Vērts atcerēties. Robērs Merls (Robert Merle)

5240-MerlsRobērs Žans Žoržs Merls (dzimis 1908. gada 28. augustā, Tebesā, Alžīrijā - miris 2004. gada 28. martā, Parīzē). Franču rakstnieks, kurš ieguvis iesauku "XX gadsimta Dimā", pateicoties saviem vēsturiskajiem romāniem par XVI-XVII gadsimtu Franciju, kas kļuva par bestselleriem.

Robērs piedzima virsnieka ģimenē, Alžīrijā. Pirmajā pasaules karā nākamā rakstnieka tēvs karoja Dardaneļu operācijā un nomira no tīfa. Viņa sieva 1918. gadā ar bērniem pārcēlās uz Franciju. Sākumā dzīvoja Marseļā, pēc tam Parīzē.

Robērs Merls beidza prestižo Parīzes Ludviķa Lielā liceju, ieguva filozofijas un angļu valodas licenciāta pakāpi. 30. gados viņš pasniedz angļu valodu, angļu un amerikāņu literatūru Klīvlendā (ASV), pēc tam Bordo, Marseļas un Nejī-sur-Senas (Parīzes priekšpilsētas) licejos, kur iepazīstas ar Žanu-Polu Sartru, tajā laikā filozofijas pasniedzēju. Merla pirmais publicētais darbs ir paša doktora disertācija, kas veltīta Oskara Vailda daiļradei.

 

 

Otrā pasaules kara laikā karo Rietumu frontē, pēc Donkērkas ielenkšanas, trīs gadus pavada karagūstekņu nometnē, Vācijā, no kurienes bēg. Pēc Francijas atbrīvošanas atkal strādā par pasniedzēju.

Franču valodā tulkojis Dž. Vebstera, Dž. Svifta, E. Koldvela darbus, kā arī Če Gevaras dienasgrāmatas. 1956. gada Džonatana Svifta romāna "Ceļojums uz Liliputiju" franču izdevumam viņš saraksta 59 lapaspušu garu priekšvārdu.

Simpatizējis Padomju Savienībai līdz tās iebrukumam Afganistānā, kad izstājas no Francijas kompartijas.

Kritiķu uzmanību un Gonkūra prēmiju viņam atnes 1949. gadā izdotais antimilitāriskais romāns "Svētdienas atpūta dienvidu krastā" par Dankērkas traģēdiju, 1940. gada maijā: Francijas kampaņas laikā britu ekspedīcijas korpuss, kas karoja Francijas pusē, kopā ar Francijas armijas paliekām caur Dankērku bēga no uzbrūkošās vācu armijas. Dankērkas ostas rajonā sabiedrotie tika aplenkti un noteikti tiktu iznīcināti, taču uzbrūkošie vācu spēki precīzi nezināmu iemeslu dēļ apstājās. Britu pavēlniecība, izmantojot šo apstākli, organizēja sava karaspēka evakuāciju. Čērčils deva pavēli sūtīt uz turieni visus kuģus, ko vien iespējams. "Dainemo" operācijas rezultātā tika evakuēti 338 tūkstoši karavīru (tajā skaitā 123 tūkstoši francūžu). 40 tūkstoši sabiedroto, kas piesedza atkāpšanos, nokļuva gūstā vai tiem vajadzēja censties nokļūt Anglijā pašu spēkiem.

Vislielākos panākumus lasītāju vidī ieguva autora 13 piedzīvojumu romānu sērija "Fortune de France" par vēsturisko reliģisko karu laikmetu (1977-2003).

Plaši pazīstami ir arī autora fantastiskie romāni, kas veltīti cilvēku un dzīvnieku savstarpējai sapratnei: "Saprātīgais dzīvnieks" (1967; ekranizēts ar nosaukumu "Delfīnu diena") un «Le propre de l’homme» (1989); viens no nopietnākajiem kodolkatastrofas un izdzīvošanas iespējām pēc atomkara pētījumiem bija romāns "Malvilas pils" (1972), vēl var minēt mistiski-filozofisko romānu "Madrapūra" (1976).

Par romānu "Malvilas pils" viņš 1974. gadā iegūst Džona Kempbela memoriālo prēmiju (John W. Campbell Memorial Award) nominācijā labākais ZF romāns.

Vēl var minēt divas filozofiskas fantāzijas lugas: „Sīzifs un nāve” (Sisyphe et la mort; 1950) un “Jaunais Sīzifs” (Nouveau Sisyphe;1957). Pirmajā lugā viņš polemizē ar fatālistu Albēru Kamī, kurš uzskata, ka cīņa par labāku nākotni ir – Sīzifa darbs. Tātad – kaut kas bezjēdzīgs.

Merlam no trīs laulībām ir četri dēli un divas meitas. Rakstnieks miris 95 gadu vecumā no sirdslēkmes paša mājā, Parīzes tuvumā.

https://fantlab.ru/autor5240 + Vikipēdija.