Pjadars O'Leri. Šenna 1904

Peadar Ua Laoghaire. Séadna

Pjadars O’Leri (1839–1920) ir katoļu priesteris, tulks, īru literārā modernisma patriarhs un vispār - ir viens no mūsdienu īriešu prozas pamatlicējiem. Pasaku romāns “Šenna” - stāsts par īru Faustu no vienkāršajiem ļaudīm - bija pirmais liela mēroga darbs dzīvajā, runājošajā īru valodā, tas ir īsts literārais piemineklis.

. Šeit ir pāri par 120 gadu vecs ideoloģisks romāns ar idejām par karmisko atmaksu Ābrahāma pasaulē ar tās manihejisko dihotomiju un strikto bipolaritāti. Bet tas tiek lasīts, nevis kā moralizējošs romāns, bet drīzāk kā morāli aprakstošs romāns. “Šenna”, pirmkārt, ir manieriska komēdija, un tikai pēc tam literārā pasaka ar negaidītām stāstījuma montāžas pēdām, iestrādātiem sižetiem un citām proto-modernisma dāvanām.

https://www.litres.ru/pyadar-o-leri/shenna/

“Šenna” kļuva par pirmo lielformāta literāro darbu dzīvajā īru valodā, tas ir īsts literārais piemineklis. Stāstījums vienlaikus attīstās divos žanros un divās plaknēs. Divdesmitā gadsimta sākumā vecāka gadagājuma sieviete stāsta meitenēm stāstu par kurpnieku, kurš velnam pārdeva savu dvēseli. Šis ietvarstāsts tiek pasniegts kā luga. Iekšējais stāsts ir pati pasaka: kurpniece Šenna no melnā cilvēka saņēma maku ar velnišķīgu naudu apmaiņā pret nokļūšanu ellē 13 gadu laikā. Darījumu var atcelt tikai tad, ja pats velns to izjauc. Par Šennas dvēseli cīnās sieviešu kārtas eņģelis. Kurpniekam nav tiesību nevienam stāstīt par notikušo. Šis gabals ir uzrakstīts prozā un risinās abstraktā, "alternatīvi pasakainā" Īrijā.

“Šenna” daudzus gadus definēja savdabīgu, nerakstītu modernisma fantastikas romānu kanonu, to Īrijā nepārtraukti pārpublicē saīsinātu parafrāžu veidā bērniem un vairākas reizes pilnībā publicēja, arī audio formātā.

Šī grāmata mums ne tikai rāda īstu Īriju, tās pasakas un senos laikus, bet arī atgriež mūs pārlaicīgās, bērnišķīgās pasakās par vissvarīgāko - to, kas dzīvē nav maināms, par lielo lēmumu burvību un par cerību.

Neatkarīgi no tā, ko viņi saka par “Shanne”, [šis romāns] kļuva par sauli vai mākoni pār visu īru literatūru - gan īru renesanses pirmajā paaudzē, gan ilgi pēc tam. Pat ja papildus šiem nopelniem “Šannai” nebija citu, ir jāuzklausa viņas balss.

(Alans Titleijs, rakstnieks, tulks, literatūras kritiķis)

Pjadara O'Leri “Shannah” romāna dzimšanas datums ir īru valoda, un tā ir lasīta [līdz šai dienai]. Agrāk vai vēlāk visi, kas runā īru valodā vai ir ieinteresēti Īrijā, lasa “Šennu”.

Irish Time

https://fantlab.ru/work1281301

Recenzija.

https://www.livelib.ru/review/1361488-shenna-pyadar-oleri?fbclid=IwAR0ratfiCbWOG16x7z7Dr-gSIxzGnb7Bggelqi429CHMiTfbi0xU9S1PZ_Y