Mia un es. Mia and Me

"Mia un es" ir itāļu/vācu/kanādiešu aktieru un animācijas TV seriāls, ko radījis Gerhars Hāns. Nosaukumā minēta Mia viena pati, sekojot epizožu sākumdziesmas vārdiem: "Tur (uz Zemes) Es esmu Mia, te (Sentopijā) es esmu es". Seriālā pašlaik ir trīs sezonas: pirmā sākta rādīt 2011. gadā, otrā - 2015. gadā, bet trešā - 2017. gadā. Iespējams, ka tiks veidota arī ceturtā.

Stāsts sākas, kad 12 gadus veca meitene Mia Markoni sāk mācīties prestižā skolā, Florencē, Itālijā kā apmaiņas studente. Viņas vecāki nesen ir gājuši bojā negadījumā. Viņas tēvs ir bijis pazīstams spēļu taisītājs. Mias tante iedod meitenei tēva taisītu spēli, ko viņš pabeidzis īsi pirms nāves. Spēle ir lielas grāmatas formā, to sauc "Sentopijas leģenda" (grāmatu tēvs lasīja viņai priekšā, kad meitene bija jaunāka). Tā ir pilna ar mistiskām rūnām, kas vēlāk dod Miai paroles (tās ir jālasa spoguļattēlā), tās arī ļauj meitenei pārcelties maģiskajā Sentopijas pasaulē. Maģiskā pasaule ir pilna ar spārnotiem elfiem (feiri), pāniem (divkājainām būtnēm, kas atgādina kazas), vienradžiem un pūķiem (kas nespļauj uguni). Te dzīvo arī citi, dīvaini radījumi, daži - pat ļoti bīstami. Piemēram, pats dīvainākais radījums ir Politeuss - čūska ar cilvēciskāku izskatu virs jostas vietas, bet matiem kā Gorgonai. Viņš ir tirgotājs, visu dara tikai par naudu, lai gan grūti iedomāties, ko šajā pasaulē var darīt ar to. Tomēr gadās, ka viņš elfiem izdara arī kādus, labus pakalpojumus, piemēram, glābjot no tumšo elfu - mankuļu uzbrukuma.

Esot Sentopijā, Mia ir skaista, spārnota, feiri-līdzīga elfu meitene. Mia ir ļoti īpaša, jo viņa var sarunāties ar vienradžiem. Nevienam citam Sentopijā nav šādu īpašību. Lidot gan viņai sākumā nepadodas. Viņa satiek vienradzi vārdā Līrija un vēlāk tās spārnoto dēlu Ončo (Onchao). Tāpēc lido ar to. Viņa sadraudzējas elfu karotāju meiteni Juko (Yuko), viņai Mia patīk, taču viņa ir greizsirdīga par to, ka Mia attiecības ar princi Mo arī ir pavisam draudzīgas. Princis ir troņmantinieks karalim Reinoram (Raynor), kurš valda pār elfiem kopā ar karalieni Mailu (Mayla), vēl Mias draugs ir pāns Padls (Phuddle), kurš dzīvo pie elfiem, jo savējie viņu ir padzinuši – raksturu nesaderības dēļ. Pirmajā sezonā ar maģiskās grāmatas pareģojumu palīdzību varoņi meklē un atrod tramptusa gabalus, tā ir maģiska taure, ko iztaisījis Padls. To ir nolaupījusi karaliene Panteja un salauzusi divpadsmit gabalos, tāpēc ka tā ir vienīgā lieta, pret ko ir bezspēcīgi ļaunie spēki. Vēl cīņā palīdz elfu ūdenspistoles, kas var neitralizēt tumsas spēkus: mankuļus un citus. Tie ūdenī saraujas mazāki par rūķīšiem, taču – tikai uz laiku.

Gaišajiem elfiem pretī stājas sātaniskā karaliene Panteja (Panthea), ģenerāle Gargona un viņas mankuļu armija, kas lido ar pūķiem un šauj neindīgas čūskas, kas aptinas ap varoņu kājām un rokām, tā sagūstot tos. Tas viss tiek darīts, lai sagūstītu vienradžus, jo Pantejai ir vajadzīgi vienradžu ragi: ar to palīdzību viņa vēlas apturēt savu novecošanu un palikšanu neglītākai. Tāpēc tās seju vienmēr sedz maska. Vienradžu ragi palīdz uzturēt Sentopijas salu ziedošu un skaistu. Ja kāds vienradzis tiek nolaupīts un pazaudē ragu, tad liela daļa no salas iet bojā, pārvēršoties tuksnesī. „Zelta vienradzis” Ončo ir vienīgais spārnotais vienradzis. Viņš spēj padarīt tuksnešus atkal ziedošus. Pārējie vienradži arī to var, taču ne tik viegli. Vēlāk viņš var arī atjaunot ragus vienradžiem, kam Panteja ir tos nolaupījusi. Tāpēc ļauno spēku mērķis ir tieši Ončo. Vienradžiem ir četri spēka veidi – elementi, pēc tā viņi dalās: zeme, gaiss, uguns un ūdens. Viņi dzīvo atsevišķos baros, taču izšķirošai kaujai spēj apvienoties.

Vēlāk elfi sadraudzējas pūķa bērnu (Baby Blue), kas ātri pieaug un vēlā vairākas reizes elfiem palīdz, kaut gan pūķi parasti ir mankuļu kalpi. Kaut arī Mia pavada Sentopijā daudzas stundas, uz Zemes pa šo laiku paiet tikai dažas minūtes. Tomēr viņas draugi skolā pamana, ka meitene reizēm cenšas kaut kur pazust. Liekas - dīvaini, ka viņa visur nēsā līdz lielo brīnumu grāmatu. Mia draugs Vincents beigās arī uzzina par Sentopiju, arī Mia skolas naidniece Violeta neliek Mia mieru, tikai viņas līdzskrējēja Paula atsakās kaitēt Mia un kļūst par viņas draudzeni, pievienojoties Mia, arī beidzot uzzinot par Sentopiju.

Ļaunie spēki tiek pieveikti (tramptuss tos pārvērš ziedos), tikai Gargonai izdodas aizbēgt. Mia atgriežas cilvēku pasaulē, lai skolas beigas pavadītu ar draugiem. Pēc Panda TV mājaslapā rakstītā, Sentopijas izskats ir ņemts no 19. gadsimta beigu – 20. sākuma mākslinieka Gustava Klimta darbiem. Īpaši tas attiecas uz karaļa, karalienes un Mo tērpiem. Gargonas izskats ir ietekmējies no Vīnes Universitātes griestu gleznojuma Hygieia.

Otrajā sezonā Mia pavada savas vasaras brīvdienas vectēva Renco fermā. Te viņa satiek puisi Mario, kurš arī vēlāk uzzina par viņas spējām ceļot uz Sentopiju. Šajā sezonā Sentopijā uzrodas jauns ienaidnieks Riksels (Rixel), kurš cenšas noķert Ončo. Viņam palīdz nejauks, staipīgs mērkaķis. Parasti Riksels jāj uz miegaina, nelidojoša, dinozauram līdzīga pūķa. Sākumā viņam pieder dīvainu zvēru cirks, izrādās, ka zvērus viņš ir tikai nohipnotizējis, lai sniegtu izrādes elfiem un iegūtu viņu uzticību.

Mias naidniece Violeta – augstprātīgā meitene, aristokrāte no pirmās sezonas, arī te cenšas Miu un Mario, kas kalpo viņas ģimenei, pazemot. Kādā reizē viņa atrod šķembu no Mias aproces, ar kuras palīdzību viņa ceļo uz Sentopiju. Tā nu gadās, ka Miai dodoties uz Sentopiju, Violeta tiek paķerta līdz kā elfs Varia. Violeta viltīgi pievienojas galvenajiem varoņiem, bet īstenībā sadarbojas ar Rikselu. Tomēr savā dvēselē viņa nav nemaz tik ļauna, tikai par daudz pakļaujas savas augstprātīgās mātes, grāfienes Di Nolas ietekmei. Violetas tēvs Viktorio savukārt ir laipns cilvēks. Grāfiene grib padzīt Mia vectēvu no fermas viņa parādu dēļ. Mia saprot, ka vienīgā iespēja glābt fermu, ir piedalīties jāšanas sacīkstēs un uzvarēt. Situāciju sarežģītu padara tas, ka galvenā pretendente uz uzvaru ir tieši Violeta.

https://en.wikipedia.org/wiki/Mia_and_Me

Mia lomu seriālā tēli divas aktrises.

 Pirmajās divās sezonās tā ir jauna itāļu-amerikāņu izcelsmes aktrise Rozabela Laurenti Sellera (Rosabell Laurenti Sellers, dzimusi 1996. gada 27. martā, Santa Monikā, Kalifornijā). No 2011. līdz 2015. gadam viņa tēloja galveno lomu bērnu seriālā „Mia un es”, bet no 2015. līdz 2017. gadam piedalījās slavenajā seriālā „Troņu spēles” tēloja Tyene Sand.

 Trešajā sezonā Mia tēloja itāļu aktrise Margot Nuccetelli (dzimusi 1999. gada 24. martā), kura sāka to darīt 2017. gadā.

Trešajā sezonā Mia Sentopijā atrod jaunus draudus elfu valstij. Tas ir Dax un Vaboļvīrs (Bug man), viņus neiespaido tramptuss. Taču Vaboļvīrs ir pārāk pašpārliecināts un patmīlīgs. Tas viņu nepārtraukti iegāž. Kaut arī tramptuss tiek iznīcināts, cīņa tikai turpinās. Arī uz Zemes Mia atrod jaunu draudzeni, aklo meiteni Sāru, kura nav pārliecināta, ka atgūs redzi. Miai izdodas Sāru paņemt līdzi uz Sentopiju, kur viņa redz un ir laimīga.

 „Mia un es” – lapa latviešu valodā.

http://www.mia-and-me.com/lv/