Par Ziemassvētku vecīša briežiem

Ziemassvētku stāstu kalendārā šodien ierakstīti Ziemassvētku brieži. Viņi ir apbrīnoti un aprunāti visā pasaulē. Piemēram, kā lai izskaidro viņu ragu rotu decembrī. Zināms, ka Ziemeļbriežu tēviņiem ragi nokrīt decembrī, bet Ziemassvētku vecīša brieži nav bez ragiem. Te varētu būt divi izskaidrojumi. Viens variants, ka Ziemassvētku vecītis ir sievišķīgā kompānijā, jo Ziemeļbriežu mātītēm ragi krīt vasarā…. Vai otrs variants - Ziemassvētku brieži nenoveco. Izrādās, ka briežu jaunuļi ragus met pavasarī. Tā brieži izdara savus Ziemassvētku darbus, bet pavasarī nomet ragus un kārtīgi atpūšas.

Atpūta viņiem ir ļoti nepieciešama, jo ko gan Ziemassvētku vecītis šodien bez viņiem iesāktu! Sendienās viss notika lēnāk un Vecītis esot braucis ar kuģi, arī zirgu pajūgā, par kājām pat apstaigājis mājas, lai dāvanas tiktu pie tiem, kam tās visvairāk vajadzīgas.

Mūsdienās viss notiek straujāk un arī dāvanu gaidītāju ir vairāk. Pēc aptuveniem aprēķiniem, Ziemassvētku vecītim diennakts laikā jāveic 500 – 700 miljoni kilometru. Diennakts laikā tāpēc, ka dāvanu saņēmēji dzīvo dažādās laika joslās, kā arī ir atšķirīgas paražas – vieni dāvanas gaida Ziemassvētku vakarā, citi Ziemassvētku rītā.  Lai nu kā, lai veiktu tādus attālumus, tik ātra transportlīdzekļa nav nevienam visā pasaulē,…. ja nu vienīgi Ziemassvētku vecītim. Viņa brieži esot ātrāki par zibeni. Tur arī izskaidrojums, kāpēc šo noslēpumaino pajūgu mēs neredzam – viņi pārbrāžas pār mūsu galvām tādā ātrumā, ka to pat nemanām.

Par Ziemassvētku briežiem pasaule sāka runāt 19. gadsimtā un popularitāti tie ieguva pēc Klemanta Klarka Moora dzejoļa „Nakts pirms ziemasvētkiem”. Šajā dzejolī Moors nosauc visus Ziemeļbriežus vārdos. Ak nē! – ne visus! Sākotnēji bija 8 brieži: Dašers, Dansers, Pransers, Viksens, Komēta (Komēts), Kupids, Donners un Blidzens. Šodien populārākais Ziemeļbriedis pasaulē ir Rūdolfs, bet viņš Ziemassvētku vecīša komandai pievienojās pēc, gandrīz gadsimta. Rūdolfs jau kopš dzimšanas bija īpašs, jo viņam bija sarkans un kvēlojošs deguns. Citi brieži viņu apsmēja un atstūma. Reiz Ziemassvētkos bija bieza, necaurredzama migla un Rūdolfa deguns izglāba visu dāvanu dalīšanas pasākumu.

http://lr2.lsm.lv/lv/raksts/ziemassvetku-stastu-kalendars/ziemassvetku-briezi.a78183/

Jāsaka, ka briežu vārdus mēdz arī latviskot. Te ir vēl viens raksts par šiem leģendārajiem briežiem.

https://www.delfi.lv/news/svetku-laiks/jaunumi-un-pasakumi/ziemelbriedis-rudolfs-visdrizak-ir-matite-ko-vel-mes-nezinam-par-vecisa-labako-draugu.d?id=46851719

Kā radās teika par Ziemassvētku vecīti? Nejaukt ar krievu Sala Tēti un citu tautu līdzīgiem tēliem, kuriem ir pavisam cita izcelsme.

http://epadomi.lv/interesanti_neparasti/gudrinieks/24122013-ka_radas_ziemassvetku_vecitis

Atgādinājums par to, kā radās pasaka par Rudolfu.

https://www.lffb.lv/raksti/lasit-talak/news/ziemelbriedis-rudolfs-legendas-sakums/?tx_news_pi1%5Bcontroller%5D=News&tx_news_pi1%5Baction%5D=detail&cHash=ba586133fff67ab1cb12e1804e144ec3

Ir arī daudz jaunāks stāsts par Ziemassvētku Vecīša briežiem. Te parādās 9. briedis - mazais Niko.

Jaunais ziemeļbriedēns Niko slepenībā vēlas, lai viņa mamma un tētis – varonis no pasaulslavenās Santa Klausa lidojošās komandas – atkal būtu kopā. Tad viņi kļūtu par īstu ģimeni, kādi pagaidām nekad nav bijuši. 

Kādudien mamma Niko paziņo brīnumainu vēsti: viņa esot kādu satikusi – parastu ziemeļbriedi vārdā Lenijs, un Lenijs ar savu mazo dēlēnu Džoniju drīz viņus apciemošot.

Niko dzīvē briest pārmaiņas – tagad viņam nāksies pieskatīt jauno pusbrāli. Viss nav izvērties gluži tā, kā viņš bija cerējis…

http://bestfilm.eu/filmas/nikol

Filmai ir arī turpinājums "Niko 2". Te to var krievu tulkojumā redzēt.

https://megogo.net/ru/view/1325151-niko-2.html

Par ziemeļbriežiem – zinātniski.

https://lv.wikipedia.org/wiki/Zieme%C4%BCbriedis

Senākie Santa Klausa zīmējumi. 19. gs.

http://www.sonofthesouth.net/Original_Santa_Claus.htm

Ziemassvētku vecīša tēla rašanās.

https://www.diena.lv/raksts/pasaule/cits/ka-tika-radits-ziemassvetku-vecisa-tels-14124040

Vēl detalizētāks raksts.

https://www.tvnet.lv/6484594/saulgriezu-davanas-globala-sasilsana-un-ziemassvetku-vecisa-smaile-kirgizija

Ziemupes vecītis.

https://www.irliepaja.lv/lv/raksti/liepajnieki/no-11decembra-ziemupe-gaida-ziemassvetku-vecitis-un-ruki/

Cits latviešu Ziemassvētku vecītis.

http://amata.lv/2016/11/22/ziemassvetku-vecitis-un-draugi-ciemos-pie-jums/

Interesanti fakti par Ziemassvētkiem.

http://www.activ.lv/interesanti-svetku-fakti-par-ziemassvetkiem/

Par Santa Klausa briežiem un „papildus briežiem” citās literārās pasakās un filmās.

https://en.wikipedia.org/wiki/Santa_Claus%27s_reindeer