Džeimss Stīvenss. Zelta pods

Apraksts par autoru un viņa daiļradi

Džeimss Stīvens (James Stephens) - īru prozaiķis, dzejnieks un radio diktors BBC, divdesmitā gadsimta īru literatūras klasiķis, viduslaiku īru valodas tradīciju pazinējs un popularizētājs. Šis aktīvais Īrijas renesanses dalībnieks mums dāvāja piecus romānus, trīs autorizētas leģendu kolekcijas, mazās prozas krājumus un neticami daudzveidīgu dzeju. Stīvenss ir spilgti atmiņā paliekoša zvaigzne īru modernisma zvaigznājā un ironiskas tradīcijas iedibinātājs ar izteiktu īru aromātu. 2018. gadā, projektā “Divdesmitā gadsimta slēptais zelts” tika publicēta viņa kolekcija “Irish Wonderful Tales” (1920), lasītāji viņā nekavējoties iemīlējās - gan tie, kuri labi pārzina Īrijas literāro pasauli, gan tie, kuri, pateicoties šai kolekcijai, tikai ar to sākās iepazīties. 2019. gadā mēs nolēmām iepazīstināt auditoriju ar slavenāko Stīvensa darbu - romānu, kas kļuva par rakstnieka vizītkarti un uz visiem laikiem radīja viņa reputāciju Rietumu literatūras pasaulē.

https://iknigi.net/avtor-dzheymz-stivenz/185567-gorshok-zolota-dzheymz-stivenz.html

Romānā "Zelta katls" ir viss, kas mums patīk Vecā Īrijā: pasaka, smiekli, gudrība, drudžaini piedzīvojumi, runājoši dzīvnieki, mīlestība, briesmas un smieklīgi varoņi. Šo grāmatu vairāk nekā simts gadus vēlāk var lasīt vairākos veidos. Ja neignorējat to, kas radās pēc šī literatūras darba, un attiecīgi lasiet, šī ir brīnišķīga hipiju sagaidīšanas himna ar savu dabas un cilvēka vienotību, dejām, dziesmām un jautrību kā universālām zālēm, pestīšanu un patiesību. Tas ir "Lācaru dziedošie" uz pusēm ar Halila Džibrana “Pravieti”. Tā ir gan “kondensēta gudrība” / gan atbilžu grāmata, gan jautājumu grāmata. Šādus tekstus, no vienas puses, var uztvert ar ironiju, bet triks ir tāds, ka ķircināšanās automātiski šķiet nūģiska - tāds ir jautrais un neatvairāmais “Zelta poda” šarms un Stīvensa balss, sirsnīga un tik priecīga, ka ir eleganti ķildoties (un, atklāti sakot, ne tikai ar viņu, bet ar īru pasaku vispār) varēja tikai Mailzs na Gapalins, bet mēs visi zinām kaut ko par viņa sarežģīto mīlestību pret īru tautas kultūru. Pateicīgie lasītāji jau ir ievilkuši “Zelta podu” vairākos simtos valdzinošu virsotņu, kas divdesmitajā gadsimtā neizbēgami pārauga armētās plastmasas bruņās daudzos pašpalīdzības pasākumos un romānos-mierinātājos. Tomēr 1912. gadā šāda tautas gudrības pārvērtēšana ir vizionārisms tīrākajā formā – ir svētības vēstule mums, tiem, kas ieradāmies vēlāk, tīri mehāniskā un vēsturiskā laikā.

https://www.labirint.ru/books/718580/

Džeimss Stīvenss (1882 - 1950) ir viens no pašiem oriģinālākajiem dzejniekiem un romānu autoriem Īrijā. Pēc dažu avotu teiktā, viņš dzimis tajā pašā dienā, kad Džeimss Džoiss, slavenā “Ulisa” autors, un tāpat kā viņš, viņš nekad nepievienojās nevienai literārai kustībai. Dzimtā Dublinā, ļoti nabadzīgā ģimenē, Stīvensa zināja tā sauktās agrīnās grūtības un grūtības "pieaugušā" dzīve: māte viņu pameta trīs gadu vecumā, un dzejnieks vēlāk apgalvoja, ka viņš ne tikai neatceras, bet arī nepazīst savus vecākus. Zināmas sīkas vainas dēļ zēns tika nosūtīts uz grūti aidzināmu bērnu internātskolu, kur viņš ieguva vidējo izglītību. Vājš, slimīgs, maza auguma, viņš tomēr kļuva par vienu no labākajiem sava laika vingrotājiem. Pēc skolas beigšanas Stīvenss strādāja par lietvedi, daudz ceļoja pa valsti, no 1907. gada viņš kļuva tuvs nacionālās atbrīvošanas kustībai, aktīvi piedalījās Gēļu līgas sanāksmēs un vāca īru folkloru. No 1920. gada līdz nāvei viņš strādāja Gaisa kara spēkos, kur cita starpā lasīja arī savus darbus. Stīvensa galvenais darbs ir fantāzijas romāns "Zelta krūze" (1912), kuru slavenais angļu dzejnieks Valters de La Mars sauca par "himnu muļķībām", un, tā kā īstas muļķības ir gudrība, kas izgriezta uz āru, to nespēj saprast tikai negudra uztvere. Starp citiem viņa darbiem ir neskaitāmi stāsti un pasakas, kuru pamatā ir īru mīti, kā arī autobiogrāfiskais romāns “Sacelšanās Dublinā” par slavenās 1916. gada Lieldienu nedēļas notikumiem. Stīvenss ir arī trīspadsmit dzejas krājumu autors. Viņa dzeja, spilgta, izdomas bagāta, tautas humora pilna, ir sava veida filozofijas un muļķības, fantāzijas un groteskas saplūšana. Savos dzejoļos viņš bieži vien liek lasītājam paskatīties uz pasauli caur bērna vai kāda izdomāta varoņa acīm, kurš atrodas bērnu intelekta līmenī un tāpēc, pēc autores domām, dabiski uztver apkārtējo realitāti.

https://www.livelib.ru/author/1092425-dzhejmz-stivenz

The Irish Fairy Tales

„Īru brīnumu teikas” (Irish Wonderful Tales, 1920) ir desmit īru viduslaiku tekstu kolekcija Stīvena interpretācijā. Krājumā galvenokārt ir stāsti no fenijiešu cikla, bet ne tikai. Patiess pazinējs un savu cilvēku seno balsu glabātājs Stīvenss uzmanīgi, tomēr enerģiski un dzirkstoši pārcēla šīs fantāzijas uz saprotamāku mūsdienu valodu, vienlaikus saglabājot mutvārdu sarunvalodas dzeju, kuru Īrijas pakalniem vajadzēja dzirdēt neatminamā laikā. Šī grāmata ir piedzīvojums tagad nepieejamajā dievu, karaļu un varoņu realitātē, kas kādreiz bija mums, tagad vienkāršajiem cilvēkiem, dzimtā valoda.

Stīvenss ir mans garīgais dvīnis.

Džeimss Džoiss.

Vieglu smieklu aizsegā Džeimss Stīvenss palika filozofs - un gudrs kopš brīža, kad viņš sāka rakstīt.

Olivers Sent-Džons Gogartijs, dzejnieks, prozas rakstnieks (Vērsis Malligans Ulisā)

Džeimss Stīvenss ... dzimis mākslas cilvēks, no ārpuses miniatūrs, bet no iekšpuses liels, milzīgs, ietilpīgs.

Sers Alberts Henrijs Džordžs, grāfs Grejs, 9. Kanādas ģenerālgubernators

Prātu Jums nevar atņemt, bet maza nozīme ir furoram. Jūs piespiedāt Lifiju spīdēt un iededzināsiet pat  desmit Temzas. Bet bez jums mēs esam it kā bez rokām, mēs alkstam pēc vienotības; Ak, pusi Erinas spēka! Nu, kas notika, Džeimss?

Džordžs AE Rasels, rakstnieks, dzejnieks, mākslinieks, mistiķis

Pēdējos gados mēs esam pagodinājuši divus īru dzejniekus - Viljamu Butleru Jeitsu un Džeimsu Sulivanu Starkiju. Šodien viņiem pievienos trešo, Džeimsu Stīvensu, kura ģēnijs ir tik daudzveidīgs, ka daži kritiķi viņu salīdzina gan ar Eshilu, gan ar Miltonu, savukārt daži uzskata, ka viņa dāvana galvenokārt ir, ja ne pats galvenais, - liriskums. Kad ekspertu viedokļi tik ļoti atšķiras, ko mēs varam teikt par lasītāju.Orators ir apjucis: Stat et incertus qua sit sibi. Nescit eundum. Bet viens ir skaidrs: neatkarīgi no tā, ko izlemj turpmākais Džeimsa Stīvensa darbību stāsts, viņš mūžīgi būs starp Mūzu vecākajiem praviešiem. Pēc viņa uzskatiem par neizmērojamo - mūžību, telpu, spēku - viņa gleznās par Dievu, kas klīst pa tukšu dārzu, viņa stāstos, ka Tomass krogā izkliedza par Visuvarenā dusmām, "viņš pārspēj vienkāršo cilvēku un kļūst par Dzejas gara balsi" : musas ipsas audire videaris; prozas rakstnieku vidū, kā visi zina, viņš arī ir pirmajās rindās. Diez vai ir nepieciešams citēt no “Pusdieviem”, “Grīdu mazgātājas meitas” un, iespējams, viņa slavenākā darba romāna “Zelta pods”. Tik izcils cilvēks paļaujas uz vētrainiem aplausiem.

No runas svinīgā doktora zinātniskā grāda piešķiršanā Dublinas Universitātē *

Joku dzejnieks ar starojošu zvaigzni zem klauna mices.

Šons O'Keisijs, dramaturgs, prozas autors

Vēlreiz par viņu.

Džeimss Stīvenss (1880–1950) - īru prozas rakstnieks, dzejnieks un radio diktors raidorganizācijā BBC, divdesmitā gadsimta īru literatūras klasiķis, īru valodas tradīciju pazinējs un popularizētājs. Stīvenss mums uzrādīja piecus romānus (tikai viens tulkots krievu valodā - “Zelta katls”, 1912), trīs oriģinālus pasaku krājumus, mazās prozas klāju un neticami daudzveidīgu dzeju. Stīvensa stilu nevar sajaukt ne ar vienu citu: viņš ir ironisks, neticami bagāts un dāsns - un to caurstrāvo Īrijas bezgala dziļā vēsture un valodas mūzika. Stīvenss bija tuvi draugi ar lielo Džordžu V. Raselu, un Džeimss Džoiss vispār aicināja Stīvensu rakstīt „Finnegans Wake” kopā (bet galu galā viņš pats ar totika galā). Džeimss Stīvenss kopumā, visticamāk, ir no “Džoisa kohortas” - gaiša, drosmīga modernisma, apķērīgs, pētošs satīriķis, lirisks dzejnieks -, taču viņa pievēršanās īru literārajai tradīcijai, dziļās valodas zināšanas un spēcīgā nacionālā izjūta viņam radīja unikālu vietu divdesmitā gadsimta īru un pasaules literatūrā.

https://www.labirint.ru/books/665199/

Vikipēdija.

https://en.wikipedia.org/wiki/James_Stephens_(author)