Saturns pamazām „dziest”.

12.11.2010.

Zinātnieki uzskata, ka, gluži kā lampiņa, kurā samazina strāvu, Saturns pēdējo četru gadu laikā izstaro arvien mazāk enerģijas infrasarkanajā diapazonā, turklāt tā dienvidu puslode ir ievērojami „spilgtāka” par ziemeļu puslodi. Tā rakstīts Journal of Geophysical Research-Planets rakstā, ko sagatavojuši amerikāņu un britu zinātnieki.
Pētnieki no Kornelas universitātes (ASV) Lī Limina (Liming Li) vadībā ir izanalizējuši datus par Saturna infrasarkano starojumu, ko pēdējos gados ir nosūtījusi automātiskā starpplanētu stacija „Cassini”. Izrādās, planēta nemitīgi samazina spilgtumu: tikai pēdējo četru gadu laikā tās starojums krities par 2%, bet efektīgā temperatūra par 0,5%.

 

 

„Fakts, ka Saturns izstaro kosmosā divreiz vairāk enerģijas, nekā saņem no Saules, mums gadu desmitiem bija mīkla. Kas ģenerē šādu lieko enerģiju? Mūsu pētījums ir pirmais solis šo faktu analīzē,” - atzīmē raksta līdzautors Kevins Beinss (Kevin Baines) no NASA Reaktīvās kustības laboratorijas. [Vispār jau visas planētas – „gāzes giganti” – izstaro kosmosā vairāk enerģijas, nekā saņem no ārienes – t.p.]
Dati, kas iegūti ar infrasarkano spektrometru (CIRS) uz „Cassini” borta, ļāva zinātniekiem salīdzināt tos ar informāciju, kas iepriekš tika iegūta, kad planētai garām lidoja zondes „Voyager”, kas pabija Saturna apkārtnē 1980. un 1981. gadā. Šī informācija, samērojot to ar datiem, par to, cik lielu Saules siltuma daudzumu saņem planēta, var palīdzēt zinātniekiem saprast enerģijas avota dabu Saturna dzīlēs, ziņo KIA „Novosti”.
K.I.
[Nav jau izslēgts, ka tie senākie dati vienkārši ir mazāk precīzi – t.p.]
http://www.novosti-kosmonavtiki.ru/content/news.shtml