Antīkā Saules observatorija

Šo 05.03.2007. vecajā lffb lapa ievietoja nezinukas un iztulkoja arī nezinukas. Smile

Senākā Saules observatorija Amerikas kontinentā atrodas Peru piekrastē. 2300 gadus vecais ceremoniālais komplekss, pazīstams kā Čankillo torņi, sastāv no 13 torņiem, kas izvietoti uz zema pakalna un veido aptuveni 300 metrus garu līniju, kas stiepjas no dienvidiem uz ziemeļiem. Šo torņu kontūras veido zobainu horizontu, kas tika izmantots Saules novērojumiem.

Izrakumi antīkajā konstrukcijā tika veikti no 2000. līdz 2003. gadam. Zinātnieki atklāja, ka šiem 13 torņiem ir austrumos un rietumos simetriski izvietoti novērošanas punkti, lai varētu novērot gan Saules rietu, gan lēktu.

 

 

Kā tā darbojās?

Saule ikdienas pārvietojas ne tikai no austrumiem uz rietumiem, bet arī gada laikā veic ekliptisku rotāciju cauri zvaigznājiem. Zemes ass nav perpendikulāra Saules ceļam, bet ir pavērsta 23 grādu leņķī. Šī kombinācija nodrošina to, ka Saules augstums virs horizonta ir mainīgs lielums ne tikai dienas, bet arī gada mērogos.

Ja mēs vērojam Saules lēktus un rietus, tad varam pamanīt, ka Saules pozīcijas pie debesu juma dažādos gada laikos atšķiras. Piemēram, vasaras saulgriežu laikā, ziemeļu puslodē Saule atrodas visaugstāk pie debesīm un tad ir arī visgarākā diena.

Atrodoties Čankillo novērošanas punktos, zinātnieki atklāja, ka torņu zobainā līnija veido Saules kustības līniju gada laikā. Saules kalendāra konstrukcija palīdzēja noteikt Saules pozīciju ar dažu dienu precizitāti.

"Chankillo ir nenoliedzami visvecākais Saules kalendārs kāds jebkad atrasts Amerikas kontinentā," skaidroja izpētes vadītājs Ivans Ghezzi no Peru universitātes.

Konstrukcijas iespējams radītas aptuveni ceturtajā gadsimtā pirms mūsu ēras.

"Daudzās Amerikas pirmiedzīvotāju apmetņu vietās ir atrasti viens vai vairāki Saules orientieri," pastāstīja Ghezzi. "Čankillo, pretstatā līdzšinējiem atradumiem, piedāvā pilnu horizonta marķieru komplektu un arī Saules ceļa novērošanas punktus."

Citi atklājumi

Uz rietumiem no novērošanas torņiem atrastajās celtnēs, kuras savieno 131 pēdu garš koridors, atklātas trauku paliekas, akmens artefakti. Iespējams, ka šīs telpas bija paredzētas rituāliem, kuros piedalījās visa cilts.

Agrākie pētījumi pierādīja, ka Inkas - Dienvidamerikā valdošie indiāņi, kuru impērija stiepās no Ekvadoras ziemeļiem līdz Čīles centrālajiem apgabaliem - savus saules novērošanas punktus tika cēluši aptuveni 1500. gadā.

Salīdzinot ar Stounhendžas senākajām daļām, kas ir celtas aptuveni 3000 gadus pirms mūsu ēras, inku impērijas sasniegumi ir pavisam mūsdienīgi.

Jaunākie atklājumi Peru piekrastē, savukārt parāda, ka Dienvidamerikā ir dzīvojuši Sauli pielūdzoši iedzīvotāji pirms inku impērijas dibināšanas.

"Čankillo tika uzcelta aptuveni 1700 gadus pirms inku izplešanās," stāstīja Ghezzi. "Tagad mēs zinām, ka šīs ciltis ir bijušas ļoti augstu attīstītas."

Sara Goudarzi (Space.com)