Kāpēc Gerasims noslīcināja Mumu?

Raksts no izdevuma "Zagadki XX veka", 2017. gada 13. numura.

Teksts no bērnu kaitināmdziesmiņas šodien ir raksta problēma. Tiešām, kāpēc Gerasims, kurš tik ļoti mīlēja sunīti bez ierunām noslīcināja bezpalīdzīgo radību?... Ivans Sergejevičs Turgeņevs nedaudz izmainīja reālos notikumus. "Mumu" tika sarakstīts pirms 165 gadiem. Uzzināsim, kas bija noticis patiesībā

Iepazīties ar pazīstamu literāro varoņu prototipiem ir ļoti izzinoši: kā un ar ko dzīvoja, ko ēda un kā pavadīja brīvo laiku, galu galā, kas viņi bija. Šīs nianses ienes literāro varoņu portretos jaunus vaibstus, ļauj savādāk skatīties uz viņu stāstu un to radīšanas vēsturi. Tātad ieskatīsimies aiz rindiņām.

Kundze

Turgeņeva māte, ko rakstnieks padarīja stāstā par bezvārda kundzi, patiešām bija barga un despotiska dāma. Derīgi būtu uzreiz vērsties pie notikumu aculiecinieces, mātes audzēknes V. N. Žitovas. Viss Ivana Sergejeviča stāsts "par šiem diviem nelaimīgajiem radījumiem nav izdoma. Visa skumjā drāma norisinājās manu acu priekšā..."

Varvara Petrovna Turgeņeva-Lutovinova (1787-1850) bija ļoti neapmierināta ar to, ka viņas jaunākais dēls Vaņečka nodarbojas ar "kungiem nepiedienīgu lietu" - raksta stāsteļus. Pat dēla rakstītā skaļie panākumi nepiespieda egoistisko kundzi mainīt savu viedokli. Tā vietā, lai cienīgi pārstāvētu senu muižnieku dzimtu un uzņemtos muižas vadīšanu, jaunais kungs bija kļuvis par "brīvdomātāju". Protams, ka to Turgeņevs bija samācījies ārzemēs, kur, starp citu, bija ieguvis lielisku izglītību un eiropeisku glanci.

Katri, pat nevainīgākie dēlu (bija vēl vecākais - Nikolajs) kurbeti uzreiz tika uzņemti ļoti asi, pavadot ar apvainojumiem un efektīgu histēriju. Sākās raudāšana un pamācīšana, kas ļoti ātri pārauga skandālu vētrā. Uz šīm "izrādēm" Maman bija liela meistare! Tieši tāpat kā garstāstā, kad izdzirdējusi Mumu riešanu, kundze sāka vaidēt: "Vai, vai, mirstu!... Atkal tas suns!..."

Vispār Turgeņeva attiecības ar māti ir īpašas uzmanības vērtas. Visas dzīves laikā Ivans Sergejevičs tā arī nespēja izveidot savu personīgo dzīvi. Te jaunekļa iemīlēšanās kņazienē Šahovskā, kurai tajā laikā bija vētrains romāns ar viņa tēvu. Te nesaprotama intriga ar Bakuņina māsu, Tatjanu Aleksandrobnu, - tūlīt pat nelikumīgs sakars ar šuvēju Ivanovu, kura rezultātā dzemdēja rakstniekam meitu. Par ilggadējām attiecībām ar Poļinu Viardo-Garsiju vispār var runāt ilgi un atsevišķi: apkampieni, vētraina kaisle, attiecību pārtraukšana un atkal apkampieni... Turgeņeva dzīves beigu daļu iekrāsoja pazīstamā dziedātāja un aktrise Marija Gavrilovna Savina. Taču Zemes, tik vēlēto un mierīgo ostu Ivans Sergejevičs tā arī neieguva.

Māte bija greizsirdīga uz Vaņečku par visu: uz viņa aicinājumiem, interesēm, literāriem mēģinājumiem, citām sievietēm... Zīmīgs piemērs. Reiz Turgeņevs devās uz medībām. Viņu pārsteidza šausmīgs negaiss. Māte, protams, sāka uztraukties, meklēt Vaņečku tika sūtīt visi, kas gadījās pa rokai. Tracis briesmīgs. Uztraukumā Varvara Petrovna devās meklēt mīļoto dēlu un... pati apmaldījās. Ivans Sergejevičs atgriezās viens... Kad kundze atradās, jaunais Turgeņevs raudot metās pie viņas, sāka skūpstīt viņas rokas, iznesa māti no šarabana, pēc tam viņi ilgi sēdēja apkampušies. Savas jūtas Turgeņevs nekad neslēpa no apkārtējiem. Maskavā viņu attiecības uzskatīja par piemēru, gluži vai par ideālām.

Varvara Petrovna pēc dabas bija valdonīga un paštaisnīga. Pēc vairākiem strīdiem par asiem sadzīves jautājumiem viņa vispār atņēma dēliem īpašumu. Vecākais tā arī līdz mūža beigām dzīvoja pie viņas ar piedzīvotāja tiesībām. Savu mantojuma daļu Nikolajs un Ivans saņēma tikai pēc mātes nāves. Dzimtcilvēkus Varvara Petrovna savos īpašumos par cilvēkiem vispār neturēja. Viņiem nācās ciest ne tikai pārlieku smagu darbu, bet arī izsmalcinātu ņirgāšanos. Kundze nespēja saprast, ka arī dzimtcilvēks ir cilvēks.

Gerasims

Atmiņā jāpatur fakts, ka Varvara Petrovna tā arī līdz galam nespēja sevi realizēt dzīvē kā pilnvērtīga sieva un mīļota sieviete, kaut arī nemitīgi centās sabiedrībā uzturēt tieši tādu renomē...

Katru vasaru Turgeņeva kundze devās uz savām daudzajām muižām Orlas, Tulas un Kurskas guberņās. Viņas izbraucieni bija ne tikai inspekcija, bet arī deva iespēju sevi parādīt! Kādā braucienā, uz Sičevas ceļa, no kurienes viņai piegādāja lieliskas, svaigas zivis, Varvarai Petrovnai acīs iekrita garš un izskatīgs zemnieks. Viņu pēc kundzes pavēles ilgi sauca klāt, bet viņš neatsaucās. Izrādījās, ka no dzimšanas puisis bija kurlmēms. Puiša augums un skaistums ļoti iepatikās Turgeņevai, bet mēmums tikai šo pievilcību pastiprināja. Viņa paņēma viņu par sētnieku.

Visi atzīmēja Andreja, kā sauca jauno sētnieku, neredzēto spēku un darba mīlestību. Reiz Varvara Petrovna pavēlēja viņam iznest viņu no karietes. Sētnieka rokās kundze sajutās "labāk, kā pašā ērtākajā krēslā". Andreju tūlīt nozīmēja par Turgeņevas personīgo kučieri. Apkārtējie jau sen bija ievērojuši kundzes īpašo attieksmi pret skaistāka izskata dzimtcilvēkiem. Ar viņiem viņa ievēroja distanci, bet apbēra ar laipnībām.

Andrejs maksāja kundze par laipnību ar suņa uzticību. Apkārtējie ievēroja, kā kučieris izmainījās, kad parādījās viņa pavēlniece. Viņš staroja, smaidīja un kaut ko centās pateikt, izdvešot skaņas. Ja saimei arī tika visādi sodi, Andrejs vienmēr staigāja kā favorīts. Viņu lieliski baroja no kungu virtuves, tērpa skaistos kreklos, izmaksāja trīskāršu algu, bet... stingri, jo stingri aizliedza precēties. Kučieris neprotestēja. Viņš Varvaras Petrovnas labā bija gatavs uz visu.

Viņa greizsirdīgi sekoja viņa vaļaspriekiem, nodarbībām un brīvajam laikam. Kā Ivana Sergejeviča stāstā, Andrejs atļāvās paņemt sev sunīti - pieklīdušu un izbadējušos. Kundze sākumā ar aizgrābtību skatījās uz favorīta untumu, taču drīz vien pamanīja, ka daļu no sava maiguma un rūpēm kučieris dāvā, nevis viņai, bet kādam tur kucēnam. To kaprīzā un egoistiskā kundze izturēt nespēja. Pavēle bija viennozīmīga: "Iznīcināt!" Andrejs arī visai mierīgi un nepretojoties izrēķinājās ar nelaimīgo sunīti. Tālāk viss turpinājās kā iepriekš.

Patiesība un izdoma

Tāds bija sižeta avots. Taču, kāpēc Turgeņevs izmainīja nobeigumu? Realitāte taču bija daudz traģiskāka un efektīgāka, nekā tā, kas iekļuva stāstā. Notika, kas notika...

1998. gadā pazīstamais režisors un klipmeikers Jurijs Grimovs riskēja sasaistīt īstos notikumus ar Ivana Turgeņeva izdomu, kad ekranizēja stāstu. Lai būtu atšķirība no literārās bāzes, filmas nosaukumā parādījās defiss - "Mu-Mu". Grimovs pacentās to izdarīt delikāti. Iznāca neslikti. Cits skatījums uz zināmu darbu ne tikai atsvaidzina, bet arī pagarina tā dzīvi.

[Ar suņiem Turgeņevam ir īpašas attiecības. Te viens no viņa stāstiem „Suns”, fantāzija – starp citu: http://ilibrary.ru/text/1849/p.1/index.html un miniatūra ar tādu pašu nosaukumu: http://www.turgenev.org.ru/e-book/sobaka.htm -t.p.]