Loids Aleksanders. Praidena hronikas

Lloyd Alexander (pilns vārds - Lloyd Chudley Alexander) ir amerikāņu bērnu rakstnieks, viens no vadošajiem klasiskās bērnu fantāzijas autoriem, vislabāk pazīstams ar sēriju "Praidena hronikas" (The Chronicles of Prydain). Viens no bērnu žurnāla «Circenis» (Cricket) veidotājiem un pastāvīgajiem autoriem.

Dzimis 1924. gada 30. janvārī. Miris 2007. gada 17. maijā.

Dzimis Filadelfijā, lielāko savas dzīves daļu nodzīvojis Drekselhilas priekšpilsētā, kur viņš nomira divas nedēļas pēc sievas nāves. Viņa tēvs bija biržas mākleris, un viņu ģimene piedzīvoja lielas grūtības Lielās depresijas laikā. Pēc Aleksandra teiktā, viņa vecāki nemaz nelasīja. Viņš pats nolēma kļūt par rakstnieku 15 gadu vecumā.

Aleksandrs vidusskolu pabeidza 1940. gadā. Viņa vecākiem nebija līdzekļu koledžai, un viņi atrada viņam kurjera amatu bankā (vēlāk viņš aprakstīs savu pieredzi satīriskajā romānā “Un elle ar kredītiem” (Un Let the Credit Go) , pirmais publicētais darbs). Ietaupījis nedaudz naudas, pēc vecāku uzstājības Aleksandrs devās uz koledžu, bet pameta, nomācoties vienu semestri.

Piedzīvojumu meklējumos viņš iesaistījās armijā, bet karadarbībā nepiedalījās, vispirms atradās mācību bāzē Teksasā, pārmaiņus atrodoties artilērista, orķestra cimbalista, kapelas ērģelnieka un sanitāra amatā, pēc tam nonāca militārā izlūkošanas centrā Merilendā. Tur viņš tika sagatavots braucienam ar komandosu grupu uz Franciju, lai palīdzētu pretošanās spēkiem (“Man par lielu atvieglojumu tas nenotika”), un tā vietā viņu grupa tika nosūtīta pabeigt mācības Velsā (kas vēlāk kļuva par vairāku viņa grāmatu norises vietu). Aleksandrs devās uz Elzasu, Augšreinu, Vācijas dienvidos, un kara beigās viņš tika iecelts Parīzes pretizlūkošanas vienībā. Pēc seržanta pakāpes absolvēšanas viņš iestājās Parīzes universitātē, kur iepazinās ar Žanīnu Daniju, ar kuru apprecējās 1946. gadā.

Kopā ar jauno sievu Aleksandrs atgriezās Drekselhilā un sāka tur rakstīt, bet izdevēji visu noraidīja. Lai nopelnītu iztiku, mazā žurnālā viņš strādāja par karikatūristu, tekstu autoru, laikrakstu dizaineru un jaunāko redaktoru. Turklāt viņš tulkoja no franču valodas (viņam pieder pirmais Šartra “Nausea” tulkojums angļu valodā). Tikai pēc septiņu gadu neveiksmes tika publicēts viņa pirmais romāns.

Aleksandra vienīgā meita Madlēna nomira 1990. gadā, atstājot viņam piecus mazbērnus, un viņa nāves brīdī viņam jau bija pieci mazmazbērni.

Aleksandrs mīlēja kaķus. Viņš sarakstīja divas grāmatas par saviem kaķiem, vienu no pirmajām - “Mani pieci tīģeri” (My Five Tigers) un vienu no vēlākajām “Mani kaķi un es” (My Cats and Me). Runājošie kaķi, kas palīdz cilvēkiem, ir bieži viņa grāmatu varoņi, tostarp viņa pirmais zinātniskās fantastikas romāns “Laika kaķis” (Time Cat), bērnu romāns “Čigāns Rizka” (Gypsy Rizka) un vēsturiskā fantāzija “Jašmas sapnis” (Dream-of-Jade), visas pasakas krājumā “Pilsētas kaķi” (The Town Cats). 

Strādājot pie „Laika kaķa”, Aleksandrs pirmo reizi uzzināja par seno velsiešu leģendu ciklu „Mabinogion”. Tieši no šīs intereses izauga „Praidena hronikas”.

Bet rakstnieks neaprobežojās tikai ar ķeltu mitoloģiju: viņš izmantoja arī seno grieķu „Arkādieši”(Arcadians), senās Indijas „Dzelzs gredzens” (The Iron Ring), ķīniešu „Prinča Čžeņa lieliskais ceļojums” (The Remarkable Journey of Prince Jen), Kamerūnas „Zīlētājas” (The Fortune-Tellers), “1001 nakts” mitoloģiju „Karlo Čučio zelta sapnis” (The Golden Dream of Carlo Chuchio).

Aleksandra pasakas maziem bērniem ir klasiskas bilžu grāmatas, kas nepavisam nav līdzīgas komiksiem.

Pirmās divas “Praidena hroniku” daļas Disnejs nofilmēja 1985. gadā ar nosaukumu „The Black Cauldron” (šī multfilma mums ir zināma kā „Brīnumkatls”).

Praidena cikla noslēdzošais romāns “Augstais karalis” 1968. gadā saņēma Ņūberija medaļu (Newbery Medal), kas ir viena no augstākajām balvām bērnu literatūras pasaulē. Aleksandrs arī saņēma Nacionālo grāmatu balvu (National Book Award) par „Sebastiana brīnumainajiem, kļūmīgiem piedzīvojumiem” un Amerikas grāmatu balvu (American Book Award) par pirmo grāmatu „Vestmarkas” (Westmark) sērijā. 2003. gadā Lloyd Alexander ieguva īpašu World Fantasy Award – Vispasaules Fantāzijas balvu - par sasniegumiem visā viņa radošajā dzīvē.

https://fantlab.ru/autor5506

Vikipēdija.

https://en.wikipedia.org/wiki/Lloyd_Alexander

Izdevēja lapa.

https://us.macmillan.com/author/lloydalexander

Praidena hronikas

“Praidena hronikas” ir amerikāņu autora Loida Aleksandra sacerēto bērnu fantastisko romānu pentaloģija. Henrijs Holts katru gadu publicēja pa vienam romānam no 1964. līdz 1968. gadam; otrais nopelnīja 1966. gada Ņūberija prēmiju un pēdējais ieguva 1969. gada Ņūberijas medaļu.

Pieci romāni seko varonim Taranam no jaunības līdz briedumam, visvairāk atklāti runājot par ceturto grāmatu “Tarans Wanderer”. Taranam ir Caer Dallben dots amats – cūku audzētāja palīgs, bet sākotnēji viņš sapņo kļūt par grandiozu varoni. Viņa vissvarīgākie pavadoņi piedzīvojumos ir princese Eilonvija, viņa vecuma meitene; Fflewddur Fflam, klejojošs bards un jaunais karalis; Gurgi, savvaļas cilvēks-zvērs; un rūķis Doli.

Tematiski romāni balstās uz Velsas mitoloģiju, īpaši uz Mabinogionu. Romāni tomēr nav šo mītu pārspēlējumi, ko Aleksandrs uzsver autora piezīmēs “Triju grāmatā”(The Book of Three): stāsti ir savstarpēji saistīti un varoņi mainīti gan lomās, gan motīvos, tāpēc vajadzētu būt Velsas kultūras studentam. sagatavotam, kad Arawn kļūst par grāmatu tumšo arku ienaidnieku, un Gvidiona negatīvās iezīmes tiek aizstātas ar neslēptu varonību. Aleksandrs arī norāda, ka Praidena ģeogrāfija ir līdzīga Velsas ģeogrāfijai, taču "to nedrīkst izmantot kā ceļvedi tūristiem".

"Vienmēr interesējoties par mitoloģiju", Aleksandrs Otrā pasaules kara laikā saņēma armijas kaujas izlūkošanas apmācību Velsā. Tas viņa prātu pakļāva vietējām pilīm, ainavai un valodai, kas kļuva par “Prydain grāmatu izejvielu”. Sākotnēji viņš "plānoja rakstīt ne vairāk kā vienu vai divus - trīs visvairāk". Sērija vēlāk tika plānota kā četri sējumi, bet redaktoram šķita, ka starp trešo un ceturto sējumu kaut kas pietrūkst, tāpēc “Tarans-klejotājs” tika uzrakstīts mēnesi pēc “Līras pils” publicēšanas, padarot to par piecu sējumu sēriju.

Pēc Aleksandra teiktā, gandrīz visi personvārdi “Prydain” ir cēlušies no Velsas mītiem vai vēstures, iespējams, visi, izņemot Eilonwy un Taran.

https://en.wikipedia.org/wiki/The_Chronicles_of_Prydai