Mūsu domas var vairs nepiederēt tikai mums - un nepalikt nemainīgas, 1. daļa

Nesen, sekojot ZDNet jaunumiem, uzdūros īsam paziņojumam par jaunākajeim tehniskajiem sasniegumiem, kas tieši sasaucas ar daudzkārt lasīto zinātniskajā fantastikā, tāpēc pievienoju vienu tulkojumu, kam sekos pāris citi.


Mūsu domas var vairs nepiederēt tikai mums

2009. g. 6. janvāris, 60 minūtes.

Ir dzimusi tehnoloģija, kas spēj nolasīt mūsu domas - burtiskā nozīmē. Pilnīgu šī atklājuma nozīmi ir grūti novērtēt, taču tas tikai uzsver to, ka Lielais Brālis ir tuvu tam, lai iekarotu šo pēdējo robežu - cilvēka prāta dzīles.

Pat to, par ko mēs domājam, vairs nebūs iespējams paturēt noslēpumā. Vai tās ir labas vai ļaunas domas - mašīna, un tie kas to vada, spēs tas nolasīt - un attiecīgi 'pieņemt mērus'.

Žurnālists Leslijs Stāls intervēja Carnegie-Mellon unverstitātes darbiniekus, kas ir secinājuši, ka cilvēka smadzeņu magnētiskās resonances skanējums ir burtiskā nozīmē spējīgs noteikt, par ko kāds kādā noteiktā laika brīdī domā, analizējot, kādi smadzeņu rajoni izrāda aktivitātes pazīmes. 60 Minūšu  programas režisora palīdze Megana Franka piekrita ņemt dalību šai eksperimentā kā izmēģinājuma trusītis. Meganu ievietoja MR skenerī, kur skanēšanas laikā viņu palūdza domāt par 10 iepriekš definētām lietām - pieciem darbarīkiem (kā āmurs un skrūvgriezis) un piecām celtnēm ( kā iglu un siena šķūnis). Pēc katra objekta iedomāšanās, tika ieturēta neliela pauze, lai attīrītu domas.

Pēc tam šo skanējumu sēriju ievadīja datorā analīzē, kur priekšā jau bija desmit priekšmetu saraksts, kas bija jāsasaista ar skenējumiem. Viens pēc otra, visi tika noteikti precīzi. Tīri teorētiski, Franku varēja palūgt domāt par pieciem draugiem un pieciem ienaidniekiem, un MR skaneris arī tos konstatētu.

 

 

Tehnoloģijai ir milzīgas, prātam neaptveramas iespējas. Viens no zinātniekiem piemēram, izteica hipotēzi, ka ja viņa garāžā mašīnai piepeši būtu nobrāzts spārns, bet abi viņa tīņi noliegtu, ka devušies ar to vizināties, tad MR skaneris spētu konstatēt vainīgo. Taču tehnoloģija daudzkārt pārspēj šobrīdējos melu detektorus, jo tā skanē smadzeņu viļņus. Tāpat tika piezīmēts, ka ASV nav vienīgā valsts, kurā veic šādus pētījumus, un citur ir sasniegts vēl ievērojamāks progress, tā ka vai uz labu vai ļaunu, bet tehnoloģija attīstīsies, neatkarīgi kā kas notiks ASV. Cik tuvu vai tālu ir brīdis, kad kāds diktators varēs nekļūdīgi noteikt, kuri viņa padotie nav viņam lojāli, un kuri plāno viņu gāzt? Kā būs ar ētiku darbavietās, kur boss atstās tikai tos darbiniekus, kas būs viņam pilnīgi lojāli?

Carnegie-Mellon universitātes darbinieki apgalvo, ka līdz praktiskaim pielietojumam šai tehnoloģijai jāpagaida vēl gadi pieci. Droši vien, ka tūlīt pat parādīsies arī pirmās tiesvedības, par to vai tas ir ētiski, un vai tas nav kārtējais iebrukums cilvēka privātumā, tāpat ka DNA testi, novērošanas kameras un policijas fotoradari. Iespēja, ka kāds spēs lasīt ko mēs domājam... Tas ir kaut kas, par ko mēs labāk nedomātu...