Pašu neprātīgāko anime tops, 1. daļa

1.«Furi-Kuri» (FLCL)

Nosaukums «Furi-Kuri» japāņu valodā nozīmē «padarīt traku». Vispār šis anime patiešām var padarīt traku, tikai šo vārdu labā nozīmē. Visiem vecās skolas anime cienītājiem «Furi-Kuri» – tas ir jau leģendārs seriāls. Viss tās jēgas dēļ, ko tajā ir ielicis autors. Skatītāji joprojām strīdas par to, kur ir seriāla sāls, meklē atsauces un rūpīgi izpēta katru momentu. No vienas puses «Furi-Kuri» ir – anime meha stilā. Meha-seriālos darbība risinās ap robotiem un jaunajām tehnoloģijām, pats pazīstamākais pārstāvis ir „Gandams”. No otras puses tas ir stāsts par pusaudžu veidošanos un viņu iekļaušanos sabiedrībā. Oriģinālās sešas epizodes iznāca 2003. gadā, un tagad tās sauc par «priekšvēsturi». 2018. gadā iznāca vēl divas daļas, ko pielūdzēji vērtē daudz mazāk.

2. «Laimīgā zvaigzne» (Lucky Star)

„Laimīgās zvaigznes” varoņu četrinieku atpazīst daudzu interneta lietotāji, tāpēc, ka no laika, kad seriāls iznāca 2004. gadā, tas nemitīgi ir bijis par iedvesmu jauniem mēmiem. Vēl vairāk – pats anime jau ir mēms. Tas ir acīmredzams jau no pirmās sērijas. Tieši pateicoties tai radās pirmais interneta joks par šokolādes radziņu, ko, starp citu, joprojām aktīvi apspriež. Varoņi ilgi nespēj nolemt, no kuras puses sākt šo našķi ēst, lai neiztecētu šokolāde. Pirmā sērija ar savu radziņu uzdeva toni pārējām epizodēm, ko uzzīmēja pēc tāda paša nosaukuma mangas. No sērijas uz sēriju skolnieces iztirzāja tēmas, kas nekad nav acīmredzamas skatītājiem, taču tās ir ļoti vienkāršas – te slēpjas viss neprāts.

3. «Paliec sveiks, garlaicīgais skolotājs!» (Sayonara Zetsubou Sensei)

Vēl viena komēdijas mangas adaptācija, kas kļuva par trīs seriāliem un diviem īpašiem izlaidumiem. Humors un parodija šajā animē tiek pasniegts kā stāsts par skolotāju, kurš regulāri cenšas padarīt sev galu. Par laimi viņam tas nekad neizdodas. Turklāt galvenajam varonim nemitīgi apkārt grozas viņa skolēni, katrs ar savām īpatnībām un dīvainībām. Viena no skolniecēm nevar dzīvot bez perfekcionisma, otra nemitīgi apsaitēta dēļ mīlestības uz dzīvniekiem, trešā – zvērināta hikikomori un tā tālāk. Kaut kur „Paliec sveiks, garlaicīgais skolotājs!” ir līdzīgs „Laimīgajai zvaigznei”. Abos seriālos sižets attīstās, pateicoties varoņu dialogiem, kas skar skatītājiem ne jau acīmredzamas tēmas. Visus seriālus radīja par amerikāņu lietotāju imidžbordu 4chan. Radītāji veikli izmanto mazo budžetu, tāpēc anime sanācis minimāls un stilīgs.

4. «Plastikas māsiņa» (Plastic Neesan)

„Plastikas māsiņa” jeb „Māsiņa-modeliste” nav tik pazīstams anime, taču nav mazāk traks. Tajā ir tikai 12 epizodes, katrs tikai trīs minūtes ilgs. Taču šajās minūtēs radītāji ir spējuši ietilpināt tēmas, kas ir svarīgas japāņu skolniecēm: attiecības ar puišiem, skūpsti, skaistums, draudzība un daudzas citas. Visi stāsti iet roku rokā ar kautiņiem un sarkastiskiem jokiem, bet varones nemitīgi iekļūst negaidītās situācijās, ar ko tās atšķiras no citu seriālu personāžiem. Varonēm uz galvas vienmēr atrodas viņu modelētās figūriņas, tāpēc, ka modelēšana ir viņu skolas kluba tēma, lai gan tas specializējas pavisam citā jomā.  

5. «Leinas eksperimenti» (Serial Experiments Lain)

Pārejot pie kaut kā nopietnāka, taču visai dīvaina, nav iespējams neatcerēties vecās skolas “Leinas eksperimentus”, kas savā laikā iedvesmojuši daudzus režisorus un mangakus. Seriāls tver realitātes un nerealitātes tēmu, smalko robežu starp šiem diviem jēdzieniem, turklāt skatītājiem no sērijas uz sēriju nepāriet sajūta, ka viņi absolūti nesaprot, kas notiek. Galveno varoni sauc Leina Ivakura, viņa pilnībā maina priekšstatu par pasauli, kad viņas skolā audzēkne izdara pašnāvību. Pēc tam meitene, kura nedraudzējās ar datoriem, meklē sev patvērumu tieši pie viņiem. Pētot pasaules tīmekli, viņa nonāk pie secinājuma, ka viņu pat šajā pasaulē nevar saukt par reālu. Seriāls stāsta arī par psihiskām kaitēm, tajā skaitā par personības dalīšanos.