Singapūras zinātniskā fantastika un fantāzija

Autors Džoiss Čangs (Joyce Chng)

Zinātniskā fantastika un fantāzija vienmēr ir bijis stingrs literārs žanrs ar tradīcijām Singapūrā. Singapūrieši mīl lasīt, gaida un ciena zinātniskās fantastikas un fantāzijas mēdijus. No 1980. gadiem un 90. gadiem, pieminot “Tesseract” – kvartāla žurnālu, ko publicēja Singapūras Zinātniskās fantastikas asociācija, līdz 2000. gadu vidum, Singapūras zinātniskā fantastika auga un ziedēja.

 

Tesseract nāca klajā 1990. gados ar 10 numuriem, līdz tas beidzās 1992. gadā. Tā iznākšanu sākumā atbalstīja Braians Oldiss. Žurnāls publicēja īsos stāstus un aprakstus no ZF mēdijiem. SFAS organizēja arī zinātniskās fantastikas un fantāzijas mākslas sacensības.

Jāatzīmē tādu pieminēšanas vērtu īso stāstu autorus kā Gopal Baratham, Lim Thean Soo un Terence Chua. Viņu īsie stāsti pētīja daudzas tēmas fantastikā, sākot no postapokalipses līdz gēnu inženierijai.

1985. un 1996. gadā tika publicēti divi kreatīvi ZF romāni, kuriem bija svarīga loma: Star Sapphire un 2084. Star Sapphire, ko sarakstīja Joan Fong, ar pseidonīmu Han May, tas bija pirmais Singapūras zinātniski-fantastiskais romans, kas ieguva atzinību un atsauksmes no the National Book Development Council Book Awards 1986.

2084, ko sarakstīja Raju Chellam, ir zinātniski fantastiska satīra, kas radīta Singapūrā.

Nozīmīgs gads Singapūras ZF un F bija 2012. Tad rakstnieki sāka izdot arvien vairāk zinātnisko fantastiku, stīmpanku un fantāziju, tika izdotas tādas antoloģijas, kā: The Ayam Curtain (eds: J. Y. Yang & Joyce Chng) un The Steampowered Globe (eds: Rosemary Lim & Maisarah Bte Abu Samah). Tām sekoja Fish Eats Lion (ed. Jason Erik Lundberg) un Eastern Heathens (eds: Amanda Lee Koe & Ng Yi-Sheng). Fish Eats Lion ir Singapūras zinātniskās fantastikas antoloģija, kas balstās Āzijas mītos un folklorā. Tālāk SIngapūras zinātniskā fantastika attīstās kopā ar žurnālu LONTAR, kur tiek publicēta Singapūras un Dienvidaustrumāzijas valstu zinātniskās fantastikas un fantāzijas īsie stāsti.

Citu starpā, te var minēt tādus zinātniskās fantastikas un fantāzijas darbus, kā Rider and Speaker (Joyce Chng), The Land of Meat Munchers (Nicholas Yong), Dragonhearted (Xie Shi Min), The Crown of Earth’s Desire (Terry Ho), Uncanny Valley: A Collection of Short Stories (S. Mickey Lin) un The Infinite Library And Other Stories (Victor Ocampo).

Singapūras zinātniskās fantastikas un fantāzijas autori un dzejnieki, tādi kā J. Y. Yang (The Black Tides of Heaven) un Christina Sng (An Assortment of Sky Things) ir ieguvuši starptautiskas balvas un Nebula nominācijas. Ir daudzi Singapūras rakstnieki, kuru darbi ir publicēti zinātniskās fantastikas žurnālos vai tādos, kas fantastiku publicē. Viņu stāsti ir rekomendēti ievietošanai the Nebula un Tiptree nomināciju sarakstos. Tālākā Singapūras fantastikas izaugsme saistās ar Mint Kang (Expanded Horizons) un L. Chan (Liminal Stores, Arsenika), singapūriešu fantastika tikai aug un aug.

Ir arī jāpiemin Singapūras zinātniskās fantastikas rakstnieki, kuri raksta dzimtajās valodās. Tādi ir Hassan Hasaa’Ree Ali un Isa Kamari, kuri raksta malajiešu valodā. Vēl ir daudz ZF rakstnieki, kuru darbi sarakstīti tamilu un mandarīnu ķīniešu valodās 1960. un 1980. gados attiecīgi. (Raksts ir izvilkums no garāka raksta).

© Copyright 2012 - 2018 | Avada Theme by Theme Fusion and Modifications by Alfie| Powered by WordPress