Kristīne Nostlingere. Rudmatainā Frederika

Kristīne Nostlingere ir pazīstama austriešu rakstniece, Hansa Kristiāna Andersena prēmijas un Astrīdas Lindgrēnas piemiņas prēmijas laureāte, vairāk par simts grāmatu autore, daudzas no tām ir kļuvušas par īstu, starptautisku klasiku. "Rudmatainā Frederika" ir viņas pati pirmā grāmata, mīļa pasaka par meiteni ar neparastiem, ugunīgi rudiem matiem. Šo matu dēļ Frederiku kaitina skolā un uz ielas. Taču kādā reizē viņa uzzina, ka viņas rudie mati ir īsts brūnums, un tie palīdzēs viņai visā un visiem, ko viņa mīl.

https://www.rosman.ru/catalog/item/nyestlinger-k-ryzhevolosaya-frederika/

Par autori plašāk.

Kristīne Nostlingere (Christine Nostlinger, 1936-2018) – māksliniece, rakstniece, dzejniece. Sarakstījusi pāri par simts grāmatu bērniem un pusaudžiem - garstāstus, detektīvus, literārās pasakas, komiksu parodijas.

Dzimusi Vīnē. Vidusskolu viņa pabeidza ar humanitāru novirzienu, pēc tam studēja Vīnes Mākslas akadēmijā.

Jaunībā Kristīne Nostlingere nedomāja par rakstīšanas karjeru, bet nodarbojās ar grafiku un ilustrētām grāmatām pieaugušajiem. Tad grafiku vajadzēja atlikt: vajadzēja rūpēties par divām mazām meitiņām. Kristīne sāka zīmēt viņiem attēlu sēriju par Frederiku, nerātnu meiteni ar sarkaniem matiem, piemēram, aveņu sulas krāsā, un nāca klajā ar smieklīgiem stāstiem par viņu. Kad meitas izauga, viņa virtuvē ievietoja rakstāmmašīnu: Kristīne gribēja ierakstīt visu, ko viņa sacerēja. Tā 1970. gadā parādījās grāmata "Red-haired Frederica". Nostlingere atveda viņu pie izdevēja kopā ar ilustrācijām. Grāmata nekavējoties tika publicēta un pat tika piešķirta balva - bet ne par ilustrācijām (izdevējiem tās nepatika, un grāmatu ilustrēja cits mākslinieks), bet par tekstu.

Panākumu spārnota, Nostlingere vienu pēc otras raksta jaunas grāmatas: «Bērni no pagraba» (1971), «Nost ar gurķu karali!» (1972), «Melnais cilvēks un lielais suns» (1973), «Mazais kungs ķeras pie lietas» (1973), «Vīrs mammai» (1974), «Lollipops» (1976) un citas.

Neviena no Nostlingeres grāmatām nepalika nepamanīta. To neapšaubāmā pievilcība slēpjas faktā, ka tā iemāca lasītājiem izdzīvot sarežģītā, pastāvīgi mainīgā pasaulē. Tas māca nepadoties, nepadoties grūtībām, ticēt saviem spēkiem, domāt ar savu galvu, atšķirt patiesību no nepatiesības. Visvairāk rakstniekam nepatīk pieaugušie, kuri ir aizmirsuši bērnību, mājas tirāni, sīki despoti. Tāpēc Nostlingeres grāmatas ir grūti attiecināt tikai uz bērnu, ne pieaugušo literatūru. Tie ir vienlīdz interesanti (un noderīgi) dažāda vecuma lasītājiem.

Īpaši jāatzīmē rakstnieces valodas pievilcība - viņai patīk spēlēties ar vārdiem, samīļot, pat ieskrūvēt drūmu “dumpīgu” vārdu. Un Nostlingeres stāsti ir pārsteidzošs traģiskā un komiskā apvienojums. Smiekli palīdz varoņiem pārvarēt skumjas: ja jūs smejaties, tad tas joprojām nav tik slikti. Lai cik drūms un nežēlīgs stāsts arī nebūtu, tajā vienmēr ir spilgtas lapas, kas palīdz dzīvot tālāk.

Kristīnes Nostlingeres grāmatas (un jau ir sarakstītas vairāk nekā 100) ir guvušas patiesu atzinību visā pasaulē. Tās ir tulkotas 38 valodās, tām tiek piešķirtas visas savas valsts literārās balvas, Vācijas balva bērnu literatūras jomā un Hansa Kristiana Andersena zelta medaļa vai, kā to dažreiz sauc, “Mazā Nobela balva”, kā arī Astrīdas Lindgrēnas balva.

Starp citu, dzimtenē Kristīnu Nostlingeri arī sauc par «austriešu Astrīdu Lindgrēnu».

http://www.melik-pashaev.ru/authors/nyostlinger-kristine

Angļu Vikipēdija.

https://en.wikipedia.org/wiki/Christine_N%C3%B6stlinger

Viņas grāmatām ir daudzi mākslinieki, bet Frederikai ir Stefānija Reiha.

Par viņu:

Stefanie Reich, dzimusi 1984. gadā, studējusi Vizuālo komunikāciju Veimāras Bauhausa universitātē. Dzīvo un strādā kā brīva ilustratore Leipcigā, kur jums patiktu skatīties pār plecu  Knobeliusam Knorfam. [Viens no zīmētajiem varoņiem - t.p.]

https://www.randomhouse.de/Autor/Stefanie-Reich/p599941.rhd

Par Frederiku poliski.

https://www.lovetravellingfamily.com/pl/ognistoruda-fryderyka-stefanie-reich/