātad, lai iestatītu TUF Gaming AX4200, nākas tikai to ieslēgt, nedaudz uzgaidīt, ar datoru vai viedtālruni pievienoties maršrutētāja izveidotajam bezvadu tīklam. Windows 11 pats tevi pārmetīs uz iestatīšanas lapu tīmekļa pārlūkā, no viedtālruņa nāksies pārlūkā ievadīt router.asus.com, lai pārietu uz iestatīšanas lapu. Iestatīšana aizņems ne vairāk par divām minūtēm. TUF Gaming AX4200 iestatāms arī ar viedtālruņu lietotnes palīdzību. Te arī, visticamāk, neradīsies jautājumi pat pilnīgam iesācējam. Lietotne darbojas ātri, ne reizi nenovēroju kādu nepilnību vai muļķīgi izvietotu un nesaprotamu informāciju.

TUF Gaming AX4200 atbalsta ASUS AiMesh, kas nodrošina iespēju ērti no vairākiem ASUS maršrutētājiem izveidot bezvadu režģtīklu. ASUS AiMesh iepriekš bija tikai jūtami dārgāko ASUS maršrutētāju modeļu priekšrocība. Te gan jāsaka, ka TUF Gaming AX4200 nav nekas super lēts, tas drīzāk ir nedaudz uz dārgo pusi.

Maršrutētājs piedāvā Adaptive QoS (tiek automātiski pielāgoti ierīču iestatījumi tīmekļa kapacitātes izmantošanai). Visai ērti realizēta iespēja katrai klienta ierīcei noteikt dažādus ierobežojumus, kas gan pamatā kalpos kā bērnu piekļuves tīmeklim ierobežošana noteiktos laika periodos. Pastāv arī iespēja pārvaldīt maršrutētāju attālināti, atliek vien pieteikties ar Google vai ASUS lietotājvārdu un paroli.

Ātrdarbība

Bezvadu maršrutētāju ātrdarbību izmēģinām ar saprātīgas cenas un ieguvuma ierīcēm. Iepriekš esam izmēģinājuši arī augstākās klases viedtālruņu flagmaņu spējas, bet tās pat dažkārt ir zem vidējās klases viedtālruņu datu pārraides spējām. Tātad šoreiz TUF Gaming AX4200 testājam ar Xiaomi 13T viedtālruni un arī ar klēpjdatoru (AMD Ryzen 7 3750H, 24 GB RAM, Intel AX200 tīkla karte, Windows 11). Kā lokāls serveris darbojas testu dators ar Intel Core i9 13. paaudzes procesoru, 32 GB RAM un 2.5 gigabitu tīkla karti.

Ja runājam par TUF Gaming AX4200 signāla stiprumu, tad tas nokritās ātrāk, nekā citiem līdzīgas cenas bezvadu maršrutētājiem. Tālākajā istabā citi maršrutētāji mēdz uzrādīt ap -60…-63 dBm, kamēr šoreiz bija pat tuvāk -67 dBm, kas jau ir uz robežas ar nelietojams. Šie gan ir 5 GHz dati, 2.4 GHz iespiestos tālāk bez lielām problēmām.

Ar viedtālruni TUF Gaming AX4200 uzrādīja visai mainīgus datu pārraides ātrumus, tiešā redzamībā nez kāpēc datu pārraide bija gandrīz uz pusi zemāka par to, ko var redzēt blakus istabā aiz vienas sienas. Kopumā gan ar viedtālruni datu pārraide nebūt nav slikta.

Klēpjdators uzrādīja ap 700 Mbit/s lejupielādi un ap 560 Mbit/s augšupielādi tiešā redzamībā, kas ir visai labi, bet ne izcili. Ar klēpjdatoru datu pārraides ātrumi bija loģiski un paredzami arī blakus istabā un arī tālākās istabas galā.

Kopējā bezvadu maršrutētāju sarakstā TUF Gaming AX4200 ir kaut kur pa vidu, bet ir jāņem vērā, ka teju viss bezvadu maršrutētāju topa augšgals ir ar ļoti vienādiem rezultātiem. Pamatīgi izlec vien TP-Link Archer AX80, jo tam bija 2.5 gigabitu LAN un ļoti pārliecinošs Wi-Fi signāls.

Nobeigumā

ASUS TUF Gaming AX4200 manās acīs ir labs, bet ne izcils bezvadu maršrutētājs, ja vien tavā mājoklī neienāk interneta pieslēgums, kas ir virs ierastā 1 gigabita. Tad gan TUF Gaming AX4200 var ikdienā un spēlēs parādīt spēku.

Visos citos gadījumos TUF Gaming AX4200 cena būs augstāka, nekā konkurentiem, kas paļaujas uz ierasto 1 Gbit/s WAN un LAN. Šis laikam arī būs lielākais TUF Gaming AX4200 mīnuss, ka ir tikai 2.5 Gbit/s WAN, bet ne LAN pieslēgvietas. Tādējādi TUF Gaming AX4200 zaudē universālāku savu ātrās pieslēgvietas pielietojumu. Šajā jomā TP-Link ir daudz prātīgāki, atvēlot 2.5 Gbit/s pieslēgvietu gan internetam, gan lokālām vajadzībām

https://kursors.lv/2024/05/24/asus-tuf-gaming-ax4200-spelem-paredzeta-bezvadu-marsrutetaja-apskats/