Tehnoloģiju un jēdzienu autore – fantastika_4

No interneta resursiem. Hronoloģiskā kārtībā minētas grāmatas, kuru autori piemin tehnoloģijas un jēdzienus, kas neeksistē reālā dzīvē tajā momentā, kad darbs ir ticis sarakstīts. No senākiem laikiem līdz 2003. gadam, kad saraksts sastādīts. Nobeigums. Iepriekšējo lasiet šeit.

1976 Organisma dziļa sasaldēšana (vitrifikācija) ar iespēju atjaunot tā darbību pēc kāda laika. Prieks nav no lētajiem, 2003. gadā visa ķermeņa sasaldēšana maksāja ap 120 000 dolāriem. („Pasaule ārpus laika”, Larijs Nivens). ®Realizēts

1976 Dzīvotspējīgu cilvēka ķermeņu asortiments, katru no tiem var izvēlēties un ievietot tajā saprātu. („Pasaule ārpus laika”, Larijs Nivens).

1976Posteru TV, pēc tam to sāk saukt par „absolūti plakanu ekrānu”. („Mēness kode”, Džeks Venss). ®Realizēts

 

 

1976 Robota paveids - droīds. („Zvaigžņu kari”, Džordžs Lukass). ®Realizēts

1976termins Matrice (Matrix), tā eksistējusi vienmēr, taču cilvēki par to uzzināja septiņdesmito gadu vidū.

1976termins Postapokalipse (Post-apocalypse), Toms Hačinsons avīzē „The Times” (Londona) pirmo reiz izsludina savas tiesības uz šo vārdu.

1976Cilvēka un citas dzīvības formas simbioze (romānā – tā saktās „smilšu foreles”), kas uz cilvēka virsmas veido savdabīgu auzsargtērpu. („Kāpas bērni”, Frenks Herberts). [Reālā dzīvē cilvēks dzīvo simbiozē ar mikroorganismiem no laika gala – t.p.]

1976Dzīvniekos (tīģeros) implantēti stimulatori, kas vada to agresiju un vēlmi medīt. („Kāpas bērni”, Frenks Herberts).

1977 Spogulis parāda cilvēkam tā būtību kāda dzīvnieka veidolā. („Greizie spoguļi”, Nikolajs Vasiļenko).

1977 Jūtošs radījums, kas izaudzēts īpaši, lai kalpotu par gultu. („Dosadi eksperiments”, Frenks Herberts).

1977 Odolarms, aromātisks modinātājpulkstenis, kas zvana vietā pieceļ no gultas ar iepriekš izvēlētas smaržu gammas palīdzību. („Dosadi eksperiments”, Frenks Herberts). ®Realizēts

1977Galda, pārnēsājams datora monitors, pirms tam fantastikā bija tikai datoru termināli. („Dosadi eksperiments”, Frenks Herberts). ®Realizēts

1977 Robota pārvēršanās cilvēkā („Divsimtgadīgais cilvēks”, Aizeks Azimovs).

1977termins Komlinks (Comlink), ieviesies pēc Alana Dīna Fostera „Zvaigžņu kariem”.

1978Nanoskopiskais pacēlājs, kas troses vietā izmanto mikronu šķiedru. („Paradīzes strūklakas”, Artūrs Klārks).

1979 Galaktiskais hičhaikings. („Rokasgrāmata ceļotājiem pa Galaktiku ar autostopiem”, Duglass Adamss).

1981 Vilciens, kas levitē, kustoties pa magnētiskā lauka vadulām.(„Sapņu parks”, Larijs Nivens, Stīvens Bārnss).®Realizēts

1981Ķermenī implantētas telekomunikāciju iekārtas, kas palīdz sazināties ar datortīkliem. („Vasaļa zvērests”, Džerijs Purnels, Larijs Nivens). ®Realizēts

1981 Dikteitels – iekārta, kas pieraksta domas ar vārdiem uz papīra. („Kāpas dievs-imperators”, Frenks Herberts).

1981Īpaši ilglaicīgs un superplāns, kristālisks papīrs. („Kāpas dievs-imperators”, Frenks Herberts).

1981Tikai no sievietēm sastāvoša armija. („Kāpas dievs-imperators”, Frenks Herberts).

1981Dzīves ilguma palielināšana pateicoties mutācijai un simbiozei ar citu dzīvības formu. Tādā veidā romānā cilvēki nodzīvo līdz 3500 gadiem. („Kāpas dievs-imperators”, Frenks Herberts).

1983Laika prese – iekārta, kas paātrina visus notikumus. („Tūkstošgade”, Džons Vārlijs).

1983 Cerebrālais mikroprocesors – iekārta, kas palīdz ātri atrast cilvēka atmiņā vajadzīgo informāciju. („Tūkstošgade”, Džons Vārlijs).

1983termins Kiberpanks (Cyberpunk), Brūsa Betkes tāda paša nosaukuma grāmata. No šejienes arī viss sākās...

1983 Hakeri. („Kiberpanks”, Brūss Betke). ®Realizēts

1983 Psi-enerģijas līmenī atklāts tāds tunelis, lai telpiski pārietu no viena galaktikas punkta uz citu. („Zvaigžņu paisums”, Dēvids Brīns).

1983 Simbiontu ievadīšana asinīs, lai attīrītu tās no kaitīgiem piemaisījumiem. („Zvaigžņu paisums”, Dēvids Brīns).

1983 Rokas-manipulatori dzīvniekiem, kuriem nav tvērējekstremitāšu, piemēriem – delfīniem. („Zvaigžņu paisums”, Dēvids Brīns).

1983 Delfīnu valodas atšifrēšana un cilvēka spēja sazināties ar to nesējiem. („Zvaigžņu paisums”, Dēvids Brīns).

1983 Antivarbūtības mīna – samazina līdz nullei objekta eksistēšanas iespēju, ja tas saduras ar to. Objekts pazūd – skaisti un uz visiem laikiem. („Zvaigžņu paisums”, Dēvids Brīns).

1983Psi-bumba, kas iedarbojas uz smadzeņu centriem. Efekts tiek variēts, sākot ar galvas sāpēm, beidzot līdz ārprātam. („Zvaigžņu paisums”, Dēvids Brīns).

1984Protonu lielgabals spoku ķeršanai. („Spoku mednieki”, Harolds Remiss)

1984Zem ādas iebūvēta portatīva rakstāmmašīna, kas ļoti ērta rakstniekiem, žurnālistiem un reportieriem. („Tērauda pludmale”, Džons Vārlijs)

1984 Cilvēka āda kā ierīce, lai parādītu tekstu vai grafiku, informācija parādās tieši uz virsmas. („Tērauda pludmale”, Džons Vārlijs)

1984 Protokols, lai aizvadītu tekstu no smadzenēm tieši datora atmiņā. Bez klaviatūras, planšetes, skanera un stilo. („Tērauda pludmale”, Džons Vārlijs)

1984Biočips. Pēc trīs gadiem 1987. gadā dienvidslāvu zinātnieki dod virzienu jaunam biotehnoloģijas virzienam. („Mūzika, kas skan asinīs”, Gregs Bīrs). ®Realizēts

1984Nervu saaudzēšana. („Neiromants”, Viljams Gibsons)

1984Asins analīze no distances caur ādu, bez parauga ņemšanas. („Neiromants”, Viljams Gibsons)

1984Konstrukts – personības saglabāšanas versija, kas eksistē kā programma Matrices virtuālajā pasaulē. („Neiromants”, Viljams Gibsons)

1984 Muskuļu pumpēšana – spēka un refleksu ātrumu palielināšana ķirurģiskas iejaukšanās ceļā. („Neiromants”, Viljams Gibsons)

1984 Polikarbona kostīms-hameleons, kas maina savu krāsu, piemērojoties apkārtējai videi, tā pqdarot savu nēsātāju praktiski neredzamu. („Neiromants”, Viljams Gibsons)

1984 Dzīvnieku zobu implantēšana. Jaunatne izrauj dabiskos zobus, lai ievietotu, piemēram, haizivs zobus. („Neiromants”, Viljams Gibsons)

1985Gars, kas parādās no datora. („Hokusaja otas Fudzi kalna 24 skati”, Rodžers Želaznijs).

1985termins Pilsētas fantāzija (Urban Fantasy), žanrs, kur mītiski radījumi dzīvo mums līdzās. Spilgts piemērs, Sergeja Lukjaņenko „Naktssardze”, Djačenko dueta „Ala”. Termins parādījās, pateicoties Dēvida Kinga un Rasela Blekforda antoloģijai „Urban Fantasies”.

1986Biosofts – programma-biogrāfija, ar kāda dzīves pieredzi, ko var lejupielādēt un instalēt sevī. („Grāfs Nulle”, Viljams Gibsons).

1986 Mobilais, atvāžamais telefons ar novācamu ekrānu un iespēju pārraidīt video. („Grāfs Nulle”, Viljams Gibsons). ®Realizēts

1986termins Protokiberpanks, žanrs savu nosaukumu ieguvis, pateicoties Brūsa Sterlinga grāmatai „Atspulgi: kiberpanka antoloģija”.

1986termins Splaterpanks (Splatterpunk), tā raksturoja ekstremālo „horror” Dēvids Šovs (David J. Schow) pēc skaita 12. pasākumā World Fantasy Convention.

1987Galvas smadzeņu aizvietošana ar programmējošu aparātu iekārtu. („Nanolaiks”, Bārts Kosko).

1987 Skābe ar izvēles šķīdināšanu, reaģē tikai ar iepriekš izvēlētām vielām. („Nanolaiks”, Bārts Kosko).

1987termins Tvaika panks (Steampunk), žanrs, kas stāsta par mūsu pasaulei alternatīvām pasaulēm, kas tehniskā attīstībā atbilst XIX gadsimta beigu Eiropai. Šis periods raksturojas ar tehnisko pārvietošanās līdzekļu revolūcijas sākumu – parādās dirižabļi, aeroplāni, tvaika lokomotīves, tvaikoņi. Tomēr parastie cilvēki tehniku vēl neuztver kā kaut ko ierastu un banālu, drīzāk, kā brīnumainu un bieži, dēmonisku. Tvaika panks parādījās kā alternatīva kiberpankam. Ja kiberpanks parasti balstās futūristiskā estētikā, tad tvaika panks – retro estētikā. Termins parādās žurnālā „Locus”.

1987 Ēku un objektu apsardze ar psi-iekārtām, kas ielaužas robežpārkāpēju emocijās un piespiež tos pakļauties, paliekot rāmiem. („Karš par Paaugstinājumu”, Dēvids Brīns).

1988 Ātri augoši bonsai. Atradums tiem, kuri nodarbojas ar mākslu. („Wetware”, Rudijs Rikers).

1988 Tērps, kas maina krāsu, atkarībā no pulsa ātruma, aritmijas utt., izmanto medicīnā, lai tūlīt var ieraudzīt pacienta stāvokli. („Wetware”, Rudijs Rikers). ®Realizēts

1988Krosenes ar mikročipu. („Salas Tīmeklī”, Brūss Sterlings). ®Realizēts

1988 Cilvēk sadalīšana (arhivēšana) frakcijās, lai veiktu teleportāciju: pirmajās divās tiek sūtīta fizika, trīs nākošās – mentālika, sestajā – instrukcija, kā savākt viņu atkal kopā. („Esību nolaupītāji”, Vladimirs Savšenko).

1989termins Slipstream — ar šo terminu parasti apzīmē kiberpanka fantastikai tuvus darbus, kas sarakstīti pirms 1984. gada – no Brūsa Sterlinga raksta „SF Eye”.

1990termins Postkiberpanks (Postcyberpunk), žanram nosaukumu devis fenzins „Whole Earth Review”. Postkiberpanks attīsta cilvēka tēmu tehnoloģiju pasaulē, vēršoties pie varoņa, kurš dzīvo pilnvērtīgu dzīvi, mācās, strādā, viņam ir ģimene, bērni. Viņš katru dienu izdzīvo tehnoloģisko revolūciju. Postkiberpanks ir skatiens, nevis no ārpuses, bet no iekšpuses, skatiens, kas ir tuvāks un saprotams daudz lielākam cilvēku skaitam.

1991termins Biopanks, literārs žanrs, kas radies pagājušā gadsimta 90. gados, raksturīgs ar savu „bioloģisko” virzienu, atšķirībā no kiberpanka, kur uzsvars ir likts uz IT-tehnoloģijām.

   Biopanka varoņi ir gēnu inženierijas un hromosomu manipulāciju augļi. Visspilgtākā figūra biopanka žanrā ir Pols Di Filio, kaut arī viņš dod priekšroku terminam ribopanks (no ribonucleic acid).

1991termins SF/F/H (science fiction, fantasy and horror), abreviatūra pirmo reizi parādās žurnālā „Locus”.

1992 Bizneskarte, kas ļauj sarokojoties, apmainīties ar pārstāvniecības informāciju ar oponentu. Saskaroties rekvizīti tiek ierakstīti zibatmiņā. („Lavīna”, Nils Stīvensons). ®Realizēts

1992 Loglo – tā piemeklētas un izvietotas korporatīvo krāsu joslas, lai ātrā kustībā vai uzmetot acis, notiktu brenda atpazīšana. („Lavīna”, Nils Stīvensons).

1994 Neironecke – miniatūra figūra, kas apveltīta ar personību. („RIM”, Aleksandrs Bešers).

1994Trīsdimensiju vadītāja tiesības. („RIM”, Aleksandrs Bešers).

1994 Asa disleksija, ko izsauc pārlieka uzturēšanās virtuālajā realitātē. („RIM”, Aleksandrs Bešers). ®Realizēts

1994 Viena atoma zobeni, diski, pistole – virsmas biezums – 1 atoms, tādā veidā, šim ierocim nav materiālu šķēršļu. („Lords no planētas Zeme”, Sergejs Lukjaņenko).

1994 Temporālā granāta – ļauj atgriezties laikā, izšķirošajā brīdī, lai izmainītu tālāko notikumu gaitu. („Lords no planētas Zeme”, Sergejs Lukjaņenko).

1995 Attiekšanās no kādas organisma funkcijas, lai uzlabotu kādas citas darbu ķirurģiskā ceļā. Piemēram, stāstā aklie domā labāk par redzīgiem. („Pavisam ne tik akls”, Džo Holdemans).

1995 Aerostatisks displejs. („Dimanta laikmets”, Nils Stīvensons).

1995Ķermenī implantēta kredītkarte. („Dimanta laikmets”, Nils Stīvensons).

1995Elektroniska grāmata uz šķidrokristālu displeja. („Dimanta laikmets”, Nils Stīvensons).®Realizēts

1995Muzikālā sistēma, kas implantēta ausī. („Dimanta laikmets”, Nils Stīvensons).

1995 Krāsviela, kuru uzsmidzinot uz jebkādu, plakanu virsmu, to var pārvērst saules baterijā. („Sieviete Del Reja krāterī”, Larijs Livens).

1996 aTans – dzīves pagarināšanas (līdz pat nemirstībai) paņēmiens/tehnika, ieaudzējot cilvēka smadzenēs matricas, kas nepārtraukti nolasa visu informāciju par organismu. Pēc nāves matricu no smadzenēm ievieto pēdējā no ķermeņa noņemtajā matricē – dzīve turpinās. („Sapņu līnija / Ilūziju imperators”, Sergejs Lukjaņenko).

1998 Spama automātiska izsūtīšana ar pasta programmu. („Sabrukums”, Brūss Sterlings). ®Realizēts

1998termins Citādie, Sregejs Lukjaņenko ir atklājis to noslēpumu romānā „Naktssardze”.

1999 Īpaša valoda, bez laika sastāvdaļas un cēloņu seku saites, kas ļauj aptvert uzreiz visu notikumu jēgu un paredzēt nākotni tiem, kuri tajā runā. („Tavas dzīves vēsture”, Teds Čans).

1999Brilles ar iebūvētu GPS (Global Positioning System) sistēmu. („Visas rītdienas ballītes”, Viljams Gibsons).

19993D-fakss, lai pārraidītu trīsdimensiju objektus. („Visas rītdienas ballītes”, Viljams Gibsons).

2003Čips – „lasītājs”, ievieto grāmatā un tas skaļi lasa tekstu. („Darvina bērni”, Gregs Bīrs).

2003 Ilumīnijs – spīdošs metāls. („Izmainītais ogleklis”, Ričards Morgans).

2003Laulības starp cilvēku un mašīnu. („Kamēr griežas riteņi”, Džons Bodens, Rons Kolinzs).

2003 Trases segums, kas vienlaikus kalpo par degvielu ātrumsacīkšu bolīdiem. Trases virsmas kārtu noņem mašīnas apakša un nosūta reaktorā, lai sadalītu. („Kamēr griežas riteņi”, Džons Bodens, Rons Kolinzs).

2003 Pieejas kods vizuālu domu signālu veidā. („Cilvēks, kurš nemācēja kārtīgi lidot”, Aleksandrs Tjurins).

2003 (iespējams) Ķemme-matu krāsotājs. Matu sukāšanas laikā, apmatojuma krāsa tiek mainīta pēc izvēles. („Kārtējais uzdevums”, Brūss Sterlings).

2003 Svārsta (rezonanses) zvaigžņu kuģis, kurš startē tikai vienu reizi – pēc tam zvaigžņu kuģa matērija nelineāri izvietojas pa nākamā lidojuma trasi. Teorētiski zvaigžņu kuģis vienlaikus atrodas starta punktā un finiša punktā, kā arī visā vektorā starp tiem, atšķiras tikai varbūtības. Starta punktā svārsta zvaigžņu kuģis parādās reizi pusgadā. („Nopērc kaķi”, Sergejs Lukjaņenko).

2003termins Biolūcija (Biolution), revolūcija biotehnoloģijās, terminu ieviesa Pols Bleks grāmatā „Telekinētikas”.

Ar šo arī vākums beidzas, par pēdējiem gandrīz 15 gadiem ziņu nav, par tiem informācija ir jāsagādā katram pašam, ja tāda vēlēšanās rodas. Protams, ka arī šis saraksts nav pilnīgs. Piemēram, 1966. gadā Bobs Šovs saraksta stāstu „Bijušā gaisma”, kur rakstīts par „lēno stiklu”. Tas ir stikls, kas laiž cauri gaismu tik lēni, ka, iestiklojot ar to logu, pamazām tu sāc redzēt to, kas aiz loga ir noticis pirms vairākiem mēnešiem. Vai Robēra Merla romāns „Cilvēcīgais dzīvnieks” (1967), kur cilvēks nodibina tiešus kontaktus ar delfīniem, atklājot, ka tie ir tikpat (vai vairāk) saprātīgi radījumi. Tādu piemēru, visdrīzāk, ir simtiem, ja ne tūkstošiem.