Parodijas romāniem par Hariju Poteru.

Materiāli no brīvās enciklopēdijas Vikipēdijas. Tulkojums no krievu valodas.

Džoannas Ketlīnas Roulingas milzīgu popularitāti ieguvusī fantāzijas grāmatu sērija «Harijs Poters» (Varbūt arī to var pieskaitīt alternatīvajai vēsturei?) nešaubīgi aizveda pie tā, ka uz tās bāzes tika radītas daudzas parodijas, kas skāra dažādas cilvēku dzīves sfēras. Franšīzei pieder parodēšanas rekords: vairāk nekā 400 tūkstoši pārdoto grāmatu. (Un tas vēl neskaitot tiešām nesaskaitāmos fanfikus!) Dažas parodijas Dž. K. Roulinga un viņas izdevēji pasludināja par plaģiātiem, tajā pašā laikā citas tika pārdotas simtiem, tūkstošiem eksemplāriem bez kaut kādām juridiskām sankcijām. Daudzas Harija Parodijas bija «samizdati», citas tika drukātas žurnālos vai rādītas televīzijā dažādās humora programmās (piemēram, žurnālā «Mad», multfilmās «The Simpsons», «South Park», teleprogrammās «Saturdey Night Live» un «Robot Chicken»), kas parodēja Hariju Poteru ne reizi vien. Daudzos gadījumos tika parodēta arī pati Dž. K. Roulinga. (Daudzas no tālāk minētajām grāmatām par parodijām var nosaukt tikai nosacīti, jo autori vienkārši ekspluatēja Roulingas uzieto tēmu un veidoja savus piedzīvojumu stāstus.)

 

 

Grāmatas angļu valodā.

«Barry Trotter». Parodiju sarakstījis Maikls Gerbers, pirmo reizi publicēta Lielbritānijā. Pašlaik tajā ir trīs grāmatas:

Barry Trotter and the Shameless Parody (ASV iznākusi ar nosaukumu Barry Trotter and the Unauthorized Parody, Krievijā — ar nosaukumu Barijs Troters un Nekaunīgā parodija),

Barry Trotter and the Unnecessary Sequel (Krievijā — Barijs Troters un Nevajadzīgais turpinājums),

Barry Trotter and the Dead Horse.

Grāmatas stāsta par Barija Trotera, Lona Mīzlija un Ermīnes Kringeres (Barry Trotter, Lon Measly un Ermine Cringer) piedzīvojumiem Hogvašas skolā («Hogwash School for Wizardry and Witchcrap»).

Sīkāk par Bariju Troteru: http://ru.wikipedia.org/wiki/%D0%91%D0%B0%D1%80%D1%80%D0%B8_%D0%A2%D1%80%D0%BE%D1%82%D1%82%D0%B5%D1%80

«Harry Putter and the Chamber of Cheesecakes». Parodiju sarakstījis Timotijs R. O'Donnels. Latviski varētu tulkot - «Harijs Puters un Siera kūkas kambaris». Grāmata stāsta par Harija Putera, Rona Čīzlija un Hermiones Streindžeres (Harry Putter, Ron Cheesley un Hermione Stranger) piedzīvojumiem sestajā vai pat septītajā mācību gadā, ja pieskaita vēl pirmskolu, eksistē arī turpinājums:

«Harry Putter and the Deathly Hairballs» («Harijs Puters un Nāvīgās vilnas bumbiņas»), kas vēsta par tiem pašiem varoņiem, kurus grib iznīcināt Lords Moldifārts (Lord Moldyfart). Panika pārņem arī citus studentus Hogvašas skolā («Hogwashes School for Wizards and Witches»).

Turpinājums: Jaunas briesmas rada arī Sātana kaķis, kas uzbrūk saviem upuriem tumšās vietās, pēc slepkavībām atstājot savas vizītkartes — vilnas bumbiņas.

«Hairy Potty and the Underwear of Justice». 33 lapppušu garš komikss no sērijas «The Captain Underpants Extra-Crunchy Book o' Fun», autors Deivs Pilkijs.

«Hairy Pothead and the Marijuana Stone», autore Dana Larsena — grāmatas anotācijā sacīts: «ar marihuānu pildīta parodija grāmatas garumā», ko 2007. gada oktobrī Savienotajās Valstīs un Kanādā izdevis žurnāls «Cannabis Culture Magazine». Stāsts ir paralēls oriģinālajām grāmatām, taču galveno varoņu vārdi ir citi: Hairy Pothead — «Weedster», kas mācas«Hempwards School of Herbcraft and Weedery», skolu vada Alwaze Duinthadope, profesori: Moruvva McGanjagal un Vacuous Vape. Pēc grāmatas iznākšanas, par to daudz rakstīja Kanādas MIL.

«Henry Potty and the Pet Rock: An Unauthorized Harry Potter Parody», autore Valērija Frankele. 2008. gada jūlijā iznāca turpinājums «Henry Potty and the Deathly Paper Shortage. An Unauthorized Harry Potter Parody». Šie stāsti vēsta par Henrija Potija, Rīlija Vimpija un Horendousas Gangrēnas (Henry Potty, Really Wimpy, un Horrendous Gangrene) piedzīvojumiem skolā ar nosaukumu «Chickenfeet Academy». GrāmatuGrāmatas varoņi zina, ka atrodas grāmatā, kuru grib sabojāt Lords Revoltings (Lord Revolting).

«Parry Hotter And The Steamy Side Of Magic»(autors K.C. Ellis). Krievijв grвmata tika izdota ar nosaukumu «Parijs Hoters un Apvзrstв maмija».

«Gary Stopper and the Rock of Ages», autors Ročards E. Salisberijs. Parodija par kristietības tēmu.

«Howie Monroe and the Doghouse of Doom», autori Džems Hovs un Breta Helkvista. Stāsta par suni vārdā Howie Monroe, kas apmeklē«Dogwiz Academy for Canine Conjurers». Hovijam būs jāsatiek «The-Evil-Force-Whose-Name-C’not-Be-Spoke», kas ir pazīstams arī ar vārdu Herberts un ir resns runcis, kas sēdējis virsū varoņa vecākiem.

«Barry Rotter and The Golf Lesson»,autors — kāds R.E.D. McNabb. Satīrisks stāsts, kura varonis aizbēg no brīnumu pasaules, lai iemācītos spēlēt golfu parastā skolā. Tika izdots digitālā formātā Smashwords 2011. gada maijā.

"Harry Potter and the Methods of Rationality". Autors Elizers Judkovskis.

«Larry Potter», «Lotty Potter».Atsevišķi jāpiemin amerikāņu rakstniece Nensija Stoufere (N.K. Stouffer), kas apsūdzēja Džoannu Roulingu plaģiātā, jo bija izdevusi nebūt ne bērnu grāmatiņas ar nosaukumiem:

«Lilly Laughs»

«Larry & Lilly Potter: More Than Just Friends»

«Larry Potter and His Best Friend Lilly»

«Lotty Potter: I Am Who I Am»

Autore uzstāja, ka Roulinga esot izmantojusi viņas grāmatu sižetu līnijas un tēlus, taču nespēja pierādīt, ka kaut vai viena viņas grāmatas kopija būtu pārdota pirms 2001. gada. Pēc tam, pret viņu vērsās pati Roulinga un viņai nācās samaksāt kompensāciju par nepatiesiem apvainojumiem 50 000 dolāru apmērā.

Grāmatas krievu valodā.

«Taтa Grotere». Romвnu sзrija, kuru autors ir Dmitrijs Jemecs, kura grāmatas pat tika aizliegts izdot Rietumos, jo Roulingas advokāti uzvarēja tiesā, apsūdzot viņu pla1giātismā. Tā kā Krievijā pasaulā pieņemtie likumi nedarbojas, tad autors līdz šim ir izdevis pat veselas 16 grāmatas par Taņu Groteri («krievu atbildi» Harijam Poteram — vai mēs sliktāki?). Grāmatā varoņi lido nevis uz slotām, bet uz dažādiem mūzikas instrumentiem vai saimniecоbas priekšmetiem, piemēram, putekļu sūcējiem. Grāmatas (daudz plānākas par Potera gāвmatвm):

«Taņa Grotere un Maģiskais kontrabass» (2002). Iznākusi arī latviešu valodā.

«Taņa Grotere un Izzūdošais stāvs» (2002).

«Taņa Grotere un Zelta Dēle» (2003).

«Taņa Grotere un Drevnira tronis» (2003).

«Taņa Grotere un Krīvu spieķis» (2003).

«Taņa Grotere un Pērkona veseris» (2003).

«Taņa Grotere un Noasa pensnē» (2003).

«Taņa Grotere un Kentaura kurpes» (2004).

«Taņa Grotere un Poseidona aka» (2004).

«Taņa Grotere un Afrodītes matu cirta» (2005).

«Taņa Grotere un Gredzens ar pērli» (2006).

«Taņa Grotere un Pilnīgs Tibidohs! Frāzītes, citāti un aforismi» (2006). Jemeca veidotās burvju pasaules pārskats.

«Taņas Groteres pasaules» (2006).

«Taņa Grotere un Nekromaga lāsts» (2007).

«Taņa Grotere un Pļāpīgais sfinkss» (2008).

«Taņa Grotere un Titānu putns» (2012).

Sīkāk par Taņu Groteri: http://ru.wikipedia.org/wiki/%D0%A2%D0%B0%D0%BD%D1%8F_%D0%93%D1%80%D0%BE%D1%82%D1%82%D0%B5%D1%80_%28%D1%81%D0%B5%D1%80%D0%B8%D1%8F_%D1%80%D0%BE%D0%BC%D0%B0%D0%BD%D0%BE%D0%B2%29

«Metodijs Buslajevs». Dmitrijs Jemecs, redzot, ka pamazвm izsоkst viтa spējas izdomāt ko jaunu par Taņu Groteri, rada jaunu varoni, kas darbojas tajos pašos Visumos— Metodiju Buslajevu. Te viņam veicas pat labāk un līdz šim ir iznākušas pat veselas 18 grāmatas par рo varoni. Sižets ir tāds: divpadsmit ar pus gadu vecumā Metodijs Buslajevs uzzina, ka viņš ir nākošais tumsas valdnieks, kas savas spējas ir ieguvis jau no dzimšanas — saules aptumsuma laikā. Raganas Ulitas aicināts, Buslajevs ierodas Maskavas tumsas rezidencē, kur vņu uzņemas apmācоt tumsas barons — ziņnesis Arejs. Savā trоspadsmitajā Dzimšanas dienā Metodijam ir jaiziet Mоgвs svētvietas labirints un tur jāiegust tas, kas tajā tiek glabāts kopš pasaules dzimšanas. Tajā pašā laikā, gaismas sardzi Dafni, kas dzīvo Šdenā, sūta uz cilvēku pasauli, lai viņa seko Metodijam un kopā ar viņu dodas pie Areja. Metodijam nāksies daudz ko pārdzоvot, līdz viņš izvēlēsies pats savu dzīves ceļu un to pusi, kurā nostāties.

Grāmatas:

«Metodijs Buslajevs. Pusnakts mags».

«Metodijs Buslajevs. Vēlēšanās rakstu rullis».

«Metodijs Buslajevs. Trešais tumsas jātnieks».

«Metodijs Buslajevs. Biļete uz kailo kalnu».

«Metodijs Buslajevs. Valkīriju atriebība».

«Metodijs Buslajevs. Depresnieka slepenā maģija».

«Metodijs Buslajevs. Tartara ledus un liesmas».

«Metodijs Buslajevs. Pirmais eidoss».

«Metodijs Buslajevs. Gaišie spārni tumsas sargam».

«Metodijs Buslajevs. Kāpnes uz Ēdeni».

«Metodijs Buslajevs. Haosa karte».

«Metodijs Buslajevs. Driādas kaklarota».

«Metodijs Buslajevs. Stikla sargs».

«Metodijs Buslajevs. Zobena deja».

«Metodijs Buslajevs. Uguns vārti».

«Metodijs Buslajevs. Septiņu ceļu grāmata».

«Metodijs Buslajevs. Gaismas laiva».

«Metodijs Buslajevs. Grifa kļūda».

Par Metodiju Buslajevu sоkвk: https://ru.wikipedia.org/wiki/%D0%9C%D0%B5%D1%84%D0%BE%D0%B4%D0%B8%D0%B9_%D0%91%D1%83%D1%81%D0%BB%D0%B0%D0%B5%D0%B2

«Porijs Gaters». Andreja Þvaïevska un Igora Mitjko triloìija četrâs grâmatâs, kas stâsta par trîs draugu: Porija Gatera, Mergiones Peidþeres un Sena Ajesïi piedzîvojumiem, mâcoties Pervertsas burvju skolâ. Katra grâmata veltîta vienam varonim, bet Sena piedzîvojumi aizòem divus sçjumus.

Grāmatas:

«Porijs Gaters un Akmens filozofs».

«Porijs Gaters 2. Mergiones personīgā lieta jeb Četri velna duči».

«Porijs Gaters 3-1. Sena Ajesļi 9 varoņdarbi. 1.-4. varoņdarbs».

«Porijs Gaters 3-2. Sena Ajesļi 9 varoņdarbi. 5.-9. varoņdarbs».

Sоkвk par Poriju Gateru: http://ru.wikipedia.org/wiki/%D0%9F%D0%BE%D1%80%D1%80%D0%B8_%D0%93%D0%B0%D1%82%D1%82%D0%B5%D1%80

«Harijs Progloters». Autors Sergejs Panarins, Ietver sevо divas grвmatas:

«Harijs Progloters un Brоnumainā Рaurmatrice».

«Harijs Progloters un Fēniksa orderis».

«Larins Pjotrs». Autors Jaroslavs Morozovs. Romānu cikls no piecām grāmatām, kas izdotas laika posmā no 2004. lоdz 2006. gadam un nav īpaši zināmas, ko var teikt arī par pārējām.

Šоs grāmatas un sekojošās par Denisu Kotiku drĪzĀk nav parodijas, bet ir tēmas ekspluatācija, jo stāsti ir pavisam citi, tie izmanto tikai shēmu — mazs zēns, kas nokļūst maмiģas skolā.

Grāmatas:

«Larins Pjotrs un Burvestоīu fabrika».

«Larins Pjotrs un Brīnumspogulis».

«Larins Pjotrs un Laika mašīna».

«Larins Pjotrs un Korvida salas dārgumi».

«Larins Pjotrs un Paralēlā pasaule».

«Deniss Kotiks». Autors Aleksandrs Zoriиs.

Četras grвmatas:

«Deniss Kotiks un Spārnoto zirgu cariene».

«Deniss Kotiks un Bālo bruņinieku ordenis».

«Deniss Kotiks un Sarūsējušās Zintis».

«Deniss Kotiks un Viltnieku pils».

«Puisēns Harijs un viņa suns Poters». Autors Valentīns Postņikovs.

Atsevišķi jāpiemin Ukrainā, krievu valodā izdotās grāmatas, kuru autors ir pats, jau pieagušais Harijs Poters (pseidonīms autoram — ukraiņu ārstam Vasīlijam Zaharovičam Kuzmenko, kas oficiāli mainīja vārdu un uzvārdu, kļūstot par Hariju Zaharoviču Poteru, plānojot atvērt pat burvestību skolu):

«Ceļvedis pa maģisko Londonu» (2003).

«Drakonoloģija» (2003) - par pūķiem.

«Maga-iesācēja enciklopēdija» (2004) - par buršanos.

«Maģiskais bestiārijs» (2004) - par fantastiskiem dzīvniekiem.

Grāmatas franču valodā.

«Harry Cover». Parodija — komikss, kura autors ir Pjērs Visa. Vēlāk tisis tulkots arī angļu un spāņu valodā. 2012. gada sākumā sērijā bija četras grāmatas:

       L’Ensorcelante Parodie (2005)

       Les Mangeurs d’Anglais (2007)

       Il faut sauver le sorcier Cover (2008)

       Les Monstres du labyrinthe (2010)

«Harry Peloteur et la braguette magique». Nika Tammera pornogrāfiska parodija.

«Larry Bodter met de l’ordre à Phoenix, Arizona». Autors Jans Soreds.

«Yarry Poster». Kvebekas humora žurnāls «Safarir» publicējis divas grāmatas:

«Yarry Poster et le secret des 11 ingrédients».

«Yarry Poster et l’ordre du dindon».

«Henri Potier à l'école des Quartiers».Autors Pjērs Labjērs.

«Larry Poppers et le secret de l’arôme interdit». 2008. gadā publicēts erotisks geju romāns, kura autors ir A. S. Steelcock.

Grāmatas vācu valodā.

«Larry Otter und der Knüppel aus dem Sack». (angl. «Larry Otter and the Cudgel in the Sack») Autors Franks Šmelcers, parodija par pirmo grāmatu. Autors izmanto pseidonīmu Džena Rolinga (англ. Jane R. Rohling), vācu valodā «Rohling» nozīmē «huligāns».

«Larry Potter» - vācu autora Fila komikss, kas parodē maģijas stereotipus Harijā Poterā.

Grāmatas spāņu valodā.

«Harry Pórrez».Spāņu parodija, kas veidota kā komikss un sastāv no četrām daļām.

«Harry Pórrez y el Misterio del Santo Grial» (angl.«Harry Pórrez and the Mystery of the Holy Grail»)

«Harry Pórrez y el Prisionero de Alacrán» (angl.«Harry Pórrez and the Prisoner of Alacrán»)

«Harry Pórrez y el Trofeo de Fuego»(angl. «Harry Pórrez and the Trophy of Fire»)

«Harry Pórrez y el As en la Manga de Condemort» (angl.«Harry Pórrez and the Ace in the Condemort's Hole»)

Grāmatas kataloniešu valodā.

«Harry Potra». Komiska parodija - manga, kuras autors ir Toms Rekopiladors.

Grāmatas ungāru valodā.

«Heri Kókler»ungāru parodija, kuras autors izmanto pseidonīmu К. B. Rottring. Tajā 2012. gadā ietilpa 15 grāmatas, turklāt katrai oriģinālajai franšīzei bija savs analogs.

«Heri Kókler és az epeköve»(2001)

«Heri Kókler és a Mormon Kannája» (2001)

«Heri Kókler és az Alkatrazi Fogoly» (2002)

«Heri Kókler és a Bűz Serlege» (2003)

«Heri Kуkler йs a vбmpнrok bбlja» (2003)

«Heri Kókler és a Főnök Érdemrendje» (2004)

«Heri Kókler és a Fáraó Átka» (2004)

«Heri Kókler és a Stonehenge titka» (2004)

«Heri Kókler és a Pokol Kapuja» (2006)

«Heri Kókler és a Telivér Herceg» (2006)

«Heri Kókler és a Hat Tyúk Tava» (2007)

«Heri Kókler és az Elf rémálma» (2007)

«Heri Kókler és a Horror háza» (2008)

«Heri Kókler és a Halál Derelyéje» (2008)

«Heri Kókler és a sárkány tojása» (2009)

«Heri Kókler és a Sárkány Lehelete» (sagatavošanā)

«Heri Kókler és az Utolsó Sárkánynagyúr» (sagatavošanā)

Grāmatas čehu valodā.

«Garry Poker». Čehu parodija, par jauno kāršu spēlmani Gariju Pokeru un viņa draugiem: Hormoni Dendžeri un Vīzeliem. Kopā viņi apmeklē «Hogfields College of Cards and Gambling» un cīnās ar doktoru Flssstfckmnst (To, Kuru Nevar Definēt). Kaut arī skolā mācās tikai 4 gadus, grāmatas būšot septiņas, kā oriģinālā sērijā.

Grāmatas (angliskā tulkojumā):

Garry Poker and the Blue Ace of Spades,

Garry Poker and his Blissful Years of Secrets,

Garry Poker and the Prisoner of Az-Cardan,

Garry Poker and the Goblet of Putrefy,

(pārējo nosaukumus neizzināju, jo mājas lapa ir uzlauzta).

«Harry Trottel» (angļu izdevumā - «Harry Pouter»). Autors Pīters Džolins, grāmatas publicētas angļu un čehu valodās. Sērija sastāv no pieciem romāniem:

«Harry Trottel a kбmen MUDr. Tse»

«Harry Trottel a Ta jemná tenata»

«Harry Trottel. My dмti ze stanice Kaiserchrocht»

«Harry Trottel a posel Talibánu»

«Harry Trottel a poslední výstřel»

Grāmatas indonēziešu valodā.

«Happy Porter: Penyusup di Sekolah Sihir Homework»indonēzieљu parodija, kuras autors ir Joki Aditio.

Grāmatas turku valodā.

«Hayri Potur» — turku parodija, kuras autors ir Muzafers Izgjū.

«Hayri Potur Harry Potur’a Karєı»

«Hayri Potur ve Pempirik»

«Hayri Potur Görünmez Çocuk»

Tulkojums no krievu Vikipēdijas, papildinot ar datiem no angļu valodas:

http://ru.wikipedia.org/wiki/%D0%9F%D0%B0%D1%80%D0%BE%D0%B4%D0%B8%D0%B8_%D0%BD%D0%B0_%D1%81%D0%B5%D1%80%D0%B8%D1%8E_%D1%80%D0%BE%D0%BC%D0%B0%D0%BD%D0%BE%D0%B2_%D0%BE_%D0%93%D0%B0%D1%80%D1%80%D0%B8_%D0%9F%D0%BE%D1%82%D1%82%D0%B5%D1%80%D0%B5

 /Post Skriptum tekstam lasiet šeit. Ir arī ilustratīvais materiāls. mausns/