«My Little Pony» — Draudzība ir brīnums

"Mans mazais ponijs" ir mēdiju franšīze, kas pieder kompānijai Hasbro. Tā balstās uz rotaļlietu sēriju mazām meitenēm, tā dienasgaismu ieraudzīja 1980. gados. Oriģinālā (pati pirmā) rotaļlietu sērija bija ļoti populāra 1980. gados, bet no 1984. līdz 87. gadam rotaļlietām parādījās animācijas seriāls, kas tā arī tika nosaukts "Mans mazais ponijs".

Kārtējā (trešā) franšīzes reinkarnācija ar jaunu dizainu notika 2003. gadā. Jaunā versija bija domāta jaunākai auditorijai, nekā iepriekšējās - meitenēm no 3 līdz 6 gadiem (agrāk bija līdz 9 gadiem). Vecākām meitenēm 2005. gadā tika atjaunota, arī jaunā dizainā, sērija «Littlest Pet Shop».

Rotaļlieta bija plastikāta zirdziņi ar garām krēpēm, ko varēja ķemmēt. Hasbro mazu meiteņu rotaļlietu apakšuzņēmuma vadītāja Šerona Džona izteicās, ka ideja atkal izlaist tirgū šo sēriju 2003. gadā radās tāpēc, ka redzami trūka mīļu un vienkāršu rotaļlietu, tajā pašā laikā Bārbiju un Bratz tipa lelles kļuva arvien mazāk un mazāk bērnišķīgas, izsaucot vecāku neapmierinātību, kuriem gribējās, lai bērni paliktu bērni. Turklāt kompānija gribēja uzspēlēt uz māmiņu nostalģiju, atceroties savu bērnību. Tagad arī māmiņas varēja spēlēties kopā ar savām meitām, pastāstot, ka viņām ir bijušas tādas pat lelles-poniji, kad viņas bija maziņas. Kompānijas vecākā menedžere Alpana Virani teica: "Leļļu tirgus mazām meitenēm arvien vairāk un vairāk fokusējas uz modi, galamūru un spīguļiem, mēs ar šo jaunāko sēriju vēlējamies mēģināt meitenes atgriezt nevainībā".

2010. gada jūnijā atkal parādījās jauna rotaļlietu sērija, kas kolekcionāru aprindās parasti tiek saukta par "ceturto paaudzi". Šajā jaunajā versijā ir tie paši seši personāži, kā tā paša gada rudenī uz ekrāniem iznākušajā, jaunajā animācijas seriālā "Draudzība ir brīnums" (angļ. My Little Pony: Friendship Is Magic).

Jaunā seriāla radītāja bija Lorena Fausta, kura pacentās, lai seriāls patiešām sanāktu reālistisks. Viņa sākumā skeptiski uztvēra domu - radīt animācijas seriālu meitenēm, tāpēc ka pēc viņas domām, meitenes parasti esot "trulas" un garlaicīgas. Kā viņa pati skaidroja, viņai pašai bērnībā, pat septiņu gadu becumā, skatīties meiteņu multseriālus nebija interesanti, vēl vairāk, tiem bija kaut kāda nepatīkama pēcgarša. Personāži tur bija ideāli, ļoti pieklājīgi, bezgalīgi sēdēja un dzēra tēju, un ķiķināja ne par lietu. Pat ļaundarus meitenes pieveica ar to, ka dalījās ar viņiem, vai raudāja, pēc tam ļaunie pēkšņi kļuva labi un mīļi. Viņa pati  ar saviem ponijiem un lellēm spēlējās pavisam savādāk, sūtot tās episkos piedzīvojumos, lai glābtu pasauli.

Visi notikumi seriālā "Draudzība ir brīnums" norisinās izdomātā zemē - Ekvestrijā (no latīņu equus - zirgs), ko apdzīvo poniji. Bez viņiem ir arī citi saprātīgi nagaiņi: govis, zebras, bifeļi; un fantastiskas radības; pūķi, grifi, mantikoras uc.; kā arī parasti dzīvnieki: vāveres, zaķi, lāči, pūces, suņi un kaķi, utt.

Šajā pasaulē nekas nenotiek tāpat vien: par saules un mēness ceļu debesīs atbild Ekvestrijas valdnieces-māsas - princese Selestija (Rītausma) un princese Mēness. Pegasi rūpējas par laika apstākļiem: viņu pilsētas fabrikā tiek ražoti parasti un lietus mākoņi, varavīksnes un sniegs. Viņi arī lielos ciematos kontrolē debesis, ja nepieciešams, izmainot to. Gadalaiki tiek mainīti ar maģiju vai kolektīvu darbu, atkarībā no ciemata tradīcijām vai maga esamības. Vienīgā vieta, kur viss aug un mainās pats no sevis ir Mūžzaļais mežs (Everfree forest), kas poniju vidū tāpēc tiek uzskatīts par baigu vietu.

Visus Ekvestrijas iedzīvotājus var iedalīt vairākās pasugās:

- zemes poniji ir parasti poniji. Viņi ir ļoti darbu mīloši un daudz tuvāk dabai kā citi. Pārsvarā nodarbojas ar lauksaimniecību;

- pegazi - poniji, kuriem ir spārni. Māk lidot un staigāt pa mākoņiem. Viņu uzdevums - vadīt laika apstākļus;

- vienradži - poniji ar maģisku ragu, kas ļauj burties, No dzimšanas piemīt telekinēze, taču var iemācīties arī citus maģijas veidus. Visbiežāk strādā profesijās, kas prasa lielu rūpību;

- alikorni - vienīgie savā veidā: viņiem ir gan spārni, gan rags. Piemīt visu citu poniju veidu īpašības, kā arī unikālas, mistiskas spējas. Dotā brīdī ir zināmi pieci šīs sugas pārstāvji (pašā sākumā bija tikai divi): princese Rītausma, princese Mēness, princese Kadensa, princese Zvaigznīte un Flarija Hārta.

Pēc Faustas vārdiem, visiem poniju veidiem piemīt maģija, vienkārši citi to māk labāk kontrolēt. Tieši ar maģijas palīdzību zemes poniji sazinās ar dabu, bet pegazi staigā pa mākoņiem.

kad poniji pieaugs, viņi iegūst "atšķirības zīmes" (angļu cutie mark) — zīmes parādās uz gūžām, tās nozīmē īpašu talantu vai dzīves mērķi.

Galvenās sešas varones-poniji ir:

Twilight Sparkle (latviskā tulkojumā Zvaigznīte), galvenā varone - ponijs-vienradzis, viņai ir mājas mīlulis - mazs pūķītis Spaiks (Spike), ar draudzenēm dzīvo Ponijvilā;

Applejack (Ābolīte) - uzticama, strādīga, ābolu fermas īpašniece;

Rainbow Dash (Varavīksne) - draiskulīga pegazu meitene, kura kontrolē laika apstākļus Ponijvilā;

Rarity (Lentīte) - apburoša modes dāma ar dizaineres talantu, vienradze;

Fluttershy (Melodija) - kautrīga ponijmeitene-pegazs, ļoti mīl dzīvniekus;

Pinkie Pie jeb Pinkamina Diane "Pinkie" Pie (Rozīte) - hiperaktīva ponijmeitene, kas ļoti mīl sarīkot ballītes.

Princess Celestia (Princese Rītausma) nepieder pie galvenajām varonēm, taču ir minētās pasaules valdniece.

Ponijmeiteņu popularitāte aug un 2017. gadā seriāls tiek arī pie pilnmetrāžas animācijas filmas "My Little Pony: The Movie". Ir arī spinofa franšīze no 4 filmām: "My Little Pony: Equestria Girls" (2013. - 2016.). Uz skatuves uzved pat mūziklu.

Drīz seriāla radītāji sāka manīt negaidītu fenomenu - multseriālam mazām meitenēm parādās daudz fanātisku pielūdzēju - pieaugušo. Multseriāla fani sevi sauc par "bronijiem", pašlaik šī parādība jau ir kļuvusi par īstu subkultūru. Vārds ir saliktenis no vārdiem „bro” – apzīmē jaunu puišu subkultūru (ar ponijiem nav nekādas sakara, atšķiras ar sportiska apģērba valkāšanu – treniņbikses utt.), un „-ny” – vārda „pony” otrā zilbe. Daudzskaitlī – „bronies”.

Seriāls ieguva pozitīvas atsauksmes no televīzijas kritiķiem un vecākiem, bet 2010. gada beigās, 2011. gada sākumā ieguva negaidītu auditoriju - interneta lietotāju - jauniešu un vecāku vīriešu vidū - pārsvarā no 14 līdz 35 gadiem. Personāži, stāsti, animācijas stils un seriāls kopumā izplatījās internetā kā mēms.

Sākumā varēja likties smieklīgi, ka vecāki vīrieši sajūsminās par šovu mazām meitenēm, taču fendoms patiešām dziļi iegrima seriālu ideju pasaulē. Šī parādība izrādījās daļa no tendences «New Sincerity». Tehnoloģiski zinošākie fendoma biedri radīja daudzus darbus par poniju tēmu: stāstus, mūziku, gleznas un video, kas balstās uz seriāla idejām, kā arī tīmekļa lapas un konventus. Fendoma biedri piedalās labdarības pasākumos, ko rīko gan oficiālie seriāla radītāji, gan veido paši savus pasākumus. Ar to fanu pulks tikai auga.

Fanu konventos sāka piedalīties arī seriāla producenti, aktieri, kas ierunāja lomas, broniju fendoms tika monēts oficiālās reklāmās, papildus uzmanība seriālā tika pievērsta otrā plāna vaorņiem, kas bija kļuvuši populāri fanu vidū, piemēram, Derpija Huvza, Vinils Skrečs. Var teikt, ka arī fanu nopelns ir tas, ka seriāls "Draudzība ir brīnums" ieguva pašu augstāko reitingu vēsturē telekanālā The Hub.

Derpija (angļu GDerpy), pazīstama arī kā Mafinsa (Muffins) jeb Ditzi Du (Ditzy Doo) ir pelēks ponijs-pegazs, kas ieguva vārdu Derpija Huvza (Derpy Hooves), ko izdomāja fani viņas šķielēšanas dēļ.

Vinils Skrečs jeb DJ Pon-3 (Vinyl Scratch) ir vienkāršs fona vienradzis.

Iespējams, ka visi multseriāla tēli ir savākti šajā fanupēdijā?

http://mlp.wikia.com/wiki/Characters

Materiāli no interneta plašumiem un Vikipēdijas.