Andris Kalnozols. Kalendārs mani sauc

Romāna Kalendārs mani sauc centrālais tēls ir jauns vīrietis ar grūti definējamu garīgās veselības stāvokli. Brīžiem šķiet, ka viņa prāts strādā kā bērnam, citkārt – ka labāk nekā vairumam pieaugušo.

Stāsta struktūru veido vietējās mazpilsētas mācītājam rakstītas vēstules, kurās galvenais varonis reflektē par savā dzīvē notiekošo, tādējādi iepazīstot pats sevi un apkārtējo pasauli. Nelaimīga iemīlēšanās viņu novedusi pie eksistenciālas nepieciešamības no galvas iemācīties katra kalendāra datumā svinamās vārdadienas, lai "nokļūtu tuvāk" iecerētajai meitenei, proti, – starp visiem vārdiem atrodams arī viņējais.

https://www.janisroze.lv/lv/gramatas/dailliteratura/latviesu-originalliteratura/klasika-musdienu-literatura/kalendars-mani-sauc.html

Henriks Eliass Zēgners

Mīļie draugi, šajā dīvainajā dienā grāmatnīcu plauktos ir nonācis Andra Kalnozola pirmais romāns "Kalendārs mani sauc".

Es nemāku to pateikt precīzāk un es saprotu, ka tas skan ļoti skaļi, bet man tiešām šķiet, ka šajā grāmatā caur Andri runā dievs. Pirmās nodaļas Andris man atsūtīja pagājušā gada Ziemassvētkos, bet visu šo gadu man ir bijusi tā laime ar to dzīvot kā redaktoram. Lasīju pa daļām, lasīju mājās, lasīju birojā pa vakariem, lasīju Drustos vasarā, vairākas nedēļas nogales sēdējām Talsos un kopā gājām cauri lapu pa lapai. Es nezinu, cik reizes lasot apraudājos – daudzas.

Tur ir pavisam īsta tumsa un pavisam īsta gaisma. Un dziedējošs humors. Man tā ir kļuvusi par vienu no svarīgākajām grāmatām dzīvē.

Šobrīd, protams, nevaram nosvinēt, bet laika gaitā kaut ko sadomāsim. Tikmēr – meklējiet Jāņa Rozes grāmatnīcās, meklējiet Mr Page, drīzumā vajadzētu parādīties arī internetā, atļaušos noziņot par to atsevišķi.

Tiešām – iesaku no sirds. Visu gadu domāju par to, kā Ziemassvētkos uz pāris dienām aizmirsīšu par darbu un pārlasīšu, ieritinājies tumsas segās. Ar tādu siltumu, kāds ir šajā grāmatā, var tikt cauri visam. Bučas Andrim, bučas jums.

https://satori.lv/book/kalendars-mani-sauc-2

No Vikipēdijas.

Andris Kalnozols (dzimis 1983. gadā Talsos) ir latviešu rakstnieks, režisors un aktieris.

Biogrāfija

A. Kalnozols uzaudzis Talsos. Ieguvis bakalaura grādu Latvijas Kultūras akadēmijas dramatiskā aktiera programmā ar specializāciju leļļu teātrī (2005) un maģistra grādu tās teātra režijas programmā (2013). 2004. gadā kopā ar Ģirtu Šoli, Gintu Širmeli-Širmani un citiem jaunajiem aktieriem un režisoriem nodibinājis eksperimentālu leļļu un objektu teātra trupu "Umka.lv", bijis tās izrāžu līdzautors un aktieris.

Iestudējis savus dramaturģiskos darbus: "Labākais cilvēks Tahkurannā" (Dirty Deal Teatro, 2013, nominācija Spēlmaņu nakts Latvijas Dramaturgu ģildes balvai), "Benzīnvīrs" (Dirty Deal Teatro, 2015), "Aizvakar vienmēr" (Ģertrūdes ielas teātris, 2016). Dramatizējis teātrim Šarla Perro pasaku "Runcis zābakos" (Liepājas teātrī, 2012, režisors Mārcis Lācis, izrāde nominēta Spēlmaņu nakts balvai kategorijā "Gada izrāde bērniem vai jauniešiem").

Literāras publikācijas kopš 2001. gada. A. Kalnozola dzejoļi publicēti laikrakstos "Literatūra un Māksla Latvijā", "Talsu Vēstis" un "Pedvāles burtnīcā" (2001), "Pitraga poēma" publicēta portālā "Satori" (2019).

2020. gadā izdots rakstnieka debijas romāns "Kalendārs mani sauc", kura centrā ir savdabīgs "mazā cilvēka" raksturs Latvijas provinces pilsētā. Romāns ātri ieguva lasītāju interesi, kā arī izpelnījās atzinīgas atsauksmes kritikā. 2021. gada 30. aprīlī romāns ieguva Literatūras gada balvu kā gada labākā debija literatūrā. 2021. gada maijā tiek paziņots, ka režisors Juris Poškus uzsācis darbu pie spēlfilmas pēc romāna motīviem. 31. maijā romāns tiek izvirzīts Latvijas Televīzijas apbalvojuma "Kilograms kultūras" finālam, 2022. gada februārī tiek paziņots, ka tas saņem šo balvu. 2022. gadā paredzēta romāna dramatizējuma pirmizrāde Valmieras teātrī Mārtiņa Eihes režijā.

https://lv.wikipedia.org/wiki/Andris_Kalnozols