14_04_2013_Dabas vērotāju salidojums

Ziņoju par vakardienu Suntažos (Tas bija pasākums, kas saucas "Debesu vērotāju salidojums jeb StarParty 9". mausna piezīme). Šoreiz bija daudz cilvēku, sākums nedaudz kavējās, jo bija problēmas ar elektrību, tās padeve visu laiku atslēdzās, kamēr izdevās noregulēt minimālu patēriņu, visu lieko atslēdzot un pasākums noritēja raiti. Bija pāris lekciju arī, izmantojot interneta sakarus, viena pat no Toronto. Šoreiz man izdevās savu tēmu novadīt bez garlaikošanās klausītāju vidū, jo runāju pēc iespējas īsi un ne pēc teksta, orientējoties uz bildēm. Bija interesantas lekcijas par Marsa izpēti, tālākiem plāniem un to, vai tiešām uz Marsa, ja ne tagad, tad kādreiz ir eksistējusi dzīvība. Uzzināju, ka Latvijā 19. gadsimtā ir nokrituši (atrasti) 4 meteorīti.

 

 

Meteorītu pētnieki pirms kara jau bija savākuši lielāku meteorītu kolekciju arī no citurienes, bet to 1939. gadā aizveda uz Vāciju un kara gados tā pazuda. Tagad, meteorītus var redzēt Dabas muzejā un LU Candera muzejā. Vēl bija stāsts par visām automātiskajām starpplanētu stacijām, kas lidojušas vai mēģinājušas lidot uz Marsu. Neveiksmju procents ir liels: no 51 starta sekmīgs ir bijis tikai 21. Tomēr, cilvēki turpinās domāt par Marsa apgūšanu un ja izdosies tur atrast kaut ko patiešām vērtīgu, iespējams pārcelsies arī uz turieni. Vismaz šī gadsimta 2. pusē jau nu noteikti. Kad visiem izdalīja 3D brilles varējām 2 seansos noskatīties: Marsa foto un ainas no tālāka Visuma. Bija arī stāsts par pasaulē lielakajiem teleskopu kompleksiem Čīles Andos.
Vēl viena lieta, ne pa tēmu, bet oficiāls fakts - stārķi jau ir atlidojuši - redzēju divus. Un atpakaļ ceļā uz šosejas pat bija iznācis no meža stirnu buks. Foto fiksācijas diemžēl nav, jo tas notika pārāk ātri.
Īsumā tas arī viss.

Fotoreportāžu no StarParty #9 skatiet manā draugu lapā.