Dēvids Marks Vēbers un viņa Heringtone

Dēvids Marks Vēbers (dz. 1952. gada 24. oktobrī) ir populārs amerikāņu rakstnieks-fantasts, vairums viņa romānu pieder kosmiskās, militārās fantastikas žanram (military science fiction).

Viņš ir dzimis ASV, Klīvlendā, Ohaio štatā. Pamatā pazīstams ar Honoras Haringtones (Honor Harrington) ciklu. Tā ir talantīga, Mantikoras karalistes kosmiskās flotes virsniece. Šajā ciklā viņš pieskaras tēmai par sievietes lomu tradicionālā vīriešu profesijā. Tā ir sieviete, kura ar godu pieveic visas grūtības un briesmas, gūst izcilus panākumus dienestā, tāpat arī civilajā, kļūstot par vienu no Greisonas planētas valdniekiem.

https://fantlab.ru/autor556

Dēvids Vēbers piedzima Klīvlendā, Ohaio štatā (Cleveland, Ohio). Mācību laikā koledžā viņš par savu specializāciju izvēlējās vēsturi, tāpat studēja angļu literatūru, politoloģiju un socioloģiju, un, kā zināms vēl no viena avota, salīdzināmo reliģiju. Pirmie zinātniski-fantastiskie romāni, ko viņš izlasīja, kļuva Edvarda “Doka” Smita darbi un Džeka Viljamsona romans («Legion of Space»). Taču vislielāko iespaidu uz nākamo Vēbera daiļradi atstāja, kā viņš pats uzskata Henrija Bima Paipera romāni, Kita Laumera un Roberta Hainlaina agrīnie darbi. Pašreiz viņš priekšroku dod Ennas Makefrijas grāmatām (“visam, ko viņa raksta”), Dēvidam Dreikam, Tomam Klensijam, Melindai Sondgrasai, Polam Andersonam un Mersedesai Lekijai.

Dēvida Vēbera literārā pamatspecializācija ir kļuvusi tā sauktā militārā fantastika. „Es domāju, - Vēbers saka, - ļoti svarīgi ir karu uztvert, kā kaut ko pretīgu un cietsirdīgu, un labāk ir vajadzīgs ellišķīgi labs iemesls, lai uzsāktu kaut vai vienu.

Katra no šīm valstīm atrodas gandrīz tikpat dziļā ekonomiskā bedrē, kā mēs. Katras sagrābšana aprīs daudz dzīvas naudas. Arī pārējās pasaules diez vai ir bezzaudējumu pasākumi”.

Rakstnieka pirmā publikācija fantastikā ir romāns «Insurrection» (1990), kas sarakstīts kopā ar Stīvu Vaitu.

Atšķirībā no Stīva Vaita (Steve White), Vēbera līdzautora triloģijai «Starfire» un dažiem citiem darbiem, pašam Deividam nav aiz pleciem nekādas reālas militārās pieredzes, bet viņš par vienu no lielākajām kara traģēdijām sauc cilvēciskā potenciāla iznīcināšanu. Starp rakstnieka mīļākajiem hobijiem ir karu vēsture, kuras izpētei viņš ir atdevis gandrīz trīsdesmit gadu, mīļākie mājdzīvnieki viņam ir suņi un kaķi, bet Deivids Vēbers dzīvo Grinvilas pilsētā, Dienvidkarolīnā kopā ar savu sievu Šaronu un trīs bērniem un veselu „suņu baru”. 

https://ru.wikipedia.org/wiki/%D0%92%D0%B5%D0%B1%D0%B5%D1%80,_%D0%94%D1%8D%D0%B2%D0%B8%D0%B4_%D0%9C%D0%B0%D1%80%D0%BA

Mājaslapa.

http://www.davidweber.net/

Bibliogrāfija.

http://www.davidweber.net/books

Cikls „Viktorijas Haringtones Visums” pēc būtības ir Viktorijas Haringtones dzīves apraksts (kaut arī angļu valodā galvenās varones vārds skan kā Honora – tulkojumā – Drosme, Gods, ar to apspēlēti atsevišķu romānu nosaukumi ciklā). Pirmais romāns iepazīstina lasītāju ar galveno varoni, kura jau guvusi daudzus panākumus – viņa ir kļuvusi par savā dzīvē pirmā kuģa komandieri. Tālāk cikls atklāj Viktorijas Haringtones talantu kā spējīgu, tālāk pat izcilu kara taktiķi un organizatori. Viktorijas Haringtones dzīve norisinās sākumā uz parasta robežkonflikta fona, pēc tam cietsirdīgā, pilna mēroga karā starp viņas dzimteni un ārējo ienaidnieku. Laika gaitā, pateicoties savam talantam un dzelzs gribai uzvarēt, Viktorija kļūst ne tikai par vienu no izcilākajiem sava laika virsniekiem, bet arī iegūst ļoti augstu aristokrātijas titulu, bet Viktorijas dzimtenes sabiedrotā valsts, pateicoties par planētas glābšanu no iznīcināšanas, piešķir viņai jaunizveidotās valsts, kas nosaukta viņas vārdā, valdnieces titulu. Viktorijas dzīvē būs ne tikai uzvaras, būs arī zaudējumi. Viņai nāksies pabūt gūstā, viņa gūs smagus ievainojumus, zaudēs draugus un mīļoto cilvēku. Izcilie panākumi kara lietās ir par iemeslu tam, ka viņa iegūst admirāļa pakāpi un augstākos amatus uzreiz divu valstu-sabiedroto kara flotēs.

Caur visiem notikumiem ciklā kopā ar Viktoriju iziet arī viņas draugs, ar kuru viņa iepazīstas jau agrā bērnībā – saprātīgo, sešķepaino koka kaķu-telepātu pārstāvis, kas mīt Viktorijas dzimtajā planētā.

Ciklu piepilda politiskās varas cīņas apraksti, globālu ekonomisku un politisku problēmu risinājumi, kas uzrodas karojošo pušu priekšā, sarežģītas daudzu gājienu intrigas. Rezultātā, divu valstu savstarpējā cīņa pakāpeniski ievelk visu apdzīvoto kosmosu.

Jāpiezīmē, ka ciklam klāt saistās liels skaits citu formātu darbu; garstāsti-stāsti-esejas, kas parasti netiek izdotas papīra formātā, taču ar tām var iepazīties mājaslapā woweber.com. mazajās formās ir Viktorijas Heringtones dzīves apraksti pirms pirmā romāna notikumiem, koku kaķu vēsture, tiek atklātas sižeta līnijas, kas tikai garāmejot minētas galvenajos cikla darbos.

https://fantlab.ru/work23375