Alasters Reinolds «Atriebēja»: jaunās māsas iekaro kosmiskās tāles

Pārskats par divām autora grāmatām.

Autors Александр Стрепетилов

12.11.2020

Tāla nākotne. Cilvēka civilizācijai izdevās vairākas reizes kontaktēties ar citplanētiešiem, piedalīties grandiozās cīņās, radīt neticamas tehnoloģijas, taču tagad tā burtiski pastāv uz pagātnes drupām. Ap lielo zvaigzni atrodas Sapulce - debess ķermeņu atlieku kopa. Dzīve uz tām ir iespējama, pateicoties senajām tehnoloģijām: viena uztur atmosfēru, otra rada piemērotu gravitāciju. Šarljērā ir simtiem un tūkstošiem šādu skaidiņu, uz tām ir dažādu kultūru un attīstības līmeņu pilsētas un apdzīvotas vietas - piemēram, varones Mazarilas dzimtā atgādina Viktorijas stila pilsētu. Cilvēki ceļo no vraka uz vraku, izmantojot kosmosa buru (vai ar jonu darbināmus) kuģus. No civilizācijas centra līdz nomalei kursē izmisušo piedzīvojumu meklētāju kuģi, kuri meklē šarljēras, uz kurām slēpjas seno cilvēku bagātības. Tas ir ļoti riskants un bīstams darbs, taču likme ir liela - daži reidi var padarīt bagātus visus komandas dalībniekus. Tieši laikā, kad vienai šādai komandai - kapteiņa Rakamora vadībā - nolemj pievienoties Adrana un Arafura Nesas, nabadzīga tirgotāja meitas. Viņām ir rets talants: viņi var lasīt kaulus, kas ļauj pārtvert ziņojumus no visiem kosmosa stūriem. Bet pati pirmā lieta pārvēršas par īstu murgu un māsu šķiršanos. Traģēdija naivās, pieticīgās un apdomīgās Arafuras dzīvi sadala “pirms” un “pēc” - viņas dvēselē paliek tikai vēlme atriebties.

Ja savos iepriekšējos darbos Reinolds vairāk koncentrējās uz liela mēroga notikumiem, tad šeit viņš raksta apbrīnojamu stāstu par pieaugšanu, sajaucoties ar pirātu romānu elementiem. Iedomājieties, ka : Bagātību planēta” vardarbīgo ainu pārpilnības dēļ ir novērtēta par 18+, un jums būs kaut kas līdzīgs „Atriebējai”. Darbība ir tik blīva, ka dažreiz jums nav laika atvilkt elpu, un spriedzi var pat ar nazi griezt.

Šķiet, ka zinātniskās fantastikas rakstnieks ir pārspējis sevi - vismaz attiecībā uz varoņu izstrādi (mēģiniet pie tiem nepieturēties!). Arafura visā grāmatā tiksies ar trim kapteiņiem - un mums tiks parādīti trīs dažādi vadības aspekti, trīs dažādi attiecību veidi ar komandu. Autoram labāk nekā citiem izdevās sieviešu tēli, it īpaši galvenās varones - māsas Nesas un viņu līdzbiedre Prozora, dzeloņaina, bet uzticīga. Un šausminošais pirāts Bosa Sennena uz ilgu laiku tiks iegravēts atmiņā. Viena piezīme - Arafura pārveidošana izrādījās pārāk asa. Jā, meitene pārdzīvoja šoku, pēc kura viņa vairs nekad nebūs tāda pati. Jā, dīvaina slimība skāra viņas smadzenes. Bet tomēr izmaiņas izskatās neticami, it kā sākumā mēs sekotu vienam personāžam, un tad viņi mums piespēlēja pavisam citu.

Daudzi roboti ir kalpojuši cilvēkiem ļoti vajadzīgos brīžos. Bet ne visi tika apbalvoti tik dāsni kā daži. Dažreiz mašīnas, kas labi kalpoja satricinājumu laikā un saņēma brīvas gribas dāvanu, tika izveidotas ar loģiskiem bloķētājiem, lai atceltu šo ļoti brīvo gribu, jo pēkšņi radās vajadzība pēc neapšaubāmiem paklausīgiem kalpiem.

- Tas ir šausmīgi.

"To," sacīja svētceļnieks, “sauc par "civilizāciju". Ne visi atalgotie ir pelnījuši atlīdzību; ne visi, kas to bija pelnījuši, to saņēma.

Romāns valdzina arī ar daudzām eksotiskām detaļām. Piemēram, Reinolds kosmosa kuģos spēlēja interesantu lomu spēli: bez kapteiņa un kaulu lasītāja vienmēr vajadzētu būt jūrniekam, dārgumu vērtētājam, šarljēru atklājējam, sakaru integratoram, senu durvju uzlauzējam un jonu piedziņas speciālistam. Un ko vērts ir meistarīgi izspēlēts stāsts ar robotu palīgu! Ir pat ļoti emocionālas ainas ar viņa līdzdalību. Diemžēl Reinolds ir izklāstījis dažas no detaļām detaļās ar pārāk plašiem vilcieniem - dažreiz pasaulē joprojām trūkst ticamības.

Apakšējā līnija: lielisks romāns no viena no līdz šim labākajiem kosmosa daiļliteratūras autoriem, stāsts par augšanu kosmosa operas vidē, kas garšots ar pirātu piedzīvojumu elementiem. Vietām tas izrādījās nedaudz haotisks, taču to vairāk nekā kompensē dinamiskais sižets un meistarīgais darbs pie spriedzes.

https://www.mirf.ru/book/alastair-reynolds-mstitelnica-yunye-sestry-pokoryayut-kosmicheskie-dali/

Alasters Reinolds «Melnās buras»: kosmosa pirātu grūtais ceļš

Autors Александр Стрепетилов

08.06.2021

"Melno buru" darbība risinās dažas nedēļas pēc pirmās daļas notikumiem - un tagad mēs sekojam sižetam no Adranas, nevis Arafuras viedokļa. Tika nogalināta kosmosa pētnieku leģendārais bieds Bosa Senena, un varoņi palika vieni ar viņas kosmosa kuģi un, vēl svarīgāk, ar viņas slikto reputāciju, kuru dēļ viņi nevēlas kuģi redzēt nevienā pasaulē.

Otrajam triloģijas sējumam Reinolds prasa nepiedodamu laiku. Grāmatas sākumā viņš mēģina koncentrēties uz iekšējiem konfliktiem, jo ​​pēc pirmā sējuma tam ir sagatavots pamats. Reinolds krāsas vēl vairāk pārspīlē, kaut arī "The Avenger" jau bija diezgan drūms, dāsni uzpūš paranoju komandas dalībnieku vidū un saasina konfliktu starp māsām. Viņas abas absorbēja vissliktākās Bosas iezīmes: vienu, kad viņa tika spīdzināta un psiholoģiski izturējās nebrīvē, un otru, kad viņa kļuva rūgta, mēģinot atriebties. Bet tas nekad nenonāk līdz konfrontācijai starp viņām.

Kaut kur romāna vidū Reinolds pēkšņi maina kursu, un izveidojies iekšējais konflikts zūd. Bet noir ainavās sāk parādīties jauns apakšlaukums, kas nāk prātā, teiksim, Džeimsa Korija vai pat Blade Runner filmas “The Atmodas no Leviatāna”. Pēc tam, kad varoņi nonākuši jaunā pasaulē, romāns satver lasītāju ar āķiem un nelaiž vaļā līdz pašām beigām: naidīga vide, kurā ir svarīgi saglabāt personības noslēpumu; jauni varoņi ar savām savtīgajām interesēm; briesmas, kas komandu apsteigs dažu stundu laikā! Reinolds īsteno ātru slepkavību, šantāžas un ieroču cīņas "ķermeņa piedzīvojumu". Intriga tiek prasmīgi saglabāta, taču, kā tas bieži notiek, daudzas atbildes tiks sniegtas tikai trešajā daļā.

Tāpēc, izlasot "Melnās buras", jūs jūtaties nedaudz pievilts. Romāna pirmajā pusē viņi sāka ieskicēt iekšējos konfliktus, bet tos neattīstīja. Otrajā pusē viņi sāka atklāt pasaules noslēpumus, bet viņi pārtrauca konfliktu pie klifhengera. Un šķiet, ka romāna galvenais konflikts nav māsu Nasu konfrontācija un komandas cīņa ar kosmosa slepkavām, bet gan kontrasts starp abām teksta daļām.

Tāpēc arī citi mirkļi izskatās neizstrādāti. Īpaši pārsteidzošs ir Adranas raksturs. Visā pirmajā sējumā mēs vērojām, kā atriebības slāpes un vēlme izglābt māsu konsekventi pārvērta Arafuru no laipnas, mīļas meitenes par aukstu un aprēķinošu kosmisko jūrnieku Furu. Un kā tad ir ar Adranu? Bet nekas - pēc izglābšanās viņa šķiet gandrīz normāla. It kā nebūtu bijis nebrīvē pie sadistiskā psihopāta, kurš pakļāva meitenei noslēpumainu psiholoģisko un ķīmisko "ārstēšanu". Bosas ēna izpaužas tikai pārmērīgās aizdomās un pāris dusmu uzliesmojumos.

Starp citiem varoņiem ir interesanti, bet daži nav vispār. No vienas puses, daudzi jaunie varoņi izrādījās vismaz ziņkārīgi, ar saviem noslēpumiem (kas ir tikai Bosas viltīgais bijušais palīgs un ārsts ar tumšu pagātni). No otras puses, tā paša ārsta meita grāmatai neteica ne vārda, viņai ir tieši viena sižeta funkcija.

Vienīgais galvenais vēstījums, ko Reinolds izdodas pārnest cauri visam romānam, ir domāšana par mūsu neskaidrajām robežām. Kas nosaka cilvēku, viņa rīcību vai vidi? Cik daudz viens ietekmē otru? Māsas un apkalpe visos iespējamos veidos cenšas izlikties, ka tām nav nekāda sakara ar Bosu Sennenu un pirātiem. Bet kas vēl peld zem melnām burām, turoties prom no mierīgām planētām un apšaudot citus kuģus?

Apakšējā līnija: piedzīvojumu kosmosa operas turpinājums izrādījās pretrunīgs - lielā mērā abu romāna pušu daudzveidības dēļ. Reinolds esot gribējis koncentrēties uz varoņu psiholoģiju, taču ideju atmetis līdz pusei un koncentrējies uz "ķermeņa piedzīvojumiem". Abas daļas atsevišķi darbojas labi, taču visa kopaina neiznāk. [Trešā daļa krieviski vē nav iznākusi.]

https://www.mirf.ru/book/alastair-reynolds-chyornye-parusa/

Mājaslapa. http://www.alastairreynolds.com/