80 dienās apkārt Zemeslodei vai ātrāk

1889. gadā amerikāņu žurnālistes un rakstnieces Nellija Blaja (1864 - 1922) un Elizabete Bislenda (1864 - 1929) nolēma pārbaudīt, vai iespējams apbraukt ap Zemeslodi 80 dienās, kā tas tika aprakstīts Žila Verna slavenajā romānā. Blaja, kura strādāja avīzē "The New York World", nolēma pārspēt izdomāto Fileasa Foga rekordu - 80 dienas - un devās ceļojumā apkārt pasaulei. Konkurenti "Cosmopolitan" tādu pašu uzdevumu deva savai korespondentei Elizabetei Bislendai. Blaja atgriezās Ņujorkā, apbraukusi Zemeslodi pēc 72 dienām, 6 stundām un 11 minūtēm. Bislenda atgriezās 4 dienas vēlāk. Tomēr Fileasu Fogu apsteidza abas.

(Vēsturisks fakts, kas minēts kā komentārs grāmatā "Mēness medaljons". - t.p.)

Nellija Blaja.

Nellija Blaja (angļ. Nellie Bly, īstajā vārdā Elizabete Džeina Kokrana, angļ. Elizabeth Jane Cochran; dzimusi 1864. vai 1867. gada 5. maijā, Kokransmillsā, Pensilvānijā — mirusi 1922. gada 27. janvārī, Ņujorkā) — amerikāņu žurnāliste, rakstniece, uzņēmēja.

Blaja dzimusi Kokransmillsā (Cochran’s Mills), Ārmstrongas grāfistē, Pensilvānijā, 65 km attālumā no Pitsburgas. Tēvs, bijušais tiesnesis, nomira, kad viņa meitai bija 6 gadi. Trīs gadus vēlāk viņas māte apprecējās, bet šķīrās, kad Blajai bija 14 gadu. Jaunībā Kokrana savam uzvārdam pievienoja burtu “e” (Kokreina, Cochrane).

1880. gadā ģimene pārcēlās uz Pitsburgu, un 1885. gadā Blaja sāka savu karjeru kā laikraksta Pitsburgas dispečere-reportiere. Laikraksts publicēja rakstu, kas diskriminēja sievietes, un, atbildot uz publikāciju, Kokreina nosūtīja dusmīgu vēstuli redaktoram, kurš viņu bija tik ļoti iespaidojis, ka viņš piedāvāja viņai darbu. Tajās dienās žurnālistes sievietes bieži tika publicētas ar pseidonīmiem, Kokreina toreiz par godu populārās Stefana Fostera dziesmas nosaukumam izvēlējās pseidonīmu Nelly Bly.

Sākumā Blaja laikrakstā publicēja piezīmes par Pitsburgas rūpnīcā strādājošo sieviešu nožēlojamo stāvokli, dzīvi graustos un citām līdzīgām tēmām, taču redaktori viņu piespieda darīt to, kas tolaik bija ierobežots ar sieviešu ieguldījumu žurnālistikā - sociālās dzīves, modes, dārzkopības utt. aprakstiem. Nepiekrītot tam, Blaja 1886. – 1877. gadā devās ceļojumā uz Meksiku, nosūtot ziņojumus par meksikāņu dzīvi, aprakstot korupciju un nabadzīgo cilvēku sarežģītos dzīves apstākļus Meksikā. Vienā rakstā Belija iebilda pret vietējā žurnālista arestu par Meksikas valdības kritizēšanu (kamēr pie varas bija Porfirio Diazs), par kuru viņai draudēja arests un viņa tika izraidīta no valsts. Viņas raksti vēlāk tika apkopoti grāmatā "Seši mēneši Meksikā" («Six Months in Mexico», 1888. gadā).

1887. gadā Blaja aizgāja no «Pittsburgh Dispatch» un pārcēlās uz Ņujorku, pievienojoties Džozefa Pulicera laikrakstam "New York World". Viens no viņas pirmajiem riskantajiem pasākumiem bija simulēt ārprātu, lai nokļūtu sieviešu trako namā Blekvelas salā (tagad Rūzvelta sala), lai izmeklētu sliktu izturēšanos pret klīnikas pacientiem.

Pēc reportāžas par notikumiem trako namā Nelly Bly ieguva plašu slavu. Cilvēki viņu sauca par "Lady Sensation". Reiz viņa redaktorei izteica piedāvājumu: pārspēt Žila Verna grāmatas varoni, kurš ir devies ceļojumā apkārt pasaulei 80 dienās. Vienā no regulārajiem New York World izdevumiem tika publicēts paziņojums, kurā teikts, ka tautā pazīstamā Nelly Bly izaicināja Phileas Fogg un nolēma apceļot planētu mazāk nekā 80 dienu laikā. Nelija devās pasaules turnejā 1889. gada 14. novembrī. Pa ceļam viņa novirzījās no sava ceļa, lai intervētu pašu Žilu Vernu. Kad meitene sasniedza savu mērķi, viņš nosūtīja telegrammu New York World redaktoriem: “Es nemaz nešaubījos par Nelly Bly panākumiem. Viņa parādīja savu izturību. "Hooray!" viņai par godu! Žils Verns. " Nellija sasniedza savu mērķi, drosmīgā Blaja - atšķirībā no izdomāta varoņa, viņa precīzi 72 dienās 6 stundās un 10 minūtēs devās apkārt pasaulei, apmeklējot Angliju, Franciju, kur tikās ar Jules Verne, Itāliju, Suecas kanālu, Ceilonu, Singapūru, Honkongu un Japānu.

https://ru.wikipedia.org/wiki/%D0%91%D0%BB%D0%B0%D0%B9,_%D0%9D%D0%B5%D0%BB%D0%BB%D0%B8

Elizabeth Bisland.

Elizabete Bislanda Vetmora (Elizabeth Bisland Wetmore) (1861. gada 11. februāris - 1929. gada 6. janvāris) bija amerikāņu žurnāliste un autore, iespējams, vislabāk pazīstama ar savām 1889. – 1890. gada sacensībām ceļojumā apkārt pasaulei pret Nelliju Blaju, kas piesaistīja visas pasaules uzmanību.

Bislanda dzimusi Fairfax Plantation, St. Mary draudzē, Louiziānā Fairfax plantācijā Svētās Marijas draudzē Luiziānā 1861. gada 11. februārī. Pilsoņu kara laikā ģimene aizbēga no mājām pirms Bislandes forta kaujas. Dzīve bija grūta, kad viņi atgriezās, un, kad viņai bija divpadsmit gadu, ģimene pārcēlās uz Natčecu, Luiziānā, viņas tēva ģimenes mājās, kuru viņš bija mantojis. Rakstniecības karjeru viņa sāka pusaudža gados, nosūtot dzeju New Orleans Times Democrat, izmantojot pildspalvas vārdu B.L.R. Dane. Tiklīdz viņas rakstīšanas darbība tika atklāta ģimenei un avīzes redaktoram, viņai tika samaksāts par darbu, un viņa drīz devās uz Ņūorleānu, lai strādātu avīzē. Ap 1887. gadu Bislands pārcēlās uz Ņujorku un savu pirmo darbu ieguva no laikraksta The Sun. Līdz 1889. gadam viņa strādāja vairākiem izdevējiem, tostarp New York World. Citu tirdzniecības vietu starpā viņa vēlāk kļuva par žurnāla Cosmopolitan redaktoru un arī piedalījās žurnālā Atlantic Monthly un North American Review.

1889. gada novembrī New York World paziņoja, ka tā sūta savu reportieri Nelliju Blaju apkārt pasaulei, cenšoties pārspēt Filasa Fogga fiktīvo 80 dienu braucienu Žila Verna romānā “Apkārt pasaulei astoņdesmit dienu laikā”. Šīs reklāmas triks bija tik aizraujošs, ka Džons Brisbens Walkers, kurš nupat bija iegādājies trīs gadus veco un joprojām topošo Cosmopolitan, nolēma nosūtīt Bislandu savā, paralēlā ceļojumā. Sešas stundas pēc pieņemšanas darbā Bislanda devās uz rietumiem no Ņujorkas. Tikmēr Blaja devās uz tvaikoni, kas devās uz Eiropu, tajā pašā dienā - 1889. gada 14. novembrī. Sabiedrība dedzīgi sekoja braucieniem, kaut arī Blaju sponsorēja sensacionālāka un populārākā Ņujorkas pasaule (kas galvenokārt ignorēja Bislandu), izrādījās, ka viņa saņem vairāk uzmanības nekā Bislanda, Cosmopolitan, kas rakstus par ceļojumu publicēja tikai katru mēnesi.

Blaja, sacenšoties par 80 dienu etalonu, nebija zinājusi par savu konkurenci, līdz 24. decembrī sasniedza Honkongu. Tur, Occidental & Oriental Steamship Company amatpersona paziņoja, ka viņa tiks sakauta, paziņojot, ka Bislanda ir tikusi te jau trīs dienas iepriekš.

Tomēr galu galā Blaja triumfēja pār Bislandu. Kamēr Anglijā Bislandai tika teikts (un acīmredzot viņa tam ticēja), ka viņa ir nokavējusi savu iecerēto braucienu, ātrais vācu tvaikonis "Ems" aizbrauca no Sauthemptonas, kaut arī viņas izdevējs bija piekukuļojis kuģniecības firmu, lai aizkavētu tā aizbraukšanu. Nav zināms, vai viņa tika tīši maldināta.  Tāpēc viņa bija spiesta noķert lēnām ejošo "Bothnia" 18. janvārī, izbraucot no Kvīnstaunas (Kobas), Īrijā, nodrošinot, ka Blaja gūs virsroku. Tikmēr Blaja, lai pabeigtu braucienu, steidzās pāri Amerikai speciāli noformētā vilcienā un ieradās savā galapunkta vietā Ņūdžersijā 1890. gada 25. janvārī plkst. 15.51, kopējais ceļojuma laiks bija 72 dienas, 6 stundas un 11 minūtes (precīzs laiks tika turēts slepenībā, jo pasaule izsludināja konkursu, lai uzminētu precīzu brīdi, kad viņa ieradīsies). Bislandas kuģis neieradās Ņujorkā līdz 30. janvārim, tāpēc viņa pabeidza savu braucienu 76 1⁄2 dienu laikā, arī pārsniedzot Fogga izdomāto rekordu.

Bislanda sarakstīja rakstu sēriju Cosmopolitan par savu ceļojumu, pēc tam izdodot to kā grāmatu "Septiņos posmos: lidojošs ceļojums apkārt pasaulei" (1891).

http://digital.library.upenn.edu/women/bisland/stages/stages.html

https://en.wikipedia.org/wiki/Elizabeth_Bisland