Tehnoloģiju un jēdzienu autore – fantastika._3

No interneta resursiem. Hronoloģiskā kārtībā minētas grāmatas, kuru autori piemin tehnoloģijas un jēdzienus, kas neeksistē reālā dzīvē tajā momentā, kad darbs ir ticis sarakstīts. No senākiem laikiem līdz 2003. gadam, kad saraksts sastādīts.3. turpinājums. Iepriekšējo lasiet šeit.

1966Anzibls – radio, ātrāks par gaismu. („Rokanona planēta”, Ursula Le Gvina).

1966 Implantētas atmiņas. Pēc šīs grāmatas tika uzņemta filma „Visu atcerēties” ar A. Švarcenegera piedalīšanos. („Atmiņu pārdošana pa vairumtirdzniecības cenām”, Filips K. Diks).

1966 Daudzfunkcionālas protēzes rokām – metināšanai, lodēšanai, kulinārijai, slepkavošanai. („Mēness ir barga kundze”, Roberts Hainlains).

1966 Klanu ģimene, kur māte vienlaikus varēja būt dēla sieva. Turklāt sievas bija vairākas. („Mēness ir barga kundze”, Roberts Hainlains).

1966 Mākslīgā intelekta asociēšana ar vīriešu un sieviešu dzimti noteic attiecīgas izturēšanās līnijas. („Mēness ir barga kundze”, Roberts Hainlains).

 

 

1966 Ieviests un noteikts jēdziens „racionālais anarhisms”. („Mēness ir barga kundze”, Roberts Hainlains).

1966 Ķīna iekļuvusi pašu attīstītāko valstu piecniekā. („Mēness ir barga kundze”, Roberts Hainlains).®Realizēts

1966 Skeneris. („Mēness ir barga kundze”, Roberts Hainlains).®Realizēts

1966 Iespiestu izdevumu dizains un izveidošana bez cilvēku klātbūtnes. („Mēness ir barga kundze”, Roberts Hainlains).

1966 Renderings (grafisks termins 3D modelēšanā) reālā laika režīmā. („Mēness ir barga kundze”, Roberts Hainlains).®Realizēts

1966 Muskuļu atrofija bezsvara stāvoklī. Hainlainam gan šis process nav labojams. („Mēness ir barga kundze”, Roberts Hainlains).

1966Orgasms, ko izjūt dators. („Mēness ir barga kundze”, Roberts Hainlains).

1966 Starpplanētu katapulta, kas palīdz palaist objektus kosmosā. („Mēness ir barga kundze”, Roberts Hainlains).

1966 Ideju “izvilkšana” no nogalināta izgudrotāja smadzenēm. („Mēmā grēksūdze”, Boriss Zubkovs, Jevgeņijs Musļins).

1966 Elektronisks futbola komandas treneris. („Ciklona” varā”, R. Brūveris).

1966 Pieredzējuša futbolista biostrāvu nodošana nepieredzējušam. („Žurkas”, Mameds Ibragimbekovs).

1966Bumba ar elektronisku aprīkojumu radiokomentatora vietā. („Gļebova paradokss”, Petronijs Amatuni).

1966Nazis, kam asmens strādā „molekulāro vibrāciju” rezultātā. („Cilvēks krūzē”, Deimons Naits).

1966termins TANSTAAFL, saīsinājums no „nav tādas lietas kā bezmaksas lenčs” (There Ain’t No Such Thing As А Free Lunch). Angļu variants bieži tiek lietots vēstulēs. Modi uz teicienu ieviesa Roberts Hainlains romānā „Mēness ir barga kundze”. [„Bezmaksas lenčs” radies jau daudz agrāk, kad bāros, pasūtot konkrētu dzērienu, ēdamo pievienoja par brīvu – rezultātā gan apmeklētājs maksāja vairāk – t.p.]

1967Iekārta, lai pārvietoti dvēseli no viena ķermeņa otrā. Želaznija pasaulē reinkarnācija kļuva iespējama. („Gaismas valdnieks”, Rodžers Želaznijs).

1967 Smadzeņu impulsu pelengācija, lai atrastu izsekojamā indivīda atrašanās vietu. („Gaismas valdnieks”, Rodžers Želaznijs).

1967 Embrionāls robots – iespējams, pirmā atsauksme uz nanotehnoloģijām fantastikā! („Apgrieztā laika pasaule”, Filips K. Diks). ®Realizēts

1967Spēka lauks, kas apslēpj objektu no acīm un jūtīgas aparatūras. Filmā "Plēsoņa" šī ideja tika izmantota pilnā apjomā uz visiem 100%. ("Notikums uz "Enterprise", seriāls).

1967 Nelikumīga tirgošanās ar ķermeņa daļām. ("Cilvēks-mīkla", Larijs Nivens). ®Realizēts

1967terminsDrons (Drone), no distances vadāms robots. Pirmavots - Maika Hodoza grāmata "Strupceļš" ("Dead End").

1967Futbola tiesneša kiberkabīne - kustas pa laukumu, neaizskatot futbolistus. ("Sprāgušā Vaļa līča noslēpums", Vladimirs Mihanovskis).

1967 Acs tīklenes zīmejuma veids - individuāls. ("Ja tas turpināsies...", Roberts Hainlains). ®Realizēts

1967termins Melnais caurums, termins iedzīvojas, pateicoties amerikāņu fiziķim Džonam Vīleram (John Wheeler), kurš lekcijā studentu priekšā pirmo reizi minēja šos vārdus.

1968 Replikanti, mākslīgie cilvēki. ("Vai androīdi sapņo par elektriskajām aitām", Filips K. Diks).

1968 Iekārta, kas palīdz cilvēku grupai izjust izvēlēta cilvēka jūtas tāpat, kā televizors atļauj visiem skatīties vienu raidījumu. ("Vai androīdi sapņo par elektriskajām aitām", Filips K. Diks).

1968 Pašradoši atkritumi (tara, pudeles utt.), kā viens no iemesliem, kas palielina apkārtējo entropiju. ("Vai androīdi sapņo par elektriskajām aitām", Filips K. Diks).

1968 Programmēta garastāvokļa izvēle pēc patikas. ("Vai androīdi sapņo par elektriskajām aitām", Filips K. Diks).

1968Voita-Kampfa tests. Ar šo testu, kas balstās uz jautājumiem un atbilžu emocionālajām reakcijām, tiek noteiktsm vai testējamais ir cilvēks vai replikants. ("Vai androīdi sapņo par elektriskajām aitām", Filips K. Diks). ®Realizēts

1968Īpaša valoda. Tās vārdi tiešā nozīmē nogalina un ārstē, iedvesmo vai gāž izmisuma bezdibenī. ("Babilona-17", Semjuēls Dileni).

1968Dekoratīvie implanti. ("Babilona-17", Semjuēls Dileni). ®Realizēts

1968Laptops. ("2001. gada Kosmiskā odiseja", Artūrs Klārks). ®Realizēts

1968 Ģenētiski izaudzēts Zemes tārps vadāmai rakšanai palīgos kalnračiem. ("Dāvana no Zemes", Larijs Nivens).

1968Mākslīgā intelekta prototips. ("2001. gada Kosmiskā odiseja", Artūrs Klārks).

1968Kapsula, kas uztur hipermiegu (anabiozi) kosmisko lidojumu laikā. ("2001. gada Kosmiskā odiseja", Artūrs Klārks).

1968Dators-sadists. ("Man nav mutes, lai kliegtu", Hārlans Elisons).

1968terminsJaunais vilnis (New Wave), žanram nosaukumu deva Džudīte Merila antoloģijā “England Swings SF”.

1969Enerģētiskais tunelis, kas ļauj vienā mirklī nokļūt no viena galaktikas gala līdz otram. ("Zvaigzne zem pātagas", Frenks Herberts).

1969 Mākslīgi izaudzēts proteīns, steiki bez lopu kaušanas. ("Zvaigzne zem pātagas", Frenks Herberts). ®Realizēts

1969 Krēsls, kas maina savu formu atkarībā no tā, kurš uz tā sēž. ("Zvaigzne zem pātagas", Frenks Herberts). ®Realizēts

1969 Bumba, kas neļauj noteikt sprādziena epicentru, jo šķembām tiek dotas viltus trajektorijas. ("Cilvēks labirintā", Roberts Silverbergs).

1969Ghola, būtne, kas izveidota no mirušā paliekām. Frenks Herberts te savā manierē apspēlē vārdus "ghoul", "ghost" un "golem", izveidojot jēdzienu, kas kļūst populārs. ("Kāpas mesija", Frenks Ferberts).

1969Daktiloskopiski raksti kā atslēgas. ("Tērauda alas", Aizeks Azimovs") ®Realizēts

1969Suņu-telepātu suga. ("Puisis un viņa suns", Hārlans Elisons).

1969termins Bots kā saīsinājums no "robots".

1969terminsEpiskā fantāzija (Epic Fantasy), Lins Kārters šo terminu ieviesa "Jaunajos magos". Vēlāk par šī žanra dievu sāka dēvēt Maiklu Mūrkoku.

1969 Mākslīgās acis, kas ļauj redzēt. ("Ēnu kuģis", Frics Leibers). ®Realizēts

1969Kosmiskie kuģi no plastmasas. ("Ēnu kuģis", Frics Leibers).

1969 Kosmiskā kuģa sienas un starpsienas, kas pašatjaunojas, rezultātā athermetizēšanās nav iespējama. ("Ēnu kuģis", Frics Leibers).

1969 Akmeņdedzis - kodolarsenāla ieroči, kur galvenais faktors ir starojums, kas padara cilvēku aklu. ("Kāpas mesija", Frenks Ferberts).

1969Blinksinhronizators - aparāts, ka palīdz labāk uztvert gaismu, tumsu un spektra krāsas. ("Kāpas mesija", Frenks Ferberts).

1970Transferu diski - teleportācijas analogs, kas palīdz pārvietoties pa apkārtni ar neticamu ātrumu. Lai kustētos, ir nepieciešams disku tīkls, kas strādā kā uztvērējs/raidītājs. ("Pasaule-gredzens", Larijs Nivens).

1970Statis-lauks, kas sevī sasaldē laiku. ("Pasaule-gredzens", Larijs Nivens).

1970 Skričs - materiāls, tik blīvs, ka tājā "iestrēgst" pat neitrino - daļiņas ar nulles lādiņu (nejaukt ar neitroniem). Skričs ir Gredzena pamats. ("Pasaule-gredzens", Larijs Nivens).

1970 Nesagraujami kosmisko kuģu korpusi, kas brīvi laiž cauri redzamo gaismu, bet nav pārvarami visu citu veidu elektromagnētiskajai enerģijai, kā arī visiem matērijas veidiem. ("Pasaule-gredzens", Larijs Nivens).

1970Smadzeņu baudas centru uzbudināšana no attāluma. ("Pasaule-gredzens", Larijs Nivens).

1970Gravitācija, ko rada Gredzens, kas griežas ap sauli. ("Pasaule-gredzens", Larijs Nivens).

1970Zobens ar mainīgu asmens-lauka garumu. Iespējams, ka no šīs idejas parādījās "Zvaigžņu karu" staru zobeni. ("Pasaule-gredzens", Larijs Nivens).

1970 Dators-psihoanalītiķis. ("Vārti", Frederiks Pols).

1970 Mēbeles, kas anulē ķermeņa svaru miega laikā, tā radot lokālu bezsvara stāvokli. ("Pasaule-gredzens", Larijs Nivens).

1971terminsAtspole (Shuttle), vārds pirmo reizi parādās Teodora Stārdžona "Zvaigznes - tā ir Stiksa" lapaspusēs.

1972Stanneris, ierocis. ("Anarhijas plīvurs", Larijs Nivens). ®Realizēts

1972 Papīrs-planšete - visa ar spalvu rakstītā informācija tiek pārraidīta uz datoru. ("Dieva radītāji", Frenks Herberts). ®Realizēts

1972Zemādas pulkstenis - laiku rāda ar gaismiņām caur epidermu. ("Anarhijas plīvurs", Larijs Nivens).

1972Lidojošā acs - policists. ("Anarhijas plīvurs", Larijs Nivens). ®Realizēts

1972 Selektakols - automātisks palīgs interjēra dizaineram, kas piedāvā harmoniskas krāsu gammas mēbelēm un furnitūrai. ("Dieva radītāji", Frenks Herberts). ®Realizēts

1972 Smoga attīrīšana, otro reizi izmantojot ķīmiskos savienojumus, ko tas satur. ("Jevremas aizsprosts", R. A. Laferti).

1972Sievietes ķermenis, atdalīts no ekstremitātēm un galvas tiek izmantots kā inkubators - šausmas, ne grāmata! ("Helstroma strops", Frenks Herberts).

1972 Sveiciens armijas augstāk stāvošiem pēc pakāpes pārstāvjiem: "Kaut jūs nosprāgtu, sēr!" Pēc armijas psihologu viedokļa, nekas tā neceļ armijas kaujas garu, kā iespēja vairākas reizes dienā pasūtīt priekšnieku. ("Varonis", Džo Holdemans).

1972Operācija, lai nomainītu kājas pret pneimatiskajām riepām. ("Tikšanās ar medūzu", Artūrs Klārks).

1973Programmas aizsargatslēga, soft key. ("Aizstāvis", Larijs Nivens). ®Realizēts

1973termins Drūmā (tumšā) fantāzija (Dark Fantasy), sinonīms vārdam "horror" (pēc žurnāla "Locus" versijas), tomēr ir iedzīvojies. Literatūras žanrs uzskata par savējiem gotikas pārstāvjus. Dark Fantasy izcils piemērs ir Lorenas Hamiltonas grāmatas par Anitu Bleiku.

1974 Starpzvaigžņu trase, pa kuru var kustēties ar īpašu aparātu, superātra trošu ceļa analogu. ("Knislis Dieva acī", Larijs Nivens, Džerijs Purnels).

1974Metālu supervadāmība augstās temperatūrās. ("Knislis Dieva acī", Larijs Nivens, Džerijs Purnels).

1974Vulkāna izvirdumu vadīšana - nākošā pakāpe planētu atmosfēras kontrolei. ("Knislis Dieva acī", Larijs Nivens, Džerijs Purnels).

1974 Antipārslodzes krēsls, kas palīdz palikt pietiekami kustīgam spēcīga paātrinājuma momentā. ("Knislis Dieva acī", Larijs Nivens, Džerijs Purnels).

1974Trīsdimensiju reklāma. ("Sātaniskais interfeiss", Alfrēds Besters). [Tagad jau, laikam, ir - t.p.]

1975 Datortārps, vīruss. Pateicoties šai grāmatai termins "worm" ienāca mūsu dzīvē. ("Šoka vilni apsedlojušais", Džons Branners). ®Realizēts

1975 Kabatas kausējamā krāsns. ("Šoka vilni apsedlojušais", Džons Branners).

1975Protokols, lai izvilktu mentālos tēlus no cilvēka smadzenēm. Attiecīgi smadzenēs jāiemontē atmiņas iekārta. Iespējams, ka no šejienes nāk kiberpanka mode uz pakauša kontaktiem un adapteriem. ("Šoka vilni apsedlojušais", Džons Branners).

1975Informācijas pārraide ar gravitācijas viļņu palīdzību. ("Caurumainais", Larijs Nivens).

1975Melnais caurums, kā enerģijas avots. ("Caurumainais", Larijs Nivens).

1975Papīra ruļļu halāti, kā papīra dvieļi. ("Ēnu un spoku bruņinieks", Pols Andersons).

1975Kustīgas pilsētas. ("Ēnu un spoku bruņinieks", Pols Andersons).

1975Antifrikcionās kurpes, ar tām var, nevis iet, bet slīdēt pa ceļu. ("Ēnu un spoku bruņinieks", Pols Andersons).

1975 Cilvēku konglomerāts, kas vēlas saplūst vienā daudzdaļīgā ķermenī, kādas bioloģiskas operācijas rezultātā. ("Ēnu un spoku bruņinieks", Pols Andersons).

1975termins 3-di, saīsināti no three-dimensional, vēlāk saīsinās līdz 3D.

Nobeigums seko.