6 iemesli, kāpēc "Zvaigžņu ceļš" nav tik populārs Krievijā

Kāpēc runāt par Krieviju? Un tulkot šo rakstu? Vienkārši tāpēc, ka tieši tāds pat stāvoklis ir Latvijā. Tad, kāpēc tik lieliskais seriāls nav tik populārs pie mums? Iemesli tie paši. Fantastika gadu desmitiem pie mums tikusi uzskatīta par bērnu literatūru. Lielie to nelasa, lai cik nopietna tā arī nebūtu. www.mirf.ru/kino/pochemu-startrek-ne-tak-populyaren-v-rossi

 

Rietumos "Zvaigžņu ceļš" jau sen ir kļuvis par kulta fenomenu un zināmības ziņā var sacensties ar "Zvaigžņu kariem" (turklāt nav zināms, kas uzvarēs). Taču mūsu valstī Džina Rodenberija visums nav tik populārs. mums tas ir tikai viens no daudzajiem fantastiskajiem visumiem, tēmatiskajos konventos "Zvaigžņu ceļa" stendi bieži pazūd uz kolēģu fona no "Babilonas 5", "Zvaigžņu kariem" u Lexx. Pamēģināsim saprast, kas te ir par lietu.

Alekseja Jonova raksts.

1. iemesls. Dzelzs priekškars.

Seriāls "Zvaigžņu ceļš" parādījās TV ekrānos Aukstā kara pašā karstākā laikā. Vēl atmiņā bija svaiga Karību krīze, ASV un PSRS sacentās kosmosa apgūšanā. Tādos apstākļos Rietumu šovam, kaut arī pilnam ar vispārējas vienlīdzības un uzplaukuma ideoloģiju, nebija iespējams nokļūt uz padomju ekrāniem. labākā gadījumā seriālu uzskatītu par ideloģiskās cīņas izmeklētu ieroci un atrastu, kam piesieties - kaut vai "Enterprise" apkalpes dāmu frivolajā apģērbā.

2. iemesls. Nebija oficiālu rādīšanu.

Atšķirībā no "Zvaigžņu kariem", kas tika rādīti vēl padomju kinoteātros, "Zvaigžņu ceļš" nonāca līdz pašmāju skatītājiem daudz ilgākā ceļā un pa sānceliņiem. 1990. gadā oriģinālo seriālu un pirmo sezonu no "Nākamās paaudzes" parādīja Samāraras TV kanālā "Skat", bet izdevniecība "Rusič" izdeva ap 30 romānu un novelizāciju. Pirātu videokasetēs "Star Trek" locīja visos neiedomākos veidos: gan "Zvaigžņu patruļa", gan "Zvaiģžņu pārgājiens" un "Zvaigžņu ceļi". Taču tas vis bija tikai vietējā līmenī, plaši izplatīts tas nebija.

Situācija izmainījās tikai 2001. gadā, kad telekanāls STS| parādīja vairākas seriāla "Zvaigžņu ceļš: nākamā paaudze"sezonas un divas pirmās pilnmetrāžas filmas. Filmas pēc tam uzpeldēja arī citos kanālos, bet "Domašņij" parādīja pašu svaigāko seriālu "Enterprise". Taču tajā laikā, kad "Nākošā paaudze" nokļuva līdz Krievijas teleekrāniem, mūsu skatītājs jau bija paguvis novērtēt Lexx, "Babilonu 5" un "Visuma malā". Tā kā "Zvaigžņu ceļš" kļuva tiaki par vēl vienu amerikāņu fantastisko seriālu.

3. iemesls. Ne tas laiks.

Viens no oriģinālā seriāla "Zvaigžņu ceļš" popularitātes iemesliem bija tas, ka tas parādījās uz ekrāniem pareizā laikā, 1960. gadu vidū un atstāja revolucionāru iespaidu uz amerikāņu kultūru. Seriāls paredzēja daudzas jaunas tehnoloģijas, radīja mīlestību uz kosmosu un zinātni daudzām amerikāņu paaudzēm, sekmēja rasu stereotipu sabrukumu... Neviena pilnmetrāžas filma par visumu, neviens nākamais seriāls par to, nespēja atstāt uz pasauli tādu iespaidu.

Tagad atcerēsimies, kad seriāls nokļuva Krievijā. Jau bija 2000. gadu sākums, ažiotāža par kosmosa apgūšanu jau sen bija rimusi, vispārējas vienlīdzības ideāli bija apglabāti kopā ar Padomju Savienību, bet revolucionārās, futūristiskās tehnoloģijas jau bija ikdiena. Oriģinālā seriāla grafika un specefekti bija novecojuši vēl pirms "Zvaigžņu karu" pirmizrādes.

Bet "Nākamā paaudze" un pilnmetrāžas filmas neatstāja tādu iespaidu uz skatītāju, turklāt tie bija domāti tiem, kuri jau pazina "Zvaigžņu ceļa" visumu. Es atceros savu nesapratni, kas, salasījies slavējošas atsauksmes, ieslēdzu STS pirmo pilnmetrāžas filmu un nevarēju saprast, kāpēc personāži izturas tā, it kā jau sen būtu pazīstami un ir satikušies pēc ilga pārtraukuma.

4. iemesls. Maz videospēļu.

2000. gadu vidū žurnāla "Igromaņija" forumā radās Jedi Council klans. Ar laiku tas pārbrauca pats uz savu saitu un desmit gadu laikā pārvērtās par vienu no lielākajie Runeta portāliem, kas veltītu "Zvaigžņu kariem". Taču sākumā JC sastāvēja no cilvēkiem, kas fanoja par Star Wars spēļu dēļ. 1990. un 2000. gadus sākumā par "Zvaigžņu kariem" iznāca vesela virkne projektu, kas ieguva kulta statusu. Spēles Dark Forces, Jedi Outcast, Jaedi Academy, Republic Commando, Knights of the Old Republic atveda "Zvaigžņu karu"rindās ne mazāk cilvēku, kā prikvelu triloģija. Taču pamēģiniet nosaukt kaut vai trīs sekmīgas Star Trek videospēles.

5. iemesls. Nav merčandaiza.

Pēc visminimālākiem rēķiniem Džordžs Lūkass nopelnīja virs 20 miljardu dolāru, pārdodot "Zvaigžņu karu" suvenīru produktus. Rotaļlietas, uzlīmes, šokolādes olas un komiksi pēc ZK tēmām Krievijā parādījās jau 1990. gadu vidū. Ar prikvelu iznākšanu un veikalu plauktiem vēlās suvenīru lavīnas, bet izdevniecība 'Eksmo' izdeva ap 60 romānus. Īsta tēmatiskās produkcijas lavīna vēlās mums virsū, kad studiju Lucasfilm nopirka kompānija Disney. Tagad katrā rotaļlietu veikalā mūs gaida masveidīga "Zvaigžņu karu" produkcija.

Bet tagad, uzdevums uzmanībai. ieejiet jebkurā rotaļlietu veikalā un pamēģiniet atrast kaut ko "Zvaigžņu ceļa". Kaut vai figūriņu vai "Enterprise" modeli. Neatradīsiet un šāda iemesla dēļ...

6. iemesls. Elitārisms.

Atšķirībā no Lūkasa, Džins Rodenberijs nekad neorientējās uz jauno auditoriju. Ja "Zvaigžņu kari" no paša sākuma mānīja savos tīklos bērnus, tad "Zvaigžņu ceļš" pat katram pieaugušajam nebija saprotams. Jokiem par "Zvaigžņu ceļa" elitārismu ir pamats - tas apdzied zinātniski-tehniesko progresu un kosmosa pētīšanu, tāpēc no skatītāja tas pras noteiktu gatavību, kaut vai bāzes zināšanas par Visumu. "Zvaigžņu kari" ir vienkārši un saprotami pat četrus gadus vecam bērnam.

Tieši tāpēc, kad 2009. gadam Dž. Dž. Abramsam uzdeva no sākuma izlaist pa jaunam "Zvaigžņu ceļa'Visumu, viņš pēc būtības pārvērta kino par jauniem "Zvaigžņu kariem" - radot krāšņu, piedzīvojumu grāvējfilmu par to kā labā Zvaigžņu flote cīnās ar ļaunajiem. Abramss vienkāršoja sižetu, padarīja to saprotamāku masu auditorijai un pievienoja mūsdienīgus specefektus. Tas izdevās - filma atmaksājās, ieguva divus turpinājumus un radīja sākumu jaunai nodaļai franšīzes vēsturē. Jā, sērija zaudēja daļu no savas individuālitātes, taču ieguva iespēju ieņemt pienācīgu vietu fantastikas mīļotāju sirdīs.

Autors pateicas par palīdzību materiālu vākšanā Kirilam Kutuzovam un Aleksejam Volkovam no biedrības Old Komix.