“The Last of Us”: Kulta spēles kulta ekranizācija

Spēcīgs apgalvojums, taču jau pēc pirmās sērijas ir skaidrs, ka "The Last of Us" droši ierindosies labāko HBO seriālu plauktā un ieņems godpilno pirmo vietu videospēļu ekranizāciju topā. Kādēļ tā? Lasiet tālāk.

19.01.2023

“The Last of Us” jeb “Pēdējais no mums” ir pavisam legāli skatāms pie pašmāju HBO partneriem – LMT Viedtelevīzijā un “Tet TV+” platformā ar tulkojumu vai subtitriem latviešu valodā. Izmantojiet šo iespēju!

Videospēļu ekranizācijām joprojām nav tā labāka slava, pat ja pēdējos gados situācija neatgriezeniski mainās uz labu (ir “Soniks” un “Pokemons”, kā arī “Resident Evil”, “Silent Hill”, “Mortal Kombat” un citas vairāk vai mazāk veiksmīgas filmas), videospēlēm attīstoties un ieņemot savu godpilno vietu izklaides industrijā. Daudzi analītiķi prognozē, ka, augot gan auditorijai, gan arī topošo filmu/seriālu autoriem, videospēļu ekranizācijas būs nākamais kino “sprādziens” pēc komiksu ekranizācijām, kuras valda pār kino pasauli pēdējos 20 gadus.

Iespējams, tas viss sāksies ar “The Last of Us”, kanāla HBO pirmo 2023. gada lielbudžeta seriālu, tāda paša nosaukuma “PlayStation” videospēles ekranizāciju – pirmā videospēles ekranizācija arī HBO vēsturē. Aktuālais seriāla formāts nav izvēlēts tāpat vien, bet videospēles fani šo darbu gaida ar aizturētu elpu. Savulaik 2013. gadā iznākušais darbs “PlayStation 3” konsolei (kopš tā laika uzlabotās versijās izlaista arī “PlayStation 4” un “PlayStation 5” platformai, tā apliecinot tās nezūdošo jaudu) satrieca spēļu pasauli, iegūstot vairāk nekā 200 “Game of the Year” apbalvojumu no dažādiem resursiem.

20 gadus pēc tam, kad modernā civilizācija ir iznīcināta, Džoels tiek nolīgts, lai aizvestu Eliju no karantīnas zonas. Šķietami vieglais darbs kļūst par brutālu ceļojumu pāri ASV, paļaujoties vienam uz otru, lai izdzīvotu…

Spēle norisinās ASV, kas pārcietusi ekoloģisku apokalipsi, kuras rezultātā teju seši miljardi pasaules iedzīvotāju vai nu gāja bojā, vai mutācijas rezultātā pārvērtās par asinskāriem briesmoņiem (skat. Denija Boila “28 Days Later” un citus darbus, kas eleganti apspēlē zombiju tēmu, ne reizi neminot vārdu, kas sākas ar burtu “z”). Taču zombiji, apšaudes vai postapokalipses ainas noteikti nebija tas, kas piesaistīja spēlētāju apbrīnu un padarīja “The Last of Us” par ikonisku – tie bija spēles personāži un to stāsti! Dzīvi, izstrādāti un spējīgi izraisīt patiesu līdzpārdzīvojumu. Tas bija kaut kas tobrīd videospelēs šādā līmenī vēl nepiedzīvots – spēlētaji ar sažņaugtu sirdi un asarām acīs (nav joks) sekoja līdzi skarbā algotņa Džoela un pusaudzes Elijas emocionālajai un bieži vien arī asiņainajai odisejai pāri izpostītajai Amerikai līdz tās neizbēgami traģiskajam finālam, daudzus spēlētajus atstājot vienlaikus gandarītus un emocionāli pilnīgi iztukšotus.

Tieši to mēs gaidām arī no spēles ekranizācijas lielbudžeta HBO seriāla formātā, sākot ar atkalsatikšanos ar jau iemīļotajiem personāžiem un to interpretāciju populāru Holivudas aktieru izpildījumā (Pedro Paskāls no “The Mandalorian”, Bella Remzija no “Game of Thrones”, Gabriels Luna no “True Detective”, Niks Ofermans no “Parks and Recreation” un daudzas citas mazā un lielā ekrāna zvaigznes). Pārliecību par rezultātu dod tas, ka seriālu veido spēles “tēvs” un stāsta autors Nils Drakmans, kuram jau sen bija laiks veikt šo “lēcienu” uz īstu kino, un seriāla “Chernobyl” veidotājs Kreigs Mazins, kurš ne tikai nodrošinās skrupulozitāti vissīkākajās postapokaliptiskās Amerikas detaļās, bet arī apgalvo, ka “The Last of Us” ir labākā videospēle, kuru viņš jebkad ir spēlējis.

Spēcīgs apgalvojums un vienlaikus arī latiņas pacelšana praktiski nesasniedzamā augstumā – tomēr šķiet, ka šoreiz iespēja to sasniegt ir augstāka nekā jebkad. Labu videospēļu ekranizāciju ēra, kas sākusies ar seriālu, ne filmu – tas būtu ļoti aktuāli, mūsdienīgi un vienkārši skaisti. Lai izdodas un ar nepacietību gaidīsim katru nākamo sēriju!

INTERESANTI FAKTI PAR “THE LAST OF US” EKRANIZĀCIJU

Šis nav pirmais ekranizācijas mēģinājums, jo sākotnēji ar “The Last of Us” notika tas pats, kas ar jebkuru populāru vai mazāk populāru videospēli 2010. gados – par mazām naudām tiesības nopirka “Sony Pictures” paspārnē esošā studija “Screen Gems”, kas specializējas trilleros un šausmu filmās. Tur pie projekta pieslēdzās slavenais producents/režisors Sems Reimi (“Spider-Man”“Evil Dead”), kurš Elijas lomā redzēja nevienu citu kā Meiziju Viljamsu no “Troņu spēles”, bet pēc vairāku gadu darba kļuva skaidrs, ka… pilnmetrāžas filmas formātā šo stāstu ietilpināt, nezaudējot tā esenci, nekādi nav iespējams. Viss darbs bija vējā, un tiesības atgriezās pie spēles veidotāja, studijas “Naughty Dog”.

Pirmās sezonas notikumi pilnībā aptvers pirmās spēles darbību, pieberot pa šķipsnai otrās spēles elementu. Seriāla pirmajā sezonā mūs gaidīs deviņas pamatīgi garas sērijas – vairākas pārsniegs stundu, bet pirmā sērija ir gandrīz pusotru stundu gara (sākotnēji tās bija divas sērijas, kuras tika nolemts apvienot vienā). Visticamāk, pirmajai sezonai sekos arī otrā, kas balstīsies uz otrās spēles notikumiem – taču otrā daļa ir tik apjomīga, ka to, ļoti iespējams, būs jādala vismaz uz divām sezonām.

Spēles adaptācija kanālam HBO izmaksāja vairāk nekā 100 miljonus ASV dolāru jeb aptuveni 10 miljonus dolāru par sēriju. Atcerēsimies, ka pirmā “Game of Thrones” sezona maksāja “vien” 60 miljonus ASV dolāru (un cenšamies nedomāt par to, ka pirmā “Lord of the Rings: The Rings of Power” sezona “Amazon Prime Video” straumēšanas servisam izmaksāja 465 miljonus, kur gan jāpiebilst, ka 250 miljoni no šīs summas ir tikai par tiesībām aiztikt “Gredzenu pavēlnieku”).

Daudzi aktieri, kas atveidoja spēles varoņus (ar balsi un kustību ierakstu), parādīsies arī seriālā, bet citās lomās – acīgākie pamanīs gan Troju Beikeru (spēles Džoels), gan Ešliju Džonsoni (spēles Elija), gan Džefriju Pīrsu (spēles Tomijs). Bet viens aktieris, precīzāk – aktrise –, seriālā atveidos to pašu lomu, ko spēlē, un tā ir Merla Dendridža, Marlīnas lomas atveidotāja (videospēļu faniem pazīstama arī kā Alyx Vance balss no “Half-Life 2” spēlēm).

Seriāla mūzika būs labi pazīstama visiem spēles (spēļu) faniem, jo to sacerēja tas pats Gustavo Santaolalla, kurš sarakstīja mūziku abām spēles daļām – un, protams, izmantoja spēlētājiem jau tuvas un iemīļotas kompozīcijas. Tās var noklausīties kaut tagad!

Jaunās seriāla “The Last of Us” jeb “Pēdējais no mums” sērijas meklējiet LMT Viedtelevīzijā un “TET TV+” platformā.

https://kinokults.lv/raksti/the-last-of-us-kulta-speles-kulta-ekranizacija/