Maikls Kraitons. Juras perioda parks un citas briesmas

Džons Maikls Kraitons (dzimis 1942. gada 23. oktobris, Čikāga, ASV – miris 2008. gada 4. novembris, Losandželosa, ASV) – amerikāņu rakstnieks-fantasts, scenārists un kinorežisors, producents, plaši pazīstams ar saviem darbiem zinātniskās fantastikas, medicīnas fantastikas un trillera žanros. Viņa grāmatas ir pārdotas visā pasaulē, tirāžā ir vairāk nekā 150 miljoni eksemplāru, daudzas ir pāradresētas filmās. 1994. gadā viņš bija vienīgais, kura darbi vienlaikus bija numur-viens televīzijā (“Ātrā palīdzība”), kino (“Jurassic Park”) un izdevējdarbības nozarē (“Exposure”).

Viņa literārie darbi parasti ir spriedzes un tehnotrillera žanru apvienojums, aprakstot katastrofas - cilvēku kļūdu rezultāts, strādājot ar jaunākajām tehnoloģijām, īpaši biotehnoloģijām. Medicīnā vai zinātnē notiek daudzu grāmatu darbība, kas atspoguļo paša autora pagātni.

Cita starpā, viņa ir šādu grāmatu autors: “Andromeda celms”, “Kongo”, “Sfēra”, “Rising Sun”, “Zudusī pasaule”, “Spārni”, “Laika bultiņa”, “Roy”, “Next” ( pēdējā grāmata, kas izdota pirms viņa nāves), “Pirate Latitudes”.

Biogrāfija

Jaunākie gadi

Dzimis 1942. gada 23. oktobrī Čikāgā (Ilinoisā), bet uzauga netālu no Ņujorkas, Roslinā (Longailendā). Kraitona tēvs strādāja žurnālā, viņa māte ir mājsaimniece, ģimenē bija vēl trīs bērni (divas māsas un jaunāks brālis).

Viņš mācījās Roslinas vidusskolā, kur, pateicoties savam augumam, veiksmīgi spēlēja basketbola komandā. Es vienmēr plānoju kļūt par rakstnieku, tāpēc kopš 1960. gada viņš studē prestižajā Hārvarda universitātē Kembridžā (Masačūsetsā) Filoloģijas fakultātē. Tomēr viņa stilu pastāvīgi kritizēja profesori, un viņa atzīmes parasti bija zemas. Reiz kā savu darbu viņš iesniedza vienu no Džordža Orvela esejām. Profesors par šo "darbu" Kričtonam piešķīra trīs ar plusu, un pēc tam topošais rakstnieks saprata, ka Hārvardas mēri nav paredzēti viņam.

1964. gadā pēc universitātes beigšanas ar vidējo atzīmi viņš nolēma mainīt savu interešu jomu un studēt antropoloģiju Kembridžā (Lielbritānija). Šajā jomā panākumi pārsniedza visas cerības; par akadēmisko izcilību 1965. gadā viņam tika piešķirts viena gada ceļojums uz Eiropu un Āfrikas ziemeļiem. Atgriežoties ASV, Kraitons atkal maina interešu jomu. Šoreiz viņš plāno kļūt par ārstu, 1969. gadā viņš aizstāvēja disertāciju medicīnā Hārvardas Medicīnas skolā, neilgu laiku strādāja Jona Salka bioloģisko pētījumu institūtā Lahallā (Kalifornijā), bet nesaņēma privātu praksi, tāpēc pat studējot medicīnas skolā sāk rakstīt.

Pēc paša autora vārdiem, tajā laikā (1977. gadā) viņa augums bija apmēram 2 metri 6 centimetri, tāpēc viņa pseidonīmi bija Džons Lange (angļu: John Lange) un Džefrijs Hadsons. Lange - vācu uzvārds, kas nozīmē "garš", sers Džefrijs Hadsons (Jeffrey Hudson) - punduris, kas pazīstams 17. gadsimtā. Grāmatā „Ceļojumi” Kraitons atsauc atmiņā dzirdētu divu nepazīstamu ārstu sarunu, kuri apsprieda romānā “Andromedas celms” pieļautās kļūdas, kamēr viņš medicīnas skolā palika anonīms. Viņš bija līdzautors grāmatai «Dealing» ar savu jaunāko brāli Douglasu, un grāmata tika izdota ar parasto pseidonīmu Michael Douglas, un grāmatas aizmugurē viņu māte nofotografēja Maiklu un Douglasu ļoti jaunā vecumā.

Literatūra

Maikls Kraitons savu pirmo darbu – ceļokuma piezīmes - pārdeva New York Times 14 gadu vecumā. Filoloģijas fakultātē viņš mēģināja rakstīt nopietnāk, un 60. gadu vidū, lai apmaksātu studijas, viņš sāka rakstīt policijas romānus, kas publicēti ar pseidonīmiem Džefrijs Hudsons un Džons Lange. Viens no šiem romāniem ar nosaukumu “Ja nepieciešams” 1968. gadā ieguva prestižo Edgara detektīvu rakstnieka balvu. Un otra grāmata kļūst par Kraitona pirmo zinātniskās fantastikas grāmatu: es domāju romānu "Selektīvais rīks" (1968), kas ir klasisks fantstikas detektīva stāsts. Panākumus Kraitona, atnesa pirmā grāmata, kas parakstīta ar viņa vārdu - fantastiskais romāns “Andromēdas celms” (1969), kas divus gadus vēlāk tika pārtapis filmā.

Kino

70. gadu sākumā viņš pārslēdzas uz scenārista un pēc tam režisora ​​karjeru, un viņa piektā filma ar nosaukumu “Mežonīgo Rietumu pasaule” guva zināmus panākumus. Šajā filmā nākotnes cilvēki pavada savas brīvdienas gigantiskā parkā, līdzīgā Disnejlendai, kur tiek reproducēti visi iepriekšējie laikmeti, bet cilvēku vietā roboti neatšķiras no viņiem. Cilvēkiem atļaut viņus nogalināt. Un tad viens no kovboju robotiem (Yul Brynner) sabojājas un sāk cilvēku medības. Robota un cilvēka konfrontācija ir filmas galvenais sižets. Turklāt šajā lentē Krištonis bija viens no pirmajiem, kurš speciālajiem efektiem izmantoja attēlu digitalizāciju. Vēl viens veiksmīgs režisora ​​darbs bija trilleris “Koma”, kuru Kraitons uzņēma pēc viņa drauga Robina Kuka romāna, kura pamatā ir viņa paša scenārijs.

Bet Kreitons pasaules slavu ieguva 1993. gadā, kad ekrānos parādījās grāvējs, kas balstīts uz tāda paša nosaukuma romānu “Jurassic Park”. Šī filmas adaptācija veicināja lasītāja interesi par rakstnieka vecajiem darbiem, un „Parks” 1993. gadā ASV gandrīz gadu bija bestselleru sarakstā, tā kopējais tirāža ASV tuvojās 7 miljoniem eksemplāru. Tajā pašā gadā Kraitons tika atzīta par populārāko rakstnieku Amerikas Savienotajās Valstīs. Līdz 1998. gada sākumam viņš bija ceturtais izklaides industrijas bagātāko personu sarakstā (102 miljoni USD). Līdz šim viņa grāmatu tirāža visā pasaulē pārsniedz 100 miljonus eksemplāru. „Juras laikmeta parka” panākumi ir tik lieli, ka autors saraksta romāna turpinājumu, ko līdz šim nekad nav darījis.

Turklāt saskaņā ar Maikla Krištona scenāriju tika filmēts viens no veiksmīgākajiem amerikāņu televīzijas seriāliem „Ātrā palīdzība”, kas saņēma 14 Emmy balvas, kas ir augstākā balva televīzijā. Kraitons bija programmatūras kompānijas FilmTrack vadītājs, un 1990. gadu beigās viņš kļuva par datorspēļu uzņēmuma Timeline Studios dibinātāju, kura pamatā bija viņa paša romāni. Pats rakstnieks atzina, ka gandrīz divas desmitgades viņš fanātiski mīlējis šāda veida izklaidi, un tas viņa darbu varēja tikai ietekmēt.

Personīgā dzīve

Viņš dzīvoja Santa Monikā (Kalifornijā). Bija precējies trīs reizes: Džoana Redama, Keitija Sentdžonsa un Anne-Marija Martina. Meita Teilore piedzima 1988. gadā.

Viņš darbojās kā eksperts datoru jomā un vienas no pirmajām populārzinātniskajām grāmatām par informācijas tehnoloģijām “Elektroniskā dzīve: kā domā datori” (1983) autors, viņš bija arī datorspēļu “Amazon” (Amazon, 1984) un “Time Arrow Timeline” izstrādātājs. (2000).

Viņš kolekcionēja modernās mākslas darbus, uzrakstīja nopietnu monogrāfiju, kas bija veltīta vadošajam pop mākslas pārstāvim Jasperam Džounsam. Kraitons 1988. gadā publicēja savu autobiogrāfisko romānu “Ceļojumi”, kurā autors aprakstīja savus ceļojumus pa pasauli: Bangkoku, Malaiziju, Pakistānu, Kilimandžaro, Jamaiku, Jaungvineju. Turklāt viņš pastāvīgi publicēja rakstus par zinātni dažādos žurnālos un almanahos.

Kraitons eksperimentēja ekstrasensorā uztverē, piedalījās seansos, novēroja cilvēku auras, mēģināja saliekt metāla karotes un pat vadīja eksorcisma sesijas.

2000. gadā viņa vārdā tika nosaukta jauna ankilozaru “Bienosaurus crichtoni” suga, ko atklājuši paleontologi, bet trīs gadus vēlāk - 2003. gadā - bruņu dinozaurs “Crichtonsaurus bohlini”.

Maikls Krištons nomira Losandželosā 2008. gada 4. novembrī 67. dzīves gadā no limfomas .

https://ru.wikipedia.org/wiki/%D0%9A%D1%80%D0%B0%D0%B9%D1%82%D0%BE%D0%BD,_%D0%9C%D0%B0%D0%B9%D0%BA%D0%BB

Mājaslapa.

http://www.michaelcrichton.com/

Viņa romāni ir iznākuši ar latviešu valodā.

Džons Maikls Kraitons (angļu: John Michael Crichton, dzimis 1942. gada 23. oktobrī, miris 2008. gada 4. novembrī) bija amerikāņu rakstnieks, filmu producents, scenārists un kinorežisors. Labāk zināms kā zinātniskās fantastikas un trilleru filmu un grāmatu autors. Viņa grāmatas ir pārdotas vairāk kā 200 miljonos eksemplāru visā pasaulē un pēc daudzu no to motīviem uzņemtas filmas.

Latviešu valodā izdoti šādi Maikla Kraitona darbi:

"Andromēdas celms" (tulkojis A. Lauzis, "Zinātne", 1973, sērijā "Fantastikas pasaulē")

"Kongo" ("Juventa", 1997)

"Laika robeža" ("Kontinents", 2003)

"Spiets" ("Kontinents", 2006)

https://lv.wikipedia.org/wiki/Maikls_Kraitons

Jāsaka, ka savā laikā mani mulsināja tas, ka krievu avotos viņš tika dēvēts par Miklu Kričtonu, tāpēc kādu laiku iedomājos, ka ir runa par diviem cilvēkiem. "Kričtona" filmas varēja redzēt videosalonos. Laikam tagadējā jaunatne pat nezina, kas tie tādi.

Andromēdas celms.

Militārais satelīts "Smeltnis" pēc sadursmes ar mikrometeorītu noiet no orbītas un nokrīt nelielā pilsētiņā Pīdmontā Arizonā. Atgūt satelītu dodas militāristu komanda, taču kāds ziņkārīgs pilsētas iedzīvotājs pagūst atvērt satelītu pirms tās ierašanās. Līdz ar to brīvībā izlaužas nezināma slimība. Visi pilsētiņas iedzīvotāji iet bojā vai arī nesaprotama iemesla dēļ izdara pašnāvību, dzīvs paliek tikai kāds vecs vīrs un zīdainis. Saskaņā ar programmu "Meža ugunsgrēks", kas izstrādāta, lai novērstu ārpuszemes organismu izraisītas epidēmijas izcelšanos, militāristi sapulcē brīvprātīgu zinātnieku grupu un nogādā tos slepenā pazemes bāzē. Grupas mērķis ir noskaidrot, kas ir šis bīstamais patogēns un kā ar to cīnīties.

Grupā ietilpst divi zinātnieki — bakteriologs Džeremijs Stouns un mikrobiologs Pīters Līvits, kā arī praktizējošs ķirurgs Marks Hols. Hols grupā ticis iekļauts, pateicoties "hipotēzei par izšķirošo balsi". Saskaņā ar šo hipotēzi, kas balstīta uz statistikas datiem, neprecējušies vīrieši sarežģītā situācijā pieņem pareizo lēmumu biežāk nekā citu kategoriju pārstāvji. Markam Holam ir jāpieņem galīgais lēmums par laboratorijas likvidāciju kodolsprādzienā, ja sāktos nekontrolējama infekcijas izplatīšanās.

Pētot nāvējošo mikroorganismu, kas gūst nosaukumu "Andromedas celms", izrādās, ka tas ir kristāliskas formas ārpuszemes dzīvības pārstāvis, uzņēmīgs pret radiāciju, kuras iespaidā tā augšanas temps paātrinās, enerģijai tieši pārveidojoties matērijā. Šādas spējas tam attīstījušās uz Zemes atmosfēras robežas, kur ir spēcīgāks kosmiskais starojums. Andromedas celms ir ārkārtīgi virulents, izmēģinājuma dzīvnieki iet bojā dažu sekunžu laikā, jo mikroorganisms izsauc strauju un pilnīgu asins sarecēšanu organismā. Hols nonāk pie slēdziena, ka vīrusa vairošanās cilvēka ķermenī notiek tikai noteiktā šaurā asins pH līmenī, tādā, kas raksturīgs normālam cilvēkam. Tiem pilsētiņas iedzīvotājiem, kas palikuši dzīvi, pH līmenis ir citāds: vecais vīrs cieš no čūlas un turklāt pastāvīgi lieto alkoholu ar aspirīnu, kas palielina viņa asiņu skābuma pakāpi, savukārt zīdainis nepārtraukti raud, kas arī izmaina asins pH līmeni. Pārējie iedzīvotāji vai nu asins sarecēšanas dēļ sajukuši prātā un izdarījuši pašnāvību, vai arī miruši.

Turpmākie notikumi norisinās strauji, mutējušais mikroorganisms saēd laboratorijas izolējošās gumijas starplikas, tiek traucēts hermētiskums, un visa stacija ir pilnībā inficēta. Automātiski ieslēdzas pašiznīcināšanās kodolsprādziena laika atskaites taimeris, atslēgt to var tikai Hols. Zinātnieki saprot, ka kodolsprādziens dos ārkārtīgi daudz enerģijas mikroorganisma mutācijai un paātrinās tā vairošanos, radīsies tūkstošiem vīrusa variantu, kas katrs nogalinās savā veidā. Taču līmenis, kurā atrodas Hols, ir pilnībā izolēts no tā, kur atrodas pašiznīcināšanās taimera atslēgšanas panelis. Doktors Hols pa centrālo šahtu cenšas nokļūt laboratorijas nākamajā līmenī, kāpiena laikā vairākkārt tiekot ievainots ar no automātiskas sistēmas izšautiem ar ligamīnu (kurāres atvasinājumu) saindētiem dzeloņiem, šī sistēma paredzēta, lai novērstu izmēģinājuma dzīvnieku izbēgšanu. Holam tomēr izdodas sasniegt nākamo līmeni, un, būdams uz nāves sliekšņa, viņš atceļ iznīcinošo kodolsprādzienu. Vējš nes uz okeānu jau cilvēkiem nekaitīgas mikroorganisma mutācijas mākoni.

Tomēr romāna epilogā atklājas fakts, ka vēlāk, atgriežoties uz Zemes, atmosfērā sadedzis pilotējamais kosmosa kuģis — karstuma vairoga bojājuma dēļ. Var nojaust, ka tas noticis tādēļ, ka mutējušais "Andromedas celms" saēdis vairoga sastāvā esošo speciālo plastmasu. Padomju laika latviskajā tulkojumā šis epilogs nav iekļauts.

https://lv.wikipedia.org/wiki/Andromedas_celms

Par romānu ‘Laika robeža”.

https://www.delfi.lv/kultura/news/books/maikls-kraitons-laika-robeza.d?id=6105766