Kosjuns Takami. Karaliskā kauja

Japāņu rakstnieka (Koushun Takami) fantastisks romāns. Arī "Battle Royale".

Pirmo reizi publicēts 1999. gada aprīlī izdevniecībā „Ohta”. Vēlāk tika uzņemta tāda paša nosaukuma mākslas filma, kā arī uzzīmēta manga piecpadsmit sējumos, tās autors bija Masajuki Taguti. Krievu valodā romānu publicēja izdevniecība «Амфора» 2005. gadā, 2017. gadā iznācis atkārtots izdevums. Izdevniecība „Ripol-Klassik”. Romāns ir tulkots angļu, franču, vācu un citās valodās.

Romāna darbība notiek izdomātā valstī Tālo Austrumu Āzijas Tautas Republikā (jap. 大東亜共和国 daj to:a kjo:vakoku), ko vada pa pusei mistiska persona Lielais Diktators. Valdība «drošības apsvērumu dēļ» ir izstrādājusi īpašu kaujas programmu. Katru gadu tiek atlasītas 50 klases no jaunākām vidusskolām, bērnus nogādā uz neapdzīvotas salas (vai jebkuru citu ierobežotu sauszemes gabalu) un piespiež cīnīties vienam ar otru, kamēr nepaliks tikai viens uzvarētājs. Romāna galvenais varonis Sjuja Nanahara nelaimīgas sagadīšanās rezultātā tieši nonāk šādā klasē.

Karaliskās kaujas noteikumi.

Saskaņā ar klases sarakstu katram dalībniekam tiek piešķirts kārtas numurs (zēnu un meiteņu numerācija atšķiras), ap kaklu tiek uzlikta īpaša kakla siksna (tajā ir sprāgstviela, mikrofons, un raidītājs, lai noteiktu dalībnieka atrašanās vietu) un pēc dalībnieka sākotnējā numura izlozes skolēni uzsāk spēli, pēc kārtas meitenes un zēni.

Spēles laukuma teritorija nosacīti tiek iedalīta sektoros, kas atspoguļojas dalībnieku kartēs.

Katrs dalībnieks pēc nejaušības principa izvēlas somu, kur atrodas spēles piederumi (aukstais vai šaujamierocis, bruņuveste, navigators, inde utt.), spēles vietas karte (šajā gadījumā Okisimas salas) un provīzija (ūdens pudele un bulciņa). Tāpat izsniedz zīmuli.

Ik pēc sešām stundām (sākot ar divpadsmitiem) instruktors paziņo (pa skaļruni un ar retranslatoru palīdzību) bojāgājušo vārdus, kā arī aizliegto zonu sarakstu ierobežotās teritorijas iekšienē. Aizliegtajās zonās, sākot ar translācijas pateikto laiku, dalībnieku kakla siksnās, kas atrodas šajās zonās, centrālais dators (instruktori) nosūta sprādziena signālu (konkrēti, tas izraisa zēna Sjo Cukiokas nāvi). Par pirmo aizliegto teritoriju kļūst skola, kur notiek instruktāža.

No visiem dalībniekiem spēles beigās ir jāpaliek dzīvam tikai vienam dalībniekam. Katru 24 stundu laikā jāizstājas (tas ir, jāmirst) vismaz vienam dalībniekam; pretējā gadījumā (tas ir vispārējā pacifismā) mirst visi uzreiz. Spēles laiks – 3 diennaktis.

Savā starpā skolēni par «dalībniekiem» sauc tikai tos, kuri ir pieņēmuši noteikumus un sāk aktīvi tikt vaļā no pārējiem. Daži ieņem nogaidošu pozīciju, daži labprātīgi iet nāvē, lai nekļūtu par slepkavām. Spēle turpinās tik ilgi, līdz dzīvs paliek tikai viens. Viņš kļūst par uzvarētāju, saņem mūža pensiju, piemiņas foto ar Lielā Diktatora autogrāfu.

Romāna «Karaliskā kauja» galvenie personāži ir jaunākās vidusskolas trešās, «B» klases skolēni. Intervijā romāna autors Kosjuns Takami stāstīja, ka sākumā, esot izdomājis tikai galvenā varoņa Sjui Nanaharas tēlu, bet pārējo «sadomājis» darbības gaitā.

https://en.wikipedia.org/wiki/Battle_Royale_(novel)

Ja kāds arī skatījies filmu – vienalga lasiet! Režisors, protams, ir centies, taču patiesībā, ne visai ir sanācis: grāvējs/trešs – ne vairāk, tajā laikā grāmata (ar visām tām pašām asiņainām detaļām) – sevī nes jēgu! Daudzi salīdzina to ar S. Kolinzas „Bada spēlēm”, jā, piekrītu> taču tikai tajā, ka Kolinza ir nospērusi ideju – un pasniegusi to tipiskā amerikāņu manierē – bļaušana, puņķi – un beigās happy end.

Autors ir ļoti labi parādījis pusaudžu un principā cilvēku reakciju uz nestandarta, dzīvībai briesmas nesošu situāciju. Labi parādīts totalitārais, fašistiskais režīms un tas, cik grūti tajā ir palikt Cilvēkam.

Kas man visvairāk imponē šajā grāmatā, ir tas, ka nospiedošais skaits pieaugušo cilvēki, kas ir ap pusaudžiem, kuri nokļuvuši šajā murgā – nav viņiem autoritātes – bet ir viņu ienaidnieki un kopumā absolūti nelieši! Asiņaini un ļoti dzīvi! It kā jau esmu izlasījusi, taču galvā joprojām grozas ainas: Sjuja stiepj Noriko pa mežu, viņu priekšā Sjogo ar ieroci, Jukiko un Jumiko sauc visus pulcēties kopā un krīt ložu sašauti, Tegusa mirst drauga rokās...

https://www.labirint.ru/books/646690/

[Kas attiecas uz mani, vairs negribas neko tādu lasīt. Protams, ka šis romāns nav „Bada spēles”, taču pēc tām vēl ko skaudrāku negribas. Pret antiutopijām man ir duāla attieksme. Ir tādas, kas parāda, ka viss ir bezcerīgi, ir tādas, kas kaut kādu cerību, vismaz nākotnē dod. Man pēdējās liekas lasāmas, tās otrās tikai pierāda, ka visa pasaule ir riebīga. – t.p.]

Kosjuns Takami (īstajā vārdā — Hiroharu Takami) — ir mūsdienu japāņu rakstnieks, žurnālists.

Dzimis 1969. gadā Kobē (Hjogo prefektūra, blakus Osakai). Audzis Kagavas prefektūrā, Sikoku salā. Skolu beidzis Higasikagavā. Beidzis Osakas Universitāti estētikas specialitātē, pametis neklātienes kursus humanitārajās zinātnēs Japānas Universitātē, piecus gadus strādājis avīzē «Sikoku Simbun», apstrādājis informācijas plūsmas, kas skar ekonomiku, politiku, noziedzību un citas sfēras.

Romānu «Karaliskā kauja» pabeidza pēc aiziešanas no avīzes. 1997. gadā iesniedza to V Visas Japānas šausmu literatūras konkursā, kur grāmata tika līdz finālam, taču žūrija to nikni nokritizēja šokējošā sižeta dēļ. Taču tieši, pateicoties tam, par romānu sāka runāt, un 1999. gada 22. aprīlī to publicēja izdevniecība «Ohta». «Karaliskā kauja» uzreiz kļuva par bestselleru. To tulkoja angļu, franču, vācu, krievu un citās valodās. Vēlāk pēc romāna tika izveidots mangu cikls, ko no 2009. gada izdevniecība «Сакура-Пресс» sāka izdot sērijā «Манга!».

Grāmata līdz pat šai dienai paliek par vienu no pašiem, pārdotākajiem, diskutablajiem un strīdīgākiem romāniem, kas jebkad ir iznākuši no japāņu rakstnieku spalvas. Tikai pēc gada dienas gaismu ieraudzīja uzreiz divi stāsta varianti: acumirklī par kulta mākslas filmu kļuvusī režisora Kindzi Fukasaku filma (debates par tās cietsirdību aizvēlās pat līdz parlamentam) un piecpadsmit sēriju mangu cikls (beidzās 2006. gadā), pie kā Takami strādāja kopā ar mākslinieku Masajuki Taguti.

Minētā filma iznāca 2000. gadā, režisors Fukasaku Kindzi visvairāk ir pazīstams ar saviem cietsirdīgajiem grāvējiem par jakudzām. Vienā no galvenajām lomām Takeši Kitano. Filma tika ļoti kritizēta un uz ekrāniem iznāca ar augstu vecuma reitingu (Japānā – 15+, Lielbritānijā – 18+), bet ASV to vispār aizliedza rādīt. 2003. gadā iznāca filmas turpinājums – „Karaliskā kauja-2”.

Tagad Takami strādā pie sava otrā romāna, par ko praktiski nekas nav zināms. Autors nestāsta pat to, kā tas sauksies. Pat darba nosaukumu nesaka. Vienīgi zināms, ka grāmata stāstīs par kaut kādām zinātnei nezināmām būtnēm.

https://www.livelib.ru/author/202279-kosyun-takami

https://fantlab.ru/autor11754?sort=name