Septiņi soļi gudrai lasīšanai

Izdevniecības "Азбука-Аттикус" padomi. Tulkots no Facebook lapas.

Gadās, izlasi interesantu grāmatu - bet pēc mēneša jau neatceries, par ko tā bija. Vai nav pazīstama sajūta? Dalamies ar profesionāļu ieteikumiem, kā kļūt par gudru lasītāju.

1. Pārbaudiet grāmatu uz sevi. Pirms sākt lasīt, pajautājiet sev, ko gribat no tās uzzināt, kā tā ietekmēs jūs? Interesantāk lasīt (un labāk iegaumēt) to, kas noder dzīvei un var dot labumu.

2. Pašķirstiet grāmatu, lasiet apskatus par to, lai labāk saprastu, par ko ir runa. Tad jūs zināsiet, kur iesaistīties. Varbūt sapratīsiet, ka šī grāmata jums neder un nav interesanta.

3. Uzdodiet jautājumus, pirms lasīšanas sastādiet sarakstu par to, ko gribat no grāmatas uzzināt. Tā jūs to lasīsiet gudrāk. Var jau arī pierakstīt jautājumus lasīšanas gaitā, tas labāk der, lasot daiļliteratūru.

4. Atrodiet piemērotu brīdi, kad jūs pilnvērtīgi varat nodoties lasīšanai. Transportā ar pārsēšanos ik pēc 15 minūtēm iedzīvoties grāmatā jums neizdosies.

5. Rakstiet piezīmes, kamēr lasiet par galvenajiem momentiem un grāmatas tēmu. Atzīmējiet detaļas, fiksējiet domas un sajūtas. Rakstiet saviem vārdiem, tā labāk atcerēsieties.

6. Uzrakstiet atsauksmi, kad esat izlasījis grāmatu. Padomājiet par piezīmēm, kas radušās lasīšanas laikā. Neatlieciet to, pēc nedēļas iespaidi vairs nebūs tik spilgti.

7. Apspriediet lasīto ar draugiem, pastāstiet viņiem par grāmatu. Labākais līdzeklis, kā apgūt jaunas zināšanas - ir dalīties ar tām.