Antonijs Diogēns. Fantastikas priekštecis

Antonijs Diogens (Ἀντόνιος Διογένης) - grieķu rakstnieks mūsu ēras 2. gadsimtā, pazīstams ar savu romānu "Neticamie piedzīvojumi otrpus Tules" (Τὰ ὑπὲρ Θούλην ἄπιστα).

Gandrīz nekas nav zināms par Antonija Diogena personību. Pētnieki, ņemot vērā vairākus apsvērumus, noteica viņa dzīves laiku 2. gadsimtā pirms mūsu ēras. Vārds Faustīna, uz kuru romāna autors vēršas ar vēstuli, un pats autora vārds Antonijs norāda uz romiešu periodu, savukārt Porfīra pieminēšana (3.gs.m.ē.) noslēdz iespējamā dzīves ilguma augšējo robežu.

No romāna ir saglabājies tikai īss Bizantijas patriarha Fotija atstāstījums (Photii Bibl., Cod. 166), fragmenti 3. gadsimta rakstnieka darbā. n. e. Porfīrija "Pitagora dzīve" un 1931. gadā atrastais fragments, kas saistīts arī ar 2. gadsimtu pirms mūsu ēras. Šis nelielais fragments uz papirusa (PSI Nr. 1177) ar nosaukumu "Mēmais Mirto" ir vienīgais eksemplārs, no kura var gūt priekšstatu par romānu tā sākotnējā formā. Fotijs piebilst: "Luciana "Patiesās vēstures" un Lūcija "Metamorfozes" avots un pamats, šķiet, ir tieši šī grāmata."

Žanrs ir fantāzijas ceļojumu un romantikas hibrīds.

No Vikipēdijas. https://en.wikipedia.org/wiki/Antonius_Diogenes

BEYOND THULE

"The Wonders Beyond Thule" sākas kā stāsts par jaunu arkādiešu grieķi vārdā Deiniass, kurš nolemj kuģot uz pasaules malu "kata zetesin historias", ko varētu uzskatīt par "stāstu meklēšanu" tikpat viegli kā vēstures meklējumus, zinātniskas zināšanas. Tomēr, tāpat kā klejojošo Odiseju un viņa apkalpi pirms viņa, arī Deiniasu un viņa vīrus vētra aiznes no kursa. Aiz Herkulesa stabiem viņi atrodas Tules zemē — visattālākajā ziemeļrietumu robežā līdz romiešu laikos zināmajai pasaulei. Gadsimtiem ilgi cilvēki ir strīdējušies par to, kam un kur tieši bija jāatrodas Tulei. Orkneji? Islande? Senatnē tas bieži tika saistīts ar viena Piteja no Masālijas, grieķa, kurš, domājams, kuģoja Atlantijas okeāna ziemeļdaļā, braucieniem, iespējams, jau 600. gadu p.m.ē. Precīzs šī datums (pat gadsimts) un tas, vai Pitejs kādreiz ir devies uz vietu, ko sauc par Tuli, vai vienkārši dzirdējis par tās esamību no cilvēkiem, kurus viņš satika ceļā, ir ļoti neskaidrs. Ja jūs interesē, kā klasiskie ģeogrāfi saprata Tuli un tās vēsturisko attīstību, es ieteiktu iepazīties ar Rhys Carpenter 1966. gada "Beyond the Pillars of Hercules" un Džeimsa S. Romma 1994. gada darbu "The Edges of the World in Ancient Thought".

Tulē Deiniass satiekas un kļūst par stāsta varones, tiriešu meitenes, vārdā Derkilisa, mīļāko. Meitene stāsta viņam par brīnišķīgajiem piedzīvojumiem, kas viņai un viņas brālim Mantīnijasam ir bijuši, kad ļaunais ēģiptiešu priesteris, vārdā Paapis, viņus vajāja visā pasaulē no pilāriem, kurš piemānīja brāļus un māsas, iedodot viņu vecākiem dziru, kas tos ielika nāvei līdzīga koma. Lielāko daļu darba — iespējams, divdesmit divas no divdesmit četrām grāmatām — pēc tam aizņem nevis Deiniasa, bet gan Derkilisas un Mantīnijasa piedzīvojumu stāstījums. Protams, Diogēns noteikti atsaucas uz daudzām ceļotāju un pētnieku atsauksmēm par visiem brīnumiem, ar kuriem sastopas brālis un māsa, lai garantētu viņu uzticamību. Mēs, piemēram, uzzinām, ka Derkilisa ir viesojusies pazemes pasaulē, kur viņu vada viņas mirušās kalpones gars; ka Mantinijass ir apmeklējis Sauli un Mēnesi; ka viņi Sicīlijā sastopas ar Paapisu un nozog viņa zāļu maisiņu, cenšoties atrast zāles saviem vecākiem, kā rezultātā viņš dzenas pēc viņiem līdz pat pasaules galam.

https://mechanicalowlblog.wordpress.com/2021/12/01/beyond-thule/