Madlēna L'Engla. Laika lūzums

Stāsts par rakstnieci un viņas daiļradi

Madeleine L'Engle.

Madlēna L'Engla - pseidon. Madlēnai L'Englai Kempai (dz. 1918. gada 29. novembrī - mir. 2007. gada 6. septenbrī). Amerikāņu prozaiķe un profesionāla aktrise, pazīstama arī ar saviem bērnu literatūras darbiem; mūsdienu bērnu ZF vadošā autore. Dzimusi Ņujorkā, beigusi Smita koledžu Northemptonā (Masačusetā), Soc. pētījumu skolu Ņujorkā un kolumbijas universitāti. Profesionāla aktrise, uzstājās uz skatuves (1941-47), no 1960. gada pasniedzēja daudzās amerikāņu universitātēs; no 1960. gada goda direktore Cathedral of Saint John the Divine bibliotēkā. Daudzu amerikas bērnu literatūras prēmiju laureāte. Amerikāņu autoru ģildes prezidente. Pirmā ZF publikācija Romāns "Laika kroka" (arī "Laika lūzums") [A Wrinkle of Time] (1962;  krievu 1990). Madlēnas debija atnesa viņai slavu, kā vienai no mūsdienu bērnu ZF līderei un augstāko prēmiju amerikāņu bērnu literatūrā - Ņuberiju medaļu - un iesāka stāstu sērijai par skolēnu piedzīvojumiem, kas iesaistās starpgalaktiskajā Labā un Ļaunā cīņā, meklējot ģeniālo Zemes zinātnieku, ko sagrābis visvarenā Centrālā datora "citplanētiešu slepenais dienests". turpinājums "Vējš durvīs" [A Wind in the Door] (1973), "Planēta, kas ātri apgāžas" [A Shiftly Tilting Planet] (1978), "Daudz ūdens" [Many Waters] (1986), "Pieņemams laiks" [An Acceptible Time] (1989). L'Engla ir sarakstījusi arī diloģiju - "Jūras zvaigznes roka" [The Arm of the Starfish] (1965) un "Jaunie vienradži" [The Young Unicorns] (1968), un atsevišķu romānu "Deja tuksnesī" [Dance in the Desert] (1969). Rakstnieces stāsti ir sakārtoti krājumā "Sfinkss rītausmā" [The Sphinx at Dawn] (1982).

Rakstniece savu pirmo stāstu sarakstīja jau piecu gadu vecumā, bet no 8 gadiem rakstīja dienasgrāmatu, tā kā viņas tēvs 1. pasaules kara laikā sabeidza savu veselību, tad ģimene bieži pārbrauca no vienas vietas uz otru, meklējot labāku klimatu. Beidzot apmetoties Francijas Alpos. Ģimene arī uztraucās par meitu, kura bija pārāk liela lasītāja. Tāpēc viņai nācās mainīt daudzas internātskolas, viņai bija arī guvernante. Viņa mācījās arī skolā Šveicē. Taču, kas 1933. gadā saslima viņas vecmāmiņa, ģimene pārceļas uz Floridu. Meitene mācās atkal citā intenātā, Čarlstonā un nepaspēj apmeklēt savu tēvu, kad viņš 1935. gadā mirst. Kara gados viņa ir aktrise un iepazīstas arī ar aktieri Hjū Franklinu. Tagad jau viņa dzīvo Ņujorkā, 1946. gadā iznāk viņas pirmais romāns "Lietutiņš", pēc gada viņa apprecas ar minēto aktieri, viņiem piedzimst meita Džozefīne, 1952. gadā viņi pārceļas uz laukiem un maina nodarbošanos, vīrs strādā veikalā, Madlēna raksta, viņiem piedzimst dēls Bions. Pēc četriem gadiem viņi adoptē bojā gājušu draugu meitu Mariju. Madlēna vada vietējās kongregācijas baznīcas kori. 1958. gadā, kad izdevniecība atsaka publikāciju Madlēna nolemj beigt rakstīt, taču pēc kāda laika saprot, ka to nespēj. 1959. gadā ģimene atkal pārceļas uz Ņujorku, lai Madlēnas vīrs atkal kļūtu par aktieri. 1960. gadā viņa saraksta "Laika lūzumu" (jeb "Spraugu laikā"), trīs izdevniecības viņai atsaka, romāns iznāk tikai 1962. gadā. No šī laika viņa kļūst par slavenu rakstnieci. 1986. gadā no vēža mirst viņas vīrs. pati rakstniece 1991. gadā rakstniece cieš autoavārijā. 1999. gadā mirst viņas dēls. tikai 47 gadu vecumā, pēdējos dzīves gadus rakstnieci moka dažādas slimības - osteoporoze pēc asinsizplūduma smadzenēs. Viņa mirst veco ļaužu patversmē netālu no viņas mājas Litčfildā, Konektikutā.

https://www.livelib.ru/author/241347-madlen-lengl

"Laika lūzums".

Mega Morija nav meitene, bet pilnīga nesakarība. Uz deguna - brilles, mati izspūruši uz visām pusēm. Mācās viņa slikti (kaut arī vecāki viņai ir slaveni zinātnieki!), turklāt vēl kaujas ar puikām. Viņas jaunākais brālis Čārlzs Volless - liekas, jauns ģēnijs (kaut arī nedaudz savāds). bet Megas un Čārlza Vollesa tēvs - tas vispār jau sen ir pazudis nezināmā virzienā (it kā viņam ir kaut kāds slepens darbs). Bispār šie Moriji ir dīvaina ģimenīte, no kādas puses lai skatās. Tā nu kādā dienā pie viņu mājas durvīm klauvē jocīga vecenīte vārdā misis Kas. No viņas Mega, Čārlzs Volless un viņu jaunais draugs Kalvins uzzina par kaut kādu noslēpumainu laika lūzumu, ar kura palīdzību varot atrast tēti... Grāmata "Laika lūzums" ierauga dienasgaismu 1962. gadā un uzreiz kļūst par bērnu literatūras klasiku, bet viņas autore Madlēna L'Engla iegūst prestižo Ņuberija medaļu. Arī par to latviešu lasītājs neko nezina, jo arī te nav nekādas informācijas pat Vikipēdijā. Tā ir gan pasaka, gan līdzība, gan fantastika, gan fantāzija; to bieži min līdzās Klaiva Steiplza Lūisa, slavenās "Nārnijas hroniku" autora darbiem. Šī grāmata ir tikai pirmā ciklā par Megas< Čārlza Vollesa un Kalvina piedzīvojumiem. Cikls pirmo reizi pilnībā tiek iespiests krievu valodā (kuri nav tik spēcīgi angļu valodā - lasiet krieviski!). Bet 2018. gadā uz ekrāniem visā pasaulē iznāk filma "Laika lūzums", ko uzņēmusi Disneja studija.

https://www.livelib.ru/book/1002751335/about-izlom-vremeni-madlen-lengl

Laika lūzums. Filmas režisore. Viena slavenās "Ledus sirds" līdzrežisorēm.

https://en.wikipedia.org/wiki/Jennifer_Lee_(filmmaker)

Par filmu latviski. . A Wrinkle in Time

Režisore: Eiva Duverneja

Lomās: Opra Vinfrija, Rīza Viterspūna, Mindija Keilinga, Kriss Pains, Andrē Holands, Storma Rīda

Uz ekrāniem: 09.03.2018. Te ir arī treileris.

“Disney” studijas pēdējo gadu filmas var klasificēt četrās kategorijās: 1) “Marvel” filmas, 2) “Star Wars” filmas, 3) “Pixar” un paša “Disney” animācijas filmas, 4) “Disney” animācijas filmu “live action” versijas. Tāpēc būs interesanti pavērot, kāda būs šī “Disney” filma, jo “uz papīra” tā neietilpst nevienā no iepriekšminētajām kategorijām. Pilnīgi oriģināls gan stāsts šoreiz arī nav, jo filma ir balstīta uz grāmatas ar tādu pašu nosaukumu. Bet, spriežot pēc treileriem, Eiva Duverneja mums sagādās patiešām krāšņu un aizraujošu piedzīvojumu.

http://kinokults.lv/raksti/101-filma-ko-gaidit-2018-gada/

Kā parasti, tā kā neko neatradu. Ja nu vienīgi grāmatas nosaukums un autores vārds ir sagrozīts? Tad visdrīzāk, populārākās amerikāņu bērnu fantastikas autores vārds latviešu lasītājam nav zināms.