Suņi pasaules mitoloģijā

Autors: Dixi_Mole

2020. g. 16. maijs 16:11

Cilvēki pielūdza ne tikai kaķus. Ilgi pirms suņi kļuva par lojāliem cilvēka draugiem, attieksme pret viņiem bija ļoti neviennozīmīga, viņi tika uzskatīti par elles dieviem un velniem.

Dievs Inpu [1]

Mēs viņu pazīstam ar vārdu Anubiss, šim dievam bija melnā šakāla galva, bet visbiežāk viņš tika attēlots ar savvaļas suņa galvu. Viņš bija atbildīgs par apbedīšanas rituālu un mumifikācijas veikšanas uzticamību; augstākajā tiesā viņš darbojās kā svaru sargs. Senatnē Anubiss bija kosmisks dievs un personificēja jebkuru nakts tumsas fāzi, tāpēc rietumi - mirušo mājvieta - bija viņa valstība.

Dievietes Gulas suns [2]

Šumeri uzskatīja, ka tieši šī dieviete varēja viņus dziedināt no jebkādām slimībām, tomēr viņa dažreiz uzsūtīja šīs slimības. Bet šumeri nenožēloja to un upurēja viņai suņus, jo viņi uzskatīja, ka suns ir šīs savdabīgās dāmas uzticīgs pavadonis.

Sarama [3]

Senās Indijas mitoloģijā ir ļoti interesanta dieviete - Sarama. Tas ir dieva Indras suns, viņa palīdz atgriezt svētas govis, kuras nozaguši Pani dēmoni. Šis suns kļūs par divu ļoti interesantu suņu - Šarbaru - māti.

Šarbara / Saramei [4]

Saramas dēli, divi milzīgi suņi. Viņi sargā senču pasauli, mirušo dieva Jamas valstību. Izceļas ar uzticību. Viņiem ir daudz acu un plankumaina āda. Dažreiz viņi klīst pa zemi un palīdz pazudušām dvēselēm atrast pareizo ceļu uz mirušo pasauli.

Cerbers [5]

Šis skaistulis sargāja ieeju Hadesa valstībā, lai mirstīgie nestaigātu turp un atpakaļ. Un, ja cilvēks nomirst, tad Cerbers viņa dvēseles ēnu laida pazemes valstībā iekšā par medus plāceņiem, bet, ja tā gribēja tikt atpakaļ, viņš varēja to pat apēst…

Orfs [6]

Šis visu suņu suns ir Cerbera radinieks, taču atšķirībā no radinieka viņam ir divas galvas. Viņš bija milzīgs un sargāja Heriona (milzis no Erithia salas) liellopus. Un viss bija kārtībā, līdz nāca Herakls un kārtējā varoņdarba dēļ viņš nenogalināja sunīti.

Ku shi [7]

Īri uzskatīja, ka dziļi kalnos dzīvo īpaši suņi - lieli, dažreiz teļa izmēri, līdzīgi vilkam, un viņu vilna bija zaļa un gara. Šis suns bija nāves sludinātājs. Trīs reizes tas rēja, tam, kurš dzirdēja Ku Ši rejam, nācās nokļūt drošā vietā līdz trešajai reizei, pretējā gadījumā viņš varētu nomirt no šausmām. Šiem suņiem bija īpašnieki – elfi-sidi, dažreiz viņi palaida savus mājdzīvniekus, tie nozaga sievietes un aiznesa viņas uz elfu pakalniem.

Elles suņi [8]

Kristietība nepagāja suņiem garām. Viņu divējādās dabas dēļ - bezgalīgai uzticībai un nevaldāmām dusmām - viņus sauca par sātana kalpiem. Iespējams, ka īpašie elle suņi vienmēr pavadīja ļauno, kad viņš devās pēc grēcinieku dvēselēm. Visbiežāk infernalais kurts tiek raksturots kā milzīgs melns, dažreiz ar brūniem plankumiem, suns ar kvēlojošām sarkanām vai dzeltenām acīm, ļoti spēcīgs un ātrs, kam piemīt spokaina vai fantoma būtība un nepatīkama smaka, un dažreiz dzīvnieks pat varēja sarunāties. Bet katrā ziņā tikšanās ar viņu cilvēkam beidzās ar nāvi.

Baznīcas grims [9]

Angļu un skandināvu folklorā ir pieminēts dzīvu suņu apbedīšanas rituāls baznīcu celtniecības laikā. Tika uzskatīts, ka, ja suns tiek apglabāts zem tempļa, tad tā spoks aizsargā teritoriju no ļaunajiem gariem, bet pati baznīca - no sātana. Un kas ir pats interesantākais: cilvēki redzēja spokus, viņi parādījās īstu melnu suņu izskatā, tie īpaši nekaitēja cilvēkiem, bet arī neļāva laupīt kapsētās.

Melnais suns [10]

Eiropā ļoti ilgu laiku tā dzīvoja kā ļoti izplatīta māņticība. Domājams, ka četrkājainais briesmonis, melns, un tā acis deg milzīgas, apakštasītes lielumā. Gan Anglijā, gan Skotijā, Menas salā un Velsā bija stāsti par šo ļauno zvēru. Suns parādījās tajās vietās, kur tuvākajā laikā kādam vajadzēja nomirt. Šī būtne varēja iziet cauri sienām un dažreiz uzreiz pārvarēt milzīgus attālumus. Pastāv versija, ka Melnais suns bija Baskervilla suņa prototips.

Sarkanaiss debesu suns Tien-ku [11]

Arī Ķīnā cilvēki nevarēja izlemt, kas ir suns, un liecināja par suņa divējādo raksturu. Viņa aizdzina ļaunos garus un palīdzēja Er-lanam, ūdens dievībai, bet kopā Tien-ku bija nakts stundu sargs. Noteiktā laikā zvērs trakoja un uzbruka mēnesim un saulei, jo viņa vainas dēļ notika aptumsumi, meteorīti nokrita. Ķīnieši uzskatīja, ka suņi spēj redzēt garus.

Ksolotls, arī Šolotls [12]

Vēl viens dievs ar suņa galvu ir acteku nāves un saulrieta dievs, lai gan viņš dažreiz vietējiem parādījās skeleta vai briesmīga zvēra formā ar kājām pagrieztām atpakaļ. Šis pavadonis bija ne tikai suņu patrons, bet arī ceļvedis pazemei. Viņam par godu tika izaudzēta meksikāņu bezpalvaina suņa Šoloitčuntli šķirne. Tika uzskatīts, ka šie šuneļi ir dvēseļu ceļveži pēc nāves. Bet, neskatoties uz cieņu pret šiem suņiem, viņi tika apēsti.

Slāvu mitoloģiskais mantojums burtiski piepildīts ar suņiem: gan sliktiem, gan labiem. Tāpēc mēs par viņiem runāsim nākamreiz.

https://fishki.net/3318311-sobaki-v-mifologii-mira.html