Latviešu fantastikas literatūra

Nesen Ils man pārsūtīja Imanta Belogrīva raksta kserokopijas. Raksts ir apjomīgs pētījums par gan pašmāju, gan trimdas tautiešu literāro pienesumu fantāzijas un fantastikas žanra literatūrā uz pasaulē populārās šī žanra literatūras fona. Tas „saskaldīts” 4 daļās un publicēts 4-os žurnāla „Karogs” numuros. Šajā apjomīgajā pārskatā apskatīta latviešu fantastikas literatūras attīstība no jau pagājušā gadsimta sākuma līdz pat mūsdienām. Raksts patiešām izsmeļošs un bagāts ar informāciju, kuru līdz šim neesmu nekur citur sastapusi.

Lasot šo apskatu, sastapos ar autoriem, par kuriem man pat nojausmas nebija. Par dažu autoru literārajiem darbiem šajā žanrā man nebija zināms. Dažus no šiem uzvārdiem izrakstīju.

 

 

Pašmāju autori:

  1. Jānis Poruks (!) – nepabeigtais un nepublicētais stāsts „Ceļojums uz Marsu”
  2. Juris Neikens
  3. Godfrīds Mīlbergs (Skuju Frīdis)
  4. Vilis Lācis (!)
  5. Ansis Gulbis
  6. Jānis Mūrniems
  7. Anna Sakse (!)
  8. Fricis Rokpelnis (!)
  9. Austris Kalmiņš
  10. Jānis Mauliņš (!)
  11. Vladimirs Kaijaks (!)

Trimdas autori:

  1. Tālivaldis Ķiķauka
  2. Dzintars Sodums
  3. Anšlavs Eglītis (!)
  4. Nikodēms Bojārs

Jāpiezīmē, ka šie nav vienīgie rakstā minētie latviešu pašmāju un trimdas autori, kas atstājuši savu artavu fantastikas literatūrā.

Lasot šo rakstu sapratu, cik slikti tomēr pārzinu mūsu pašu literāro, nu jau var teikt, mantojumu. Cik maz zinu par tiem rakstniekiem, kuru darbus esmu lasījusi. Vēl mazākas zināšanas ir attiecībā uz trimdas rakstniecību, no kuras pazīstama man (un arī tad ļoti vāji) līdz šim bijusi Zenta Mauriņa un Anšlavs Eglītis ne fantastikas darbos.

Raksts ir apjomīgs pētījums par gan pašmāju, gan trimdas tautiešu literāro pienesumu fantāzijas un fantastikas žanra literatūrā uz pasaulē populārās šī žanra literatūras fona.

Ir vērts sameklēt un izlasīt. Šo rakstu var atrast, bibliotēkā sameklējot sekojošus žurnāla „Karogs” numurus:

  1. 2004. gads, Nr. 2., Nr.6., Nr.7.
  2. 2005. gads, Nr. 1.