5 oriģinālas grāmatas par ceļojumiem laikā

© Dmitrijs Zlotņickis

Kopā ar izdevniecību „Eksmo” mēs atlasījām piecus romānus, kas bija uzrakstīti no 19. gadsimta beigām, līdz mūsdienām un piedāvā atšķirīgus uzskatus par laika ceļojuma tēmu.

Laika ceļojums joprojām ir viena no populārākajām zinātniskās fantastikas tēmām tik ilgi, kamēr pastāv pats žanrs. Ideja par to, ka varat atgriezties laikā, pārrakstīt to vai apmeklēt nākotni, kā arī uzzināt, kas mūs sagaida nākotnē, vienmēr satrauc rakstnieku un lasītāju prātus. Tikai virzība uz nākotni izskatās vairāk vai mazāk reālistiska no mūsdienu zinātnes viedokļa, taču mēs droši vien nekad nevarēsim ieiet pagātnē vai “saņemt biļeti turp un atpakaļ”. Bet tas ir fantastisks pieņēmums, kas rada daudz ne-triviālu situāciju un interesantus paradoksus, tomēr tas izskatās neticami pievilcīgs un kalpo par pamatu daudzām izcilām grāmatām. Lai pastāstītu par visu uzreiz, nepietiek pat ar apjomīgāko rakstu - nozīmīgākie darbi noteikti atradīs savu lasītāju.

«Laika mašīna» Herberts Velss

1895. gads

Varbūt vissvarīgākais romāns "temporālās" zinātniskās fantastikas vēsturē. Herberts Velss nebija pirmais autors, kurš sūtīja savu varoni ceļojumā cauri laikam. Bet atšķirībā no saviem priekšgājējiem, Velss ar tehnoloģiju palīdzību nosūtīja savu varoni uz citu laikmetu, nevis, pateicoties kādam brīnumam, piemēram, romānā "Konektikutas jeņķis Karaļa Artūra galmā". Romāna galvenais varonis, Viktorijas laikmeta džentlmenis un zinātnieks izveidoja to pašu laika mašīnu, kas romānam deva vārdu un pēc tam stingri ievadīja visu zinātniskās fantastikas cienītāju vārdu krājumā.

Protams, Velss pat nemēģināja izskaidrot mašīnas principus, bet pat tas, ka tā parādījās vēsturē, kļuva par nopietnu pavērsienu hronoperas žanrā.

Varonis iekrita diezgan drūmā nākotnē, kurā cilvēce tika sadalīta divās tautās - izsmalcinātos un vieglprātīgajos Aeloes un dzīvniekiem līdzīgajos Morlocks kanibālos. Pārdzīvojis daudzus bīstamus piedzīvojumus šajā pasaulē, ceļotājs dodas vēl tālāk nākotnē... Tikai tad nākas saskarties ar vēl skumjāku skatu uz pamestu Zemi. Un tad viņš atgriežas dzimtajā Viktorijas laikmetā, lai vakariņās pastāstītu savu neticamo stāstu pazīstamiem kungiem.

Velss gandrīz nepieskārās tēmai par iespējamiem laika kustību radītiem paradoksiem, taču viņš aprakstīja ļoti izteiksmīgu un atmiņā paliekošu nākotnes tēlu, kas parādījās pirmoreiz viņa laikmetā. Tas kopā ar inovatīvo ideju 19. gadsimta beigām, ko izmantot ceļošanai tehnoloģiju laikmetā, ļauj mums saukt “Laika mašīnas” autoru par īsto laika ceļojumu fantastikas krusttēvu.

«Mūžības gals» Aizeks Azimovs

1955. gads

Aizeks Asimovs ir vislabāk pazīstams ar stāstiem par robotiem un Akadēmijas (oriģinālā „Fondation” – latviski „Fonda”) sērijām, kas veltītas galaktikas impērijas krišanai un atdzimšanai. Viens no lielākajiem 20. gadsimta zinātniskās fantastikas rakstniekiem skāra arī laika ceļojuma tēmu. Romānā “Mūžības beigas” viņi kļūst nevis par vientuļiem varoņiem, bet gan par spēcīgu organizāciju, kuras ietekme sniedzas daudzos laikmetos. To sauc par Mūžību un ar ķirurģiskas iejaukšanās palīdzību vēstures gaitā tā cenšas pasargāt cilvēci no globālām katastrofām un satricinājumiem. Tiesa, ja paskatās uz priekšu 150 tūkstošgades, izrādās, ka Zeme ir pilnībā iznīkusi, un iepriekšējie 80 tūkstoši gadu kaut kādu nezināmu iemeslu dēļ paliek nepieejami Mūžības darbiniekiem.

Romāna galvenais varonis ir viens no Mūžības tehniķiem - speciālists laika pielāgošanā un "primitīvo" laikmetu pazinējs, kurš tiek uzskatīts par visiem gadsimtiem līdz divdesmit septītajam, kad tika dibināta Mūžība. Kā romāna nosaukums norāda, varonim ir galvenā loma kalpojošās organizācijas iznīcināšanā.

No daudzajiem romāniem par laika ceļojumiem “Mūžības beigas” var droši saukt par vienu no labākajiem, ņemot vērā tēmu par iespējamām pagātnes izmaiņām, iespējamām sekām un cenu, kas jums par tām jāmaksā.

«Anubisa vārti» Tims Pauers

1983. gads

Viena no populārākajām tēmām laika ceļojumu fantastikā ir mūsu laikmeta cilvēka aizsūtīšana pagātnē, lai viņš ietekmētu vēstures gaitu. Šādu darbu autoriem parasti ir svarīgi, nevis tas, kā varonis tiek pārcelts uz citu laikmetu, bet gan tas, ko viņš darīs un kā tas ietekmēs šodienas dienu. Šajā ziņā ir sarakstītas ļoti daudz grāmatas, un daudzas no tām ir neparastas - atcerieties tikai Lion Sprague de Camp klasisko “Neļaujiet tumsai krist” vai salīdzinoši neseno Stīvena Kinga “11/22/63”. Starp pārsteidzošākajiem šāda plāna darbiem neapšaubāmi var minēt „Anubisa vārtus”.

Romāna varonis, universitātes profesors, 1810. gadā dodas uz Londonu ar bagātu vīriešu grupu, kā sava veida ceļvedis. Atšķirībā no vairuma “ceļotāju” viņš nepavisam nevēlas pārrakstīt vēsturi, un, iestrēdzis kāda cita laikā, viņš vairāk nekā vienu reizi atradīsies uz nāves robežas. Neskatoties uz labām zīnāšanām par laikmetu, kurā viņš nonāca, varonim tajā ir ļoti grūti laiki - kāda ietekme ir uz pasaules vēstures likteni? Turklāt Tima Pauersa romāns var lepoties ar izcili atjaunoto Londonas atmosfēru 18. gadsimta sākumā, gudru vēsturisku personāžu un Ēģiptes mitoloģijas savijumu sižetā, gudru pieeju laika paradoksiem un neticamu autora iztēles lidojumu.

«D.O.D.O. augšupeja un krišana» Nils Stīvensons un Nikola Galande

2017. gads

Nils Stīvensons ir pazīstams kā viens no nopietnākajiem mūsdienu zinātniskās fantastikas rakstniekiem, kura grāmatas lielākoties izceļas ar zinātnisku detaļu un smalkumu pārpilnību. Bet, līdzautore Nicole Galland darbam hronooperas žanrā, kur zinātne gandrīz vienmēr iet roku rokā ar brīnumu, rakstnieks pieļāva sev nelielu huligānismu. Autoru radītajā pasaulē maģija pastāvēja līdz 19. gadsimta vidum - to skaidri norāda daudzi dokumenti, bet zinātnes attīstība “nogalināja” maģiju. Slepenā organizācija “DODO” ir izveidota, lai izprastu maģijas pazušanas iemeslus, izmantojot pagātnes ceļojumus, nodotu tos ASV valdības dienestā un, ņemot vērā tās intereses, uzmanīgi pielāgotu vēstures gaitu.

Stīvensona un Gallandes darbs izrādījās aizrautīgs un ironiskas romāns ar neticamu situāciju pārpilnību, graciozu žanra klišeju parodiju un pseidozinātniskiem mītiem, kā arī ar interesantu konfliktu, kas izcēlās starp maģijas un zinātnes piekritējiem. Turklāt Stīvensons un Gallande ārkārtīgi detalizēti un pārliecinoši apraksta laika ceļotāju organizēšanas aktivitātes un tās dalībnieku sagatavošanos izbraukšanai uz citiem laikmetiem. Turklāt “DODO augšupejai un krišanai” ir raksturīgs neparasts stāstījums - šeit varoņu piedzīvojumi mijas ar fragmentiem no daudziem dokumentiem, vēstulēm un dienasgrāmatām, kas romāna pasaulei un varoņiem piešķir papildu dziļumu un izteiksmi.

«Pazudusī pasaule» Toms Sveterličs

2018. gads

Šķiet, ka šādā tēmā kā laika ceļojums, ko daudzi autori ir atklājuši savos darbos, ir ļoti grūti ienest svaigas un oriģinālas idejas. Tomēr rakstnieki, kuriem tas izdodas, parādās ar apskaužamu regularitāti, tāds piemērs ir Tomass Sveterličs. Savā romānā "Pasaule ir pazudusi" jau divdesmitajā gadsimtā cilvēkiem izdevās radīt laika ceļojuma tehnoloģiju, kas patiešām darbojas ļoti neparastā veidā. Kad ceļotājs dodas uz nākotni, viņš apmeklē tikai vienu no bezgalīgajiem iespējamiem tā variantiem. Tiklīdz ceļotājs atgriezīsies, viņa apmeklētā realitāte uz visiem laikiem beigsies.

Tā, piemēram, jūs varat aizņemties no tehnoloģiju nākotnes, uzzināt par gaidāmajiem draudiem vai, piekļuvis izmeklēšanas rezultātiem, saglabāt nozieguma upuri tagadnē. Tieši ar šādu misiju romāna varone, Jūras spēku slepenās vienības aģente, tiek nosūtīta no 1997. gada uz 21. gadsimtu - lai glābtu nolaupīto meiteni, pamatojoties uz policijas daudzu gadu laikā iegūtajiem datiem. Bet pēkšņi izmeklēšana izrādās saistīta ar gaidāmās cilvēces nāves noslēpumu, ko ceļotāji pastāvīgi redz nākotnē - un ar katru nākamo kustību tā ar laiku kļūst tuvāka tagadnei.

Sveterličam izdevās ne tikai piedāvāt lasītājiem skatu uz laika ceļojumiem, kas nav triviāls, bet arī vienā romānā apvienot detektīvu, trilleri un hronoperu.

https://fishki.net/2926412-5-originalynyh-knig-o-puteshestvijah-vo-vremeni.html?fbclid=IwAR0ZawcNGY-2_Rz28T761-LGEoR4sSitaTAaCd0RT6yOFRju-GUcFfxAjzo