Pie viduslaiku brīvvīriem Geidānmuižā.

07.01.2011.

Pērnvasar akcijā "Dižā Baltijas apceļošana" viens no neparastākajiem apskates objektiem bija Godesverdera jeb Dievu sala – viduslaiku apmetne Turaidā, kuru izveidoja entuziastu grupa Andra Geidāna vadībā. Tagad puiši pārvākušies tālāk no urbanizētās vides un tuvāk viduslaiku Livonijas vēsturiskajam centram, kur vide pateicīgāka iecerētajiem vēsturiskās rekonstrukcijas plāniem.

"Ar Āraišu draudzes mācītāja svētību nu mitināmies mācītājmuižas ēkā, kuru lēņojam no draudzes un ar Kultūrkapitāla fonda atbalstu pamazām restaurējam. Turaidā uzceltais dzīvojamais nams ir nojaukts un atceļojis mums līdzi. Te tā sienas izmantotas staļļa labiekārtošanā. Pamazām tiek veidota arī Geidānmuižas suvenīru līnija, kurā pašlaik jau ir vairākas viduslaiku rotaļlietas – koka zobeni, arbaleti, vilciņi, dažādas galda spēles. Februārī tai pievienosim izstrādājumus ķermeņa sasildīšanai, tieši kādus – tas lai pagaidām paliek mūsu mazais noslēpums," stāsta jaunās Geidānmuižas saimnieks Andris Geidāns.

 

 

Šķiet, milzīgas ambīcijas savā vārdā nosaukt muižu, kuras tapšanā darbu iegulda vēl septiņi cilvēki, kam tuva viduslaiku dzīve. Tomēr izrādās, vietas nosaukumam ir pavisam cita izcelsme – tādēļ sakritība ar Andra Geidāna dzimtas uzvārdu vēl jo zīmīgāka. "Pētot poļu un zviedru laikā veikto revīziju materiālus un Cēsu pilsnovada kartes, esam noskaidrojuši, ka Livonijas laikā mūsu tagadējās apmetnes zemes atradušās Geidānu (Geyden) pagastā, kas kopā ar vēl deviņiem citiem līdzās esošiem pagastiem apgādājis Livonijas ordeņa pili Cēsīs," skaidro Indra Močane no portāla "Vesturiskiaktivs.lv".

Geidānmuiža atrodas dabas veidotā trīsstūrī starp Āraišu ezeru, Simtupes ieteku un tās atteku. "Vietas izvēlē noteicošā bija cilvēku darbības nesapostītā vide un ūdens tuvums, kā mums ļoti pietrūka Turaidā," atklāj A. Geidāns. Viņa plānos ietilpst uzbūvēt muižas ēkas, izmantojot viduslaiku celtniecības materiālus un metodes, lai parādītu, ko no senās pieredzes der atcerēties arī mūsdienās. Andra nākotnes vīzija ir Āraišu ezera krastos izveidot viduslaiku saimniecību.

"Beidzot ir piepildījies mūsu brīvvīru sapnis par saviem zirgiem. No februāra Geidānmuižas viesus būsim gatavi izvizināt bērīša vilktās kamanās," turpina I. Močane. "Šīs ziemas jaunums ir slidošana ar kaula slidām uz aizsalušā ezera ledus un sniega karuselis, kurā iespējams griezties neiedomājamā ātrumā, sēžot ragaviņās. Āraišos varēs izmēģināt roku arī jau zināmajās nodarbēs – loka šaušanā un šķēpa mešanā, ko, ņemot vērā laika apstākļus, piedāvāsim jaunā, interesantā veidā."

Telpās ir iekārtota neliela ekspozīcija, kas ar foto un video piemēriem izskaidros vēsturiskās rekonstrukcijas attīstību un būtību. Šeit ikviens varēs gūt teorētisku ieskatu, ko un kā darīja senajā Livonijā, bet teorijas pielietojumu praksē ieraudzīt Geidānmuižā pie ezera, uzsver tās saimnieks.

"Pēc aktivitātēm ārā aicināsim sasildīties viduslaiku garā veidotās telpās, stāstīsim par viduslaiku rekonstrukcijas pirmsākumiem un citām interesantām lietām, ļausim ietērpties īstā kaujas bruņojumā. Īpaši gaidām ciemos ģimenes ar bērniem, draugu kompānijas, darba kolektīvus, kuriem būs aizraujoši mēroties veiklībā un uzzināt daudz interesanta par dzīvi 14. gadsimta Livonijā. Neesam aizmirsuši arī par mīlniekiem, kuriem solām romantisku piedzīvojumu, kas ilgi paliks atmiņā," teic I. Močane.

Viesošanos Geidānmuižā lūgums pieteikt laikus pa tālruni 28339843 vai epastu: indra@vesturiskiaktivs.lv.

Protams, atrakcijas gluži par velti nebūs, jo brīvvīriem vēl diži darbi stāv priekšā. Iespējams šo piedzīvojumu arī uzdāvināt, iegādājoties Geidānmuižas dāvanu kartes. Jaunumiem Āraišos var sekot līdzi www.vesturiskiaktivs.lv, kā arī www.twitter.com. Piesakoties par sekotāju mājas lapā www.draugiem.lv/vesturiskiaktivs, var laimēt līdzdalību viduslaiku izklaidēs.

http://www2.la.lv/lat/latvijas_avize/jaunakaja_numura/nedela.kabata/?doc=91957